banner17

Aşk eşksiz maya tutmaz!

Gözyaşı medeniyetinin hocasından gözyaşı medeniyetinin şairini dinledik…

Aşk eşksiz maya tutmaz!

Bu cumartesi geçerli bir mazeretimden ötürü uzun zamandan beri katılamadığım bir programa katılma fırsatı buldum ve vapura binip doğruca Divan Edebiyatı Vakfı’na Fatih Andı hocayı dinlemeye gittim. Yoldayken ince ince yağmur yağmaya başladı. Şemsiyemi açıp açmamak arasında tereddüt yaşarken başımı gökyüzüne kaldırdım ve hiç bulut olmadığını fark ettim. Güneşli pırıl pırıl bir havada neyin nesiydi bu yağmur? Sonunda bunun bereketli bir günün habercisi olduğuna kanaat getirdim. ‘’Akif’te gözyaşı’’ konulu programın sonunda fazlasıyla haklı çıkacaktım.

İnsan kültürle ağlar

Ağlamak; tüm diğer hisler ve dışavurumlar kadar insana aittir. Ancak insana ait olması demek aynı oranda insanî olması demek değildir. Ağlamak, diğer his ve eylemlerimize nisbeten en insanî olandır belki de. Yine de bu en safiyane eylemin bile her durumda masum olduğu söylenemez. İşte bugün Fatih Hoca’yı dinlerken aklımdan bunlar geçti. Fatih Hoca konuşmasını Mehmet Akif’te gözyaşından önce, “ağlamak” fiili üzerinde durarak açtı. Doğuda ve batıda, geçmişte ve bugünün modern hayatında ağlamanın geçirdiği evrelerden bahsetti. Modern hayatın, modern anlayış ve algılayışın “gözyaşı ve hüzün bizden uzak olsun, vur patlasın çal oynasın” sloganına inat “Ben hüzün peygamberiyim.” diyen Hz. Muhammed(sav)’den dem vurdu. Modernist yaklaşımların gülmeyi ve kahkaha atmayı pompalamasını ve hayatında bir kez bile tebessümü aşacak kadar güldüğü görülmemiş Hz. Peygamberi anlattı. O’nun “Kur’an dinlerken ağlayın, ağlayamıyorsanız ağlar gibi yapın” öğüdüyle gözyaşının önemini bir kez daha düşündürttü.

‘Gülmek ve ağlamak’ arasındaki farkı bilmek kolay ama ‘ağlamak ve ağlamak’ arasındaki nüansı pek azımız fark etmiştir. Göz pınarlarını aşıp gelen suyun kimyası hepimizde aynıdır ama o suyu o pınardan taşıran sebep muhakkak ki farklıdır. İşte bu farkı yakalamak önünüzde birden bire pek çok kapı açıverir; tıpkı Fatih Hoca’nın dinleyicilerine açtığı gibi. Zira “ne çok gülüyorsunuz da hiç ağlamıyorsunuz” buyruğunu almış bir medeniyetin mensuplarının ‘ağlamak ve ağlamak’ arasındaki farkı bilmeleri zarurîdir. Hırsla, öfkeyle, sahip olma iç dürtüsüyle, elindekini kaybetmeme hissiyle, daha çok para, mal, meta, kadın açgözlülüğüyle gözyaşı döken biri bir tarafta; ölümü, ahiretini, inancını, fani ve baki dünyayı, Hz. Peygamber’i düşünüp bazen ürpertiyle bazen korkuyla bazen sevinçle bazen vuslat hasretiyle gözyaşı döken biri öte tarafta… Elbette bu iki gözyaşının altında birinin ağlamasının diğerinin gülmesine bağlı oluğu derin bir zihniyet ve hissiyat farkı vardır. Ağlamak içsel bir yoğunluğun dışavurumuysa ve bu içsel yoğunluk şahsiyetle doğrudan alakalıysa Fatih Hoca’nın dediği gibi “İnsan kültürle ağlar.”

Mehmet Akif ErsoyMehmet Akif ne için ağladığını bilirdi

Fatih Hoca, hangi kültürle hangi acıya hangi hüzne ağladığını bilen Mehmet Akif’in işte bu tarafına temas eden bir sohbetle katılımcılara Akif’in bir yönünü daha gösterdi. Teşkilat-ı Mahsusa’yla çalışan, Milli Mücadele’de Ankara’ya türlü zorluklarla giden, Anadolu’daki isyanları bastırmaya yönelik gayret sarfeden, Sebilürreşad’daki Sırat-ı Müstakim’deki sosyal, gazeteci, eylemci Akif’ten gönül adamı, gözyaşı adamı olan Akif’e geçti. Her şairin hatta her insanın ağladığı gibi Mehmet Akif de ağlamış hatta öyle bir ağlamıştır ki “Feryad”, “Hüsran” adlarını taşıyan şiirler yazmıştır. Gözyaşıyla ilgili hayli cümle kurmuş, mısra kaleme almıştır. Bununla beraber sosyal, eylemci Mehmet Akif’in gözyaşı bir adım daha geride durmasını bilen bir yaştır. Çünkü Akif uğrunda yaş dökülen aşk için çalışmanın, terlemenin, emek vermenin de önemini bilir. Bu yüzden Akif’te bazen gözyaşı bazen sağduyu ön plana çıkar. Ama hayatının hiçbir dönemi şahsiyetinin bir parçası olan gözyaşından ayrı değildir.

Mehmet Akif’i iki programdır konu alan Fatih Hoca, Mart ayında başka bir konuya geçeceğinin sinyalini verdi, ancak konuyu sürpriz bırakıp konuşmasını yine Akif’in “Umar mıydın” adlı şiirini okuyarak sonlandırdı. 19 Mart’taki sohbeti merakla bekliyoruz.

 

Zeyneb İlhan ağlamayan gözden O’na sığınarak bildirdi

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2011, 11:59
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akif Edib
Akif Edib - 8 yıl Önce

Muhterem Âkif...

banner19

banner13

banner20