Antiİslam modasının miladı!

Amerika'da ve Avrupa'da yaşayan Müslümanların, 11 Eylül'ün ardından 'İslamofobya' belasından neler çektiklerini getirmek istedik gündeme.

Antiİslam modasının miladı!

“Kur’an Yakma Günü” tartışmalarının ortasında geçtik 11 Eylül’ü. Madem 11 Eylül konuşuldu, madem bu kaçınılmazdı; o zaman biraz Amerika’da ve Avrupa’da yaşayan Müslümanların, 11 Eylül’ün ardından “İslamofobya” belasından neler çektiklerini getirelim gündeme. Hele hele,ABD'de müslümanlar 2005 yılında Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili çizdiği karikatürlerle Müslümanların tepkisini fazlasıyla üzerine çeken Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’a Almanya’da gerçekleştirilen ‘Avrupa’da basın özgürlüğü’ toplantısı çerçevesinde, bizzat Alman Başbakan Angela Merkel tarafından ödül verildiği bir dönemde, Avrupa’da yaşayan kardeşlerimizin nelere maruz kaldığını ibraz etmek son derece manidar geldi bizlere.

4 görüş ve 11 örnek olayla 9 yılın hesabı

Bugün belki “Kur’an Yakma” gibi saldırganca bir eylem engellendi; ama işin bu noktaya gelmesi dahi, aslında ne denli bir sıkıntının mevcut olduğunu bizlere gösteriyor. İşte bugün, bu sıkıntıların muhataplarına kulak verelim istiyoruz. Muhatapların açıklamalarının ardından ise sembolik olarak, İslamofobya neticesinde Müslümanların maruz kaldığı “11 olay”a kısaca değineceğiz. Şimdi söz bu sıkıntılara maruz kalan Müslümanlarda ve bunların üzerine rapor hazırlayan araştırmacılarda:

11 Eylül 2001, New York, İkiz Kuleler
(+)

Crescent dergisi yayın yönetmeni Zafar Bangash:

“11 Eylül’den sonra korku ve paranoya yeni parametreler haline geldi. Amerika’da bir saldırı meydana geldiğinde, diğer Batılı ülkeler de vakit kaybetmeden ‘baskıcı kanunlar’ çıkarır oldular ve esasında bu kanunlar oluşturulurken tek hedef vardı, o da Müslümanlar… Amerika’da, Kanada’da, İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da, Hollanda’da, Danimarka’da veya diğer ülkelerde yaşayan Müslümanlara anında şüpheli muamelesi yapılır oldu ve bu eylemde bulunan insanlarla bağlantılı oldukları dile getirildi/getiriliyor sürekli olarak. Tek kurtuluş yolunuz ise bu saldırıları kınamak… Bu da, resmî Amerikan söylemini kabul etmek anlamına gelir ki resmî söylem, bu saldırıların İslam’ın motivasyonu ile olduğunu ifade ediyor. İşte bu sebeple, batıda yaşayan Müslümanlar, sürekli bu ikilemlere maruz kalarak mücadele etmek durumunda kalıyorlar.”

İkbal Sıddıki (Kelim Sıddıki’nin oğlu):

”Batı’da yaşayan Müslümanlar, nerede bulunduklarına, ülkelerindeki özel şartlara, İslam’ı nasıl anlayıp yorumladıklarına, sosyo-ekonomik şartlarına ve diğer koşulsal durumlara bağlı olarak deneyimler kümesine sahipler ve dolayısıyla, bu sorunlara çözümler üretme noktasında da bir o kadar farklı bakış açısını içlerinde barındırıyorlar. Lakin ortak olarak kabul ettikleri bir nokta var ki o da, artan İslamofobya’nın kendileri için yaşam alanlarını nasıl kısıtladığıdır. Herkes bu soruna çözümler üretme çabası içerisinde; fakat nereden geleceği belli olmayan sözlü/fiilî/psikolojik saldırılara karşı koymanın yolu daha sistematik adımlar atmaktan geçiyor diye düşünüyorum.”

