Aziz Nesin de aramızda olaydı ya!

Aziz Nesin'in sözünü bu referandumda 'hayır'cılar üzerine alınsın..

Aziz Nesin de aramızda olaydı ya!

Aziz Nesin ce CHPYüzde kaç?

Ne zaman seçim olsa, Aziz Nesin’in “Türk milletinin %60’ı aptaldır.” sözü illa ki bir şekilde ağızlarda dolanır. 12 Eylül 2010 referandumu neticeleri açıklandıkça, bazıları, “Aziz Nesin’in Türk toplumuna yaptığı yüzdeli saptama %2 şaştı” dedi. Bazıları ise, “Günümüz Türkiye’si çok daha eğitimli çünkü %19’luk bir düzelme var” diye ümitvâr konuştu.

Elimizden gelen oy atmak elbette!

Bu seçimde de siyasîler ellerinden geleni yaptılar. Bazısı kuruyemiş siyasetini, bazısı ise yarım asırdır sürdürdüğü “ülke karanlığa gömülecek” söylemini tekrarladı. Bazıları ise yetmiş yıldır alışkın olduğu şekilde ülke genelinde sürü psikolojisi yaratmaya çalıştı. Birisi koyun sürüsüyle “Hayır” bile dedi. Sonuç itibariyle sürü ne kadar da “Hayır” dese halkın sesi olarak kabul edilen çoğunluk “Evet” dedi.

CHP üst yönetimi dut yiyor

Referandumun ilkleri

İlk defa Türk milleti üzerinde bir baskı olmadan, devlet eliyle hayatî tehlike sezmeden oy kullandı. İlk defa oy kullanan gençler kendi geleceklerinin Türkiye’si için ilk adımı attılar. İlk defa anayasa referandumuna TSK'nın gölgesi düşmedi. İlk defa bir siyasî partinin lideri halka ve partililerine katılarak oy kullanmadı.

Başbakan ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri

1993 yılında, "12 Eylül'de 5 deli bir kuyuya taş attı, 60 milyon insan çıkaramıyor." diyen Aziz Nesin, 1994’deki o meşhur “aptal” sözünü İlhan Selçuk ile birlikte İzmir Torbalı’da bir mizah panelinde bir dinleyicinin, “Nasrettin Hoca'nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi?” diye sorması üzerine sarf etmişti.

12 Eylül 1980 Bilançosu
(+)

Anlatılanlara göre salonda bir alkış tufanı kopmuş. Sonra kulisteki konuşmalarda nedenini şöyle açıkladığı rivayet edilir: “Evladım, yüzde 92 diyecektim; dilim varmadı.” Nesin'in böyle demesinin sebebi ise 1982 yılında Danışma Meclisi tarafından hazırlanan anayasanın referandumda %92’lik bir oyla kabul edilmesi…

Sadece Türkler mi %60?

Unutmadan: Aziz Nesin yüzde saptamalı cümlesi yüzünden mahkemede aklandı. Alman, Fransız ve Hollandalı gazeteciler de mahkemedeydi. Nüktedanımız: “Almanların, Fransızların ve Hollandalıların da %60’ı aptaldır.” sözünü mahkeme çıkışında sarf etti. Çünkü biliyordu o gazetecilerin Türkiye’yi küçük düşürmek için oraya geldiğini. O ise yaşlı haliyle ölüm ve hapis cezasını göze alarak kendi halinde demokrasi savaşını veriyordu. Yabancılara maskara olmaya niyeti kesinlikle yoktu!

Kemal Kılıçdaroğlu İsrail TV2'deİsrail, İsrail duy sesimizi!

Kemal Kılıçdaroğlu ise İsrail TV2 kanalında Türkiye’yi kötülemekte bir sakınca görmüyor. Sevincini zor gizleyen İsrailli sunucuya karşı mümkün olduğunca(!) ciddiyetini koruyan Kılıçdaroğlu, “Ergenekon” başlığı altında bildiğimiz her şeyi Türk devletine ve Başbakanına mal ederek anlatmaya devam ediyor. Türk siyasî tarihinde bu da bir ilk. İlk defa bir siyasî partinin genel başkanı (siyasî lider d(iy)emiyorum) başka bir ülkeye kendi ülkesini kötülüyor. Türkiye çok şey gördü. Böylesini ise ilk defa.

Biz bağlamadık ama biz çözeriz!

Önder SavReferandum sonucunda “Hayır” oylarının beklenenin üzerinde çıkması tabii ki MHP’nin katkılarıyla olmuştur. Yoksa “başörtüsü yasağı problemi”ni çözeceğim diyerek başörtüsünü çözmeye çalışan CHP -kendilerinin sandıkları gibi- oylarını arttırmadı.

