Aslında Hristiyanlara da saldırıldı

CHPlilerin Avcılar'da yediği herze yani yaptırdığı afişler sadece bilinçaltının dışa vurumu. Dine saldırıyı marifet biliyorlar.

Aslında Hristiyanlara da saldırıldı

Son bir haftadır haber bültenlerinin başlıca tartışma konusu, bir partinin 12 Eylül’de yapılacak referandumda “Hayır” oyu almak için hazırlattığı bir reklam afişi. CHP nâm bu parti, başta bunu kabul etmedi; bunun en büyük siyasî rakip olarak gördüğü iktidar partisinin bir provokasyonu olduğunu alenen söyledi. Fakat gerçekte kendisine bağlı Avcılar belediye başkanlığınca hazırlatıldığı ortaya çıkınca insanlardan özür dilemesi gerekirken “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” kavlince olayı manipüle ederek başka mecralara kaydırdı.

Avcılar'da CHPli belediyeyi protesto
(+)

Kemalizm ve din

Hazırlatılan reklam afişinde sadece “Müslüman kadınların rahibe gibi giyinmesine ‘Evet’ ”  yazmıyordu. Aynı zamanda “Kadınların evlere kapatılmasına ‘Evet’ ” de yazıyordu. Nereden tutsanız elinizde kalıyor.

Tartışmanın daha ilk gününden itibaren herkes Müslüman hanımların örtünmeleri nedeniyle rahibelere benzetilmesine tepki gösterdi, gerek iktidar gerekse tüm muhalefet. Ve tabii iktidar-muhalefet ilişkisinin çok uzağında olan, bu ilişkide rol almak istemeyip uzak duran bir kısım Müslümanlar da… Bu tepkinin nedeni, Müslüman hanımların başka bir dine mensup olanlara benzetilmesi olmalıydı. Oysa tepki verenlerin birçoğu CHP’nin ahmaklığını atlayarak, rahibeliği kadınlar için düşülen alçak bir durummuş gibi algıladı (en azından ben şimdiye kadar bunun dışında verilen bir tepkiyi bilmiyorum) söylemlerinde.

Avcılar'da CHPli belediyeyi protesto
(+)

6-7 Eylül olaylarını organize eden ulusalcı güçlerin Hıristiyanlık’a olan yaklaşımının dışa vurumudur bu afişler. Devletin üniter yapısı içerisinde homojen bir toplum isteyen –aslında homojenden öte tek tip bir toplum isteyen-, farklılıklara tahammül edemeyen milliyetçi-ulusalcı yaklaşım sanılmasın ki samimi bir şekilde İslam’ı savunuyor. Aynı cümle içerisinde hem İslam’ın emrine hem de Hıristiyan din adamlarına hakaret edebilme becerisini gösterebilen başkaları var mıdır, bilinmez.

Avcılar'da CHPli belediyeyi protesto
(+)

Kemalizm’in dinle olan ilişkisi her zaman pragmatist olmuştur. Devlet-i Âli’in son demlerinde, Milli Mücadele yıllarında (Milli ve millet mefhumu 20. yy’ın başlarına kadar ‘din’in karşılığıdır, yoksa bir ‘ırk’ı karşılamaz) her hutbede gavurlara karşı cihad işlenmiş, Müslüman halktan cihada destek hep hutbelerden ve sohbetlerden istenmiştir. M. Kemal’in Balıkesir’de okuduğu hutbeyi bilmeyen yoktur. Fakat zaferden sonra “Göklerden geldiğine inanılan şeyler” yerine muasır medeniyetlere göre hayat tanzim edilmiştir.

Avcılar'da CHPli belediyeyi protesto
(+)

Başı açık Hıristiyanlık

Başörtüsünü Hıristiyanlık’la yermeye çalışan zihniyetin gözden kaçırdığı çok önemli bir şey var: Başı örtmek onlarda sadece rahibeler için bir zorunluluktur. Yoksa Hıristiyanların ekseriyeti başörtüsü takmazlar, aynen CHP’nin yapmak istediği gibi.Ulusalcılığın sığ ikliminden çıkamamış bir zihin için bunlar yapılmayacak hatalar değil.

Avcılar’da protesto

Tüm bunları düşünürken telefonuma gelen mesajla Salı günü Avcılar belediyesi önünde protesto gösterisi yapılacağını öğrendim. Avcılar İlim Kültür Vakfı, Avcılar Kadınları Grubu ve Yediveren Derneği’nin organizesiyle saat 14.00’de belediye önünde bir basın açıklaması vardı.

İkram Soltan, Avcılar'da CHPli belediyeyi protesto
(+)

İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) başkanı İkram Soltan’ın yaptığı konuşma gözlerden kaçan noktalara temas etmesi nedeniyle önemliydi. Rahibelerin de kendi inançları nedeniyle örtündüğünü söyleyen Soltan, CHP zihniyetinin bunu anlayamadığını, Müslümanlar başta olmak üzere insanların inançlarına hakareti içselleştirdiğini dillendirdi.

Basın açıklamasında, “kadınlarımız bu coğrafyada yüzyıllardır örtünün çok çeşitli formlarını ortaya koyarak hür bir iradeyle Allah’ın emri olduğuna inandıkları örtülerinin sahibi olmuşlardır. Bu gün de aynı hür iradeyle örtümüze sahip çıkıyoruz ve ona uzanan elleri ve dilleri telin ediyoruz” denildi. Atılan sloganların ardından basın açıklamasının da dağıtılması sonrasında protestocular sessizce dağıldı.

 

Erdal Kurgan bildirdi

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2010, 12:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal Kımıldaroğlu
Kemal Kımıldaroğlu - 9 yıl Önce

Tamamen bir yanlış anlaşılma olmuş.

CHP ne gazetelerde ne de canlı yayında ne Tesettürlülerden ne de Hıristiyanlardan özür dilemeyecek. Çünkü CHP'ye göre ortada yanlış birşey yok.

Soran olursa şöyle diyecekler: "Sorumlu kişi istifa etti." Fakat özür dilemeyecekler.

banner19