Avusturalya'da bir ilk!

İslam Toplumu Milli Görüş-Sydney Gençlik Kolları Mekke'nin fetih yıldönümü nedeniyle kutlama gecesi düzenledi..

Avusturalya'da bir ilk!

NSWISCANagihan Akyıl’ın okuduğu Kur’an tilavetiyle başlayan gecenin açılış konuşmasını İslam Toplumu Milli Görüş Sydney Başkanı Abdulkadir  Sula yaptı.

Sula, Sydney Milli Görüş Teşkilatlarının çalışmalarından bahsederek, yürütülen cami ve İslami okul çalışmaları ile gönüllerin fethini amaç edindiklerini ifade etti. Mekke’nin fethine de dikkat çekerek fethin başarılı olmasının bir takım ön hazırlıklar neticesinde gerçekleştiğini söyledi. Sula, “Peygamberin (sav) ahlakını üzerimizde barındırdığımız ve Allah (cc) rızasına kavuşmak istediğimiz sürece çekeceğimiz az ya da çok çilelerle birçok fetih gerçekleştirebiliriz.”dedi.

Mekke'nin Fethi programı Sydney

Önce ahlak ve maneviyat!

İslam Toplumu Milli Görüş Sydney Gençlik Kolları Başkanı Ali Arabacı, ise “Önce ahlak ve maneviyat” parolası ile yola çıktıklarını ifade etti. Dünyada ilk yılbaşı kutlamalarının Avustralya’da başladığını hatırlatarak salondaki bu kadar kalabalığın oralara gitmeyip kendi öz değerlerine sahip çıkmasından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Gençlik olarak Kur’an ve sünnet neyi öngörüyorsa o şekilde yaşam tarzına sahip olmaları gerektiğini ve organize ettikleri programlarla da  bunu temsil etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Döneceğiz, Doğ ey Güneş ezgilerini ve 40 Yaşındasın şiirini  Yaşar Can okuduğu program, Peygambere (sav) yazılmış naat ve şiirlerle devam etti. Ud üstadı Yılmaz Kasol tarafından Peygamber Efendimizi ve Mekkeyi anlatan parçalarla müzik dinleti yapıldı.

Mekke'nin Fethi programı Sydney

Yabancılara İngilizce Mekke’nin fethi

Geceye konuşmacı olarak katılan Emekli Müftü Ramazan Özçelik, Rasulullah'ın (sav) hayatını kısa olarak anlattı. Özçelik Hoca, “Müslümanların çektiği işkenceler eziyetler sonucunda Allah Müslümanlara mükâfat olarak Mekke'nin fethini nasip etti. Aziz olmanın yolu çile çekmektir. Müslüman aklıyla hareket eder ince düşünür. Rasulullah, kan dökmeden kimseye esir muamelesi göstermeden Mekke'yi fethetti. Bu hareketiyle herkesin kalbini fethetti. Ebu Sufyan ve Hint gibi azılı düşmanlarının kalbini bile bu şekilde fethetti.” şeklinde konuştu.

Mekke'nin Fethi programı Sydney

Gençlik Başkanı Ali Arabacı tarafından yabancı misafirler için İngilizce olarak  Mekke’nin Fethi anlatıldı. Mekke’nin Fethini anlatan sinevizyon gösteriminin de yapıldığı geceye Sydneyli  Müslümanların ilgisi yoğun oldu. Duygulu anların yaşandığı program tüm dünyadaki Müslümanlar için yapılan duanın ardından geç saatlerde sona erdi.

 

 

Gökhan Kahraman Sydney’den bildirdi

Yayın Tarihi: 03 Ocak 2011 Pazartesi 11:28 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2011, 14:28
banner25
YORUM EKLE

banner26