Toplum değerleri ve ahlak kaidelerinden git gide uzaklaşan, kutsalla bile dalga geçebilen, en bilindik toplumsal ritüelleri (bayram namazına gitmek gibi) bile yok sayarak kendini medeni sanan, modernleştiğini sandıkça gitgide Önder Sav’a benzeyen bu dinozor zihniyetten zaten bu yasağın kalkmasına yardımcı olmaları beklenmiyor. Engel olmasınlar kâfi.

Aziz Nesin, başörtüsü yasağı için ne demişti?

Cafcaf, CHP'nin başörtüsü yasağı sorunu çözme yöntemini kapağına taşıdı
(+)

Aziz Nesin, 25 Şubat 1995 yılında Aksiyon dergisinde başörtüsü yasağıyla ilgili kendisine sorulan soruya şu cevabı vermişti:

“Başörtülü kızların okullara alınmamasına karşıyım. ‘Başlarını örtmesinler’ demek demokrasi veya laiklik demek değildir. Neden? Çünkü ilkokuldan beri aldığı eğitim sonucu o ister istemez bir gün başını örtecektir. Örtme demek, 'Oranı buranı aç' demek kadar saçma. Ben başlarını örtmelerinden yanayım. Ama okullardaki din derslerinin kaldırılması lazım. Veya o dersi gerçekten din dersi yapsınlar.”

Solcunun kalbi solda mı atar sağda mı?

Günümüzün “solcu” diye geçinenlerinin büyük çoğunluğunun aslında solcu olmadığını, “laik” etiketini edinebilmek için solculuk kaftanının altına girdiğini Aziz Nesin çok iyi biliyordu. 1944, 1960, 1970 ve 1980 ihtilâllerini görmüş, ihtilal sonrası servis edilen iki anayasa yüzünden sayısız ceza almış biri olarak beyaz Türklerin halkı yok saymalarını ve basında halka rağmen halk için dile gelmelerini kabullenemeyen Aziz Nesin artık aramızda yok.

Keşke…

Pendikte referandumdan
(+)

Keşke aramızda olsaydı da halkın Anayasa’yı değiştirmeye olan hevesini görseydi. Keşke aramızda olsaydı da 60’lı ve 70’li yılların siyasetini güdenlere cevap verseydi. Yahut bizimle birlikte oturup karnını tuta tuta gülseydi.

Fakat en önemlisi: keşke aramızda olsaydı da; ama silah, ama maddi ama siyasî gücüyle kendini halkın üstünde gören bu kişi ve kurumlara cevap niteliğindeki 12 Eylül gününde Pendik’te “Evet” ve “Hayır” cephesinin iki temsilcisi; CHP Pendik Belediye Meclisi üyesi ve Ak Parti Pendik Belediye Meclisi üyesinin yürümekte zorluk çeken seçmeni birlikte el üstünde sandığa taşıdıklarını görseydi.

 

Kerem Abadi, Cafcaf dergisinin kapağına baka baka yazdı

GYY'nin notu: Kerem Abadi Beyin makul ve masum beklentisi Aziz Nesin tarafından yaşasaydı gerçekleştirilir miydi, kafamızda soru işaretleri var. Öyle tahmin ediyoruz ki o da Özdemir İnce ile aynı safta darbe karşıtlarına karşı mücadele ederdi... Saldırarak, alay ederek, hakaret ederek, espri yaptığını zannederek... Sol ile bir irtibatlarının kalmadığını bile fark edemeden... Tüm militarist jakoben taşkınlıklarıyla...

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2010, 17:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mümtaz avcı
mümtaz avcı - 10 yıl Önce

Birkaç günden beri bakıyorum ve hangi akıllı düzeltecek diye merak ediyorum ama, bu %60 hesabında matematiksel bir yanlışlık var. Bu % hesabında boykotçular neden yer almıyor? Yoksa Kürtlerin tamamı blok halde akıllı veya aptal sınıfında mı yer alıyor?

Gülnihal Bimahal
Gülnihal Bimahal - 10 yıl Önce

Oy verenler yeni anayasa paketini beğenmediklerini işaret ederek HAYIR yahut beğendiklerini işaret ederek EVET dediler.
Oy vermeyenler hiç bir şey demediler. Sessiz kaldılar. Hiç yokmuşlar gibi. Onun için ne %60 ne %42 ne de %58 hesabında yer almadılar. Çünkü yoklar.
Olmayan şey yok olduğu için hesaba katılmaz.
Ha, boykot edenler Evet mi diyordu? Hayır mı diyordu? orasını bilmediğimiz gibi azınlıkta olduklarını da biliyoruz. Aksi takdirde referandum iptal edilirdi.

Cihad KAYA
Cihad KAYA - 10 yıl Önce

Dilimde tüy bitti insanlara anlata anlata.Bu linki atacağım artık dinozorlara.Teşekkür ederim.

banner19

banner13

banner26