Artık mabedsiz şehir kalmayacak!

Bazen gittiğiniz şehirlerde bir mescid bulmak güçleşir. Hele minarenin yasak olduğu yerlerde… Şimdi bu sorunun bir çaresi var.

Artık mabedsiz şehir kalmayacak!

Global düzeyde açık, paylaşımcı ve katılımcı toplum fikrinin; vicdanlarda makes bulduğu gibi, sadece vicdanlarda kalmayıp artık çok geniş bir alanda uygulama alanlarının olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Wikipedia en önemli bilgi kaynaklarımızdan biriyse, bu, bu sayede oldu. Wikipedia son yüzyılın belki de global anlamda katılıma açık projelerinin en başarılılarından biri olarak sayılabilir.

“Wiki” düşüncesi, yavaş yavaş, sonunda WikiLeaks’e bile varan bir uygulama sahası kazandı zamanla.

wikimasjidMüslümanlar da Wiki kullanır

Maalesef dünya müslümanları olarak, aslında müslümanın yitiği bir hikmet olan bu katılımcılık, paylaşımcılık ve açıklık düşüncesine intibakta epey zorlandık.

İşte bu meyanda atılmış güzel bir adımla müşerref olduk geçtiğimiz günlerde: WikiMasjid.

Yeryüzünün global bir mescid olduğu fikrinden hareketle kurulan bir site wikimasjid.info. İçinde EuropeMasjid, USMasjid, AsiaMasjid, AfricaMasjid, AustraliaMasjid, ChinaMasjid ve RussiaMasjid alt başlıkları yer alıyor sitenin.

Şimdilik sadece EuropeMasjid kullanılabilir durumda. Fakat bu fikir vicdanlarda ve zihinlerde makes buldukça diğer alt başlıklar da kısa zamanda doldurulacağa benziyor.

Avrupa’da 310 mescid var

Site en yalın ifadesiyle “wiki” düşüncesi üzerine kurulmuş, ziyaretçilerin bildikleri mescidleri, koordinatlarını vererek ekleyebilecekleri bir site. Halihazırda Avrupa’daki 310 mescidin koordinatları ve adresleri sitede mevcut.

Site, özellikle Avrupa gibi mescid bulmakta zorlanılan bazı yerlerde, seyahat edenlere hizmet vermeyi amaçlıyor.

Siz de siteyi www.wikimasjid.info adresinden ziyaret edip bildiğiniz mescidleri siteye girebilir, katkıda bulunabilirsiniz.

Evet, DünyaBizim ve yine evet, DünyaMescid ve dünya bizim mescidimiz…

 

Abdullah Taha Orhan haber verdi

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2011, 11:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilal
Hilal - 10 yıl Önce

iyi güzel ama sadece avrupa kısmı aktif ve Türkiye'ye tıkladığımda mescid falan da göstermedi..İstanbul da dahil..
garip geldi...

Furkan KILIÇ
Furkan KILIÇ - 10 yıl Önce

Site belli ki henüz yeni yeni bilgi topluyor. Mesela Paris için sadece 4 mescit gösteriyor, halbuki Paris Caminde 7-8tane caminin listesi vardı, (keşke not etseydim) ayrıca o listede geçmeyen bir Türk camisine(orda öyle deniyor ama ayrımcılık için değil) de gitmiştim, daha nice irili ufaklı mescitler vardı, yurtdışında yaşayan kardeşlerimiz bu siteyi göz önünde bulundurur ve zenginleştirirse çok hayra geçer.

hayati yaşar
hayati yaşar - 10 yıl Önce

bu site zaten haberde de belirtildiği gibi tamamlanmış ve o şekilde hizmete sunulmuş bir site değil. şu an ilk aşamada avrupa'da daha çok ihtiyaç olduğu için özellikle ordan başlatıldı. İlk planda avrupa'daki mescidlerin sayısının artırılması ve mümkün mertebe çok sayıda kişinin siteden haberdar olması hedefleniyor, zamanla diğer bölgeler de açılacak inşallah. yani bildiğim kadarıyla :)

banner19

banner13

banner26