Aşk ile Mevlana'ya yürüdüler

Yollar yürümekle aşınmaz demişlerdi… Aşınmadı işte. Bir yazar ve eşinin anlamlı yürüyüşü Mevlana kentinde son buldu…

Aşk ile Mevlana'ya yürüdüler

Aşk Yolunda Adım AdımYollar, bazen sevgilileri ayırırken, bazen de kavuşmalara vesile olur…

Onlar, İstanbul’dan Konya’ya tam 1 milyon 500 adım yürüyerek Hz. Mevlana’ya kavuştular…

Yazar Emrah Altuntecim’in, Hz. Mevlana’nın sevgi ve hoşgörüsüne dikkati çekmek için başlattığı 48 günlük yürüyüşü Konya’da sona erdi.

Emrah Altuntecim’in eşi Ceyda Altuntecim ile İstanbul’dan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Konya’daki türbesine doğru yürüyüşte 1 milyon 500 bin adım atan çift, yürüyüşlerinin son durağı olan Konya’ya ulaştı.

 

“Ceyda, haydi yürüyelim”

Emrah Altuntecim, ‘’Mevlana’ya yürüme’’ fikrinin bir gece gelen ilhamla ortaya çıktığını söylüyor…

Yürüme fikrinin bir gece yarısı aniden aklına geldiğini belirten Emrah Altuntecim, "Bir gece düşünürken birden eşime bağırdım. 'Ceyda, yürüyelim' dedim. O bana 'Nereye' diye sorunca, ben de 'Sen söyle' dedim. O da, 'O zaman Hz. Mevlana'ya yürüyelim' fikrini ortaya attı.

Aşk Yolunda Adım AdımHz. Mevlana’nın 22’nci kuşaktan torunu olan Esin Çelebi Bayru’yu arayarak projeyi anlattıklarını ifade eden Altuntecim, yürüyüşün Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 802’inci doğum gününün hatırlanmasına da katkıda bulunmak amacıyla Konya’da sona erdiğini anlatıyor.

Bu fikri birileriyle paylaşma gereği duyduklarını belirten Altuntecim; “Uluslararası Mevlana Vakfı Başkanı, Hz. Mevlana’nın 22. Kuşaktan Torunu olan Esin Çelebi Bayru hanımefendiyi arayarak projemizi söyledik. O da bize sonuna kadar destek olacağını söyledi. Aklımızda bu yolculuğu film yapma fikri hiç yoktu. Bu belgeseli çeken Sedat ve Gökhan ile yürüyüşten bir saat önce tanıştık ve bu belgeseli çekmeye karar verdik.”

Yolda, Anadolu insanının ne kadar misafirperver, ne kadar iyi niyetli olduğuna binlerce kez şahit olduk. Başımıza binlerce ilginç olay geldi. Birçok insanla dost olduk ve bu dost olduklarımız, yürüyeceğimiz son kilometreleri bizimle birlikte yürüdü. Bu yolculuğu başarmamızda Allah ve sizlerin duası bize hep yardımcı oldu" şeklinde konuştu.

 

Aşk Yolunda Adım AdımMesnevi’nin 18 beyiti ve 18 kuru gül

Yürüyüş başlarken yanlarında aldıkları ve yolculuk boyunca taşıdıkları Mesnevi’nin ilk 18 beyitini simgeleyen 18 kırmızı gülü Hz. Mevlana’nın gül bahçesine serpen Altuntecim çifti; ardından Mevlevihane’nin bahçesine 18 gül fidanı diktiler.

Yürüyüş anılarının kitaplaştırılacağını da dile getiren Altuntecim, yol boyunca her gün 1 ila 5 sayfa yazı kaleme aldıklarını ve 48 günlük yolculuklarında yaşadıklarının 48 bölümden oluşan bir kitap olarak yayımlanacağını da sözlerine ekledi.

Ceyda Altuntecim ise 802 kilometrelik yürüyüş sırasında 8 ilden (İstanbul, Yalova, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Afyon ve Konya) geçtiklerini söyledi.

 

Aşk Yolunda Adım AdımAşk Yürüyüşü belgesel oldu

48 günlük yürüyüşü anlatan "Aşk Yolunda Adım Adım" belgeselinin ilk gösterimi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçekleşti.

Ceyda Altuntecim ise, bu yolculuğa çıkarken nasıl olacağını hiç düşünmediğini ifade ederek, "Bizler profesyonel sporcu değiliz. İş, güç sahibi insanlarız. İstanbul'dan Konya'ya yürümek ilk başta düşünüldüğünde çılgınca bir fikir. Ama bize öyle gelmedi ve yürüdük. 48 gün içinde yüzlerce insanla tanıştık, dost olduk. Bu bizler için gerçekten inanılmaz bir manevi kazançtı" şeklinde konuştu.

Keşke bütün yürüyüşler böyle olsa…

Ve bütün yürüyüşler sevgiliye ulaşsa…

Fotoğraf Galerisi için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=132

 

H. İbrahim Tongur, haber verdi.

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2009 Salı 08:10 Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2009, 06:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
sevim
sevim - 11 yıl Önce

imrendim. yürüyüş önemli bir motif. insan yürürken kendini keşfeder. aşkın yürümek hali. güzel bir haber.

banner26