banner17

Banderas yine müslüman rolde!

Akdeniz'in esmer delikanlısı geçtiğimiz yıllarda bir filmde müslüman bir başrolü oynamıştı, Şimdi ise Endülüs'ün son Müslüman kralını oynayacak..

Banderas yine müslüman rolde!
13. Savaşçı
(+)

Banderas, İbn-i Fadlan’dan sonra şimdi de Endülüs  sultanı oluyor 

Endülüs şehirlerinden Malaga’da doğan ünlü İspanyol aktör Banderas, 13. Savaşçı filminde canlandırdığı Müslüman Seyyah Ahmed İbn Faldan karakterinden sonra yeni bir Müslüman karakteri daha canlandıracak. 

Uluslararası senaristlerin haberlerini veren Screendaily’nin haberine göre Banderas, Endülüs’te İspanyollara karşı son direnen devleti Gırnata Sultanlığı’nın son hükümdarı XII Muhammed Abdullah’ın trajik öyküsünü hem yönetecek hem de kralı oynayacak. 

Senarist Antonio Soler’le beraber filmin hikayesini de yazan Banderas, XII. Muhammed’in öyküsünde epik bir anlatımı tercih edeceğini belirterek, Muhammed’in Endülüs’te kalan Müslümanların tek hamisi olduğunu kaydetti. XII. Muhammed’in Ullysess gibi mitik bir kahramana eşdeğer bir karakter olduğunun altını çizen Banderas filmin 2012’de vizyona gireceğini vurguladı. 

Gırnata'nın Düşüşü - F. Pradille y Ortiz, 1882
(+)

Filmin senaryosunun Michael Crichton'un "Eaters of the Dead" romanından uyarlanmış. Abbasi’nin başkenti Bağdat’tan sürgüne ‘Kuzey illeri’ne giden Faldan karakterini 13. Savaşçı filminde başarıyla oynayan Banderas:

"XII. Muhammed Abdullah’ın II. Fernando ve I. İsabel’in Müslümanları Endülüs’ten temizleme harekâtına karşı direnen en son lider" olduğunu ve Muhammed’i oynamanın kendisine onur vereceğini söyledi. 

Gırnata (Granada) Emirliği’nin 22. hükümdarı olarak 1482’de tahta çıkan XII Muhammed, İspanyollar Boabdil adıyla bilirler, 1487 yılında Aragon Kralı II. Fernando ve Kastilya Kraliçesi I. İzabel'e karşı mücadelesini sürdürmüş  1492’de Gırnata düşerek Müslümanlar Endülüs’te şehirsiz kalmış, vatanlarında birer ‘haymatlos’a dönüşmüştü. Tarık bin Ziyad’la başlayan İspanya serüveni XII Muhammed’in Fas’ta sürgünde vefat etmesiyle son bulmuştu. 

 

Yusuf Ziya Gökçek, “vay be” dedi

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2010, 19:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zahid Arhavili
Zahid Arhavili - 9 yıl Önce

Bildiğim kadarıyla Antony Quin Çağrı setindeyken bir papaz da ona eşlik ediyormuş, etkilenip de müslüman olmasın diye...

Banderas' a da böyle bir uygulama söz konusu mu Müslüman olacak adam yoksa!?

banner19

banner13

banner20