Aynı milletin farklı yüzleri Sultanahmet'teydi

Bab-ı Âlem’in öncülüğünde güzel bir organizasyon olan Uluslararası Öğrenci Buluşmaları’nın bu sene 5.si düzenlendi..

Aynı milletin farklı yüzleri Sultanahmet'teydi

 

İHH’nın öğrenci kolları Bab-ı Âlem’in öncülüğünde güzel bir organizasyon olan Uluslararası Öğrenci Buluşmaları’nın bu sene 5.si düzenlendi. 14-15-16 Nisan tarihleri arasında Sultanahmet’in önündeki çadırları görüp de uğramadıysanız çok şey kaçırdınız demektir!5. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Biz Bir Milletiz!

Temel slogan bütün Müslümanların tek bir millet olduğu. Farklı kültürler, farklı diller, aynı millet! Kilit kelime ise kültür. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları’nın asıl amacı aynı milletin farklı kültürlerini birbirine tanıtmak. Yani birbirimize düşman olmamızın gereksizliği ve aslında hepimizin kardeş olduğu!

Bab-ı Âlem mensupları “tüm Afrikalı zenciler İstanbul sokaklarında saat satıyor” algısından huzursuz olmuş olacak ki onlara da okuma imkânı sunmak istemiş. Böylece hem zencileri hem farklı ülkelerden Türkiye’ye gelen öğrencileri bir araya toplayıp onlara çeşitli yardımlar sunuyorlar.

Her öğrenci kendi ülkesini tanıttı

Sultanahmet’te düzenlenen etkinlikte de her çadırda yaklaşık 4 ülke vardı ve hepsi kendi kültürlerini tanıttı. O ülkeye has çeşitli araç gereçler; müzik aletleri, yemek alet-edevatı, savaş aletleri, kıyafetler vb. Ayrıca ülkelerin resmî kimlik bilgileri de tanıtılıyor. Mesela Etiyopya (Habeşistan)’ın %40’ı Hıristiyanmış.

5. Uluslararası Öğrenci BuluşmasıEtkinlikte yer alan ülkelerin çoğunluğu Afrikalı ülkelerden oluşmuş ve belki adını bile hiç duymadığınız ülkeler vardı. 1960’lı yıllarda Fransa’nın mandasından kurtulup bağımsızlıklarına kavuşmuş birçoğu. “Her şeyi bilen” esnaf amcalarımız ise, “Bakın bakın, cetvelle bölmüşler Afrika’yı!” diyerek dünyanın yüzyıllık sorunlarına çözüm getirdi. Afrikalı yerlilerle fotoğraf çekilmek isteyen teyzelerimiz ise “Beni Apaçi’yle çek!” diyordu arkadaşlarına. Son yıllarda Apaçi kelimesi çok farklı bir anlam kazanmış olsa da siyahi yerliler o teyzelerimizin gözünde hep Apaçi olarak kalacak.

Yerli danslar da vardı

Program boyu çeşitli ülkelerden müzikler sunuldu. Adige müziği çaldığında danslarını sergileyen Kafkaslar kimi zaman programın ilgi odağı oldu. Afrikalılar ise getirdikleri küçük müzik aletleriyle çeşitli şarkılar çaldılar. Programın ikinci gününün akşamında yandaki amfi-tiyatroda ise çeşitli dans gösterileri yapıldı.5. Uluslararası Öğrenci Buluşması

Sultanahmet’in turistleri de ilgiliydi

En az Türkler kadar turist katılımı oldu programa. Batılı bir abimizin Risale-i Nur tanıtımı yapanlara “I’m more clever than you all people!”(Sizin hepinizden daha zekiyim) ve belinde kendi ülkesine özgü bir hançeri sergileyen Filistinli bir gence “Terorist!” demesi Batının çoğunluğuna hâkim mantığın iki ayaklı özeti gibiydi. Ancak diğer turistlerin çok daha sıcakkanlı ve öğrenmeye hevesli olduğunu söyleyebilirim.

İHH’ya teşekkür

İHH gibi bir yardım kuruluşunun bu tür etkinliklere önayak olması gerçekten çok güzel. Özellikle Müslümanların birbirleriyle kardeş olduklarını iyice unutmaya başladıkları şu zamanlarda bu tip programlar gerçekten gerekli. Bu yüzden programa katılan herkes adına İHH’ya en içten teşekkürlerimi sunarım.

Bu güzel programı bu sene kaçırdıysanız eğer, üzülmeyin, çünkü seneye yine bu zamanlarda o çadırlar ve farklı ülkeler inşallah sizleri de bekliyor olacak!

 

Ali Agah Çelen bildirdi

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2012, 14:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
habil ademoğlu
habil ademoğlu - 7 yıl Önce

aro :) (: xD

muzaffer tekin
muzaffer tekin - 7 yıl Önce

sezai karakoc,islam milleti,milleti islamiyye,anasırı islamiye,milleti ibrahim(as),sezai karakoc,dirilis...

banner19

banner13