11 Eylül'den sonra ABD Afganistan'da
(+)

Dr. Münir Jawa (California Üniversitesi/İslamî Çalışmalar Merkezi):

“Bu süreçte fakültede çalışanlar olarak birçoğumuz gözlem listesinde tutulduk ve bu durum, bizim yurtdışı ziyaretlerimizi ciddi anlamda etkiledi/etkiliyor. Spesifik bir örnek: 1995’de çalışmak için oralarda bulunduğum Suriye ve Bosna seyahatlerimle ilgili bugün sorgulamalara maruz kaldım. Bu bölgelere eski pasaportumla seyahatlerde bulunmuştum; fakat şimdi pasaportumun süresi bittiği için yeni bir pasaport kullanıyordum. Buna rağmen bana eski pasaportum üzerinden sorular soruluyordu. Dolayısıyla buradan şunu anlıyorsunuz ki, sizin ile ilgili ellerinde bir veritabanı var ve tüm giriş-çıkışlarınız dâhil olmak üzere bir gözlem ve takip altındasınız. Sorularına ‘işte ben sanatla uğraşıyorum ve görsel kültürü araştırmak için oradaydım’ desen dahi seni tınlamazlar. Toplamda baktığımızda ise, benim yaşadığım bu olay, diğerlerinin yaşadıkları tecrübenin karşısında ufacık kalır.”

Dr. Beate Winkler (Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi Başkanı):

“Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi ‘Avrupa Birliği’nde Müslümanlar: Ayrımcılık ve İslamofobi’ başlıklı bir rapor hazırladı ve bu rapora göre, Avrupalı Müslümanların büyük bir çoğunluğu iş, eğitim ve barınma konularında ayrımcılığın kurbanı oluyorlar. Bu, onların etnik kökenleri ve dinî değerlerine bağlılıktaki dereceleri noktasında ayrıcalık tanımayan bir ayrımcılıktır. Şu anda Avrupalı Müslümanlar, sözlü tehditlerden tutun da fizikî saldırılara kadar birçok vakayı içinde barındıran İslamofobya menşeli olayların kurbanı konumundalar.”

11 Eylül'den sonra ABD'de İslamofobia
(+)

Müslümanların maruz kaldığı muamele ve saldırılardan sembolik 11 örnek:

1. Almanya'da Mısır asıllı Merve Şirbini, çocuğunu götürdüğü parkta faşist bir Alman tarafından örtüsünden dolayı hakarete uğradı. Olayı Alman mahkemelerine taşıyan Merve Şirbini, Almanya'nın Dresden kentinde 1 Temmuz 2009'da mahkeme salonunda eşi, çocuğu ve Alman yetkililerin gözleri önünde hunharca katledildi.

2. Frankfurt Hazreti Fatıma Zehra Camii imamı Sabahattin Türkyılmaz, Kudüs Günü dolayısıyla yaptığı konuşmada İsrail karşıtı ifadeler sarf ettiği bahanesiyle Alman medyası tarafından hedef insan haline getirildi.

3. Almanya Milli Görüş Hareketi (İGMG) üyeleri, aşırı radikal söylemlere sahip oldukları gerekçesiyle, Alman makamlarının izni ile polis baskınına maruz kaldılar. Hareket mekanizmaları iyice daraltılan Müslümanlar, bu da yetmiyormuş gibi, Müslümanların daha az olduğu bölgelerde faşist Almanların fizikî saldırılarına maruz kaldılar.

4. 24 Ağustos 2009 tarihinde, Florida’daki bir kilisenin papazının oğlu, okula üzerinde “İslam şeytandır” yazan bir tişörtle gelmesi üzerine evine gönderildi. Bunun üzerine, ertesi gün, üç öğrenci daha okula bu tarz tişörtler giyerek geldiler.

11 Eylül'den sonra ABD'de İslamofobia
(+)

5. 4 Eylül 2009 tarihinde, Clarksville / Tennessee’de Mayor Johnny Piper, Müslümanların dinî bayramlarını kutlayan Amerikan Posta Servisi’ni, tüm şehir konseyi üyelerine ve gerekli departmanlara ‘mail’ler göndermek suretiyle protesto ettiler.

6. New York’ta bir benzin istasyonunda bir adam, sadece gözleri görünecek şekilde abaya giymiş olan Müslüman anne ile kızını öldürmekle tehdit ederek saldırıda bulundu.

7. 20 kişiden oluşan bir gençlik grubu, sakallı bir Müslümana İslam karşıtı ifadelerle bağırmaya başladılar ve ardından onu tekmelediler. Bilincini kaybeden Müslümanın ayak bileği ve kollarının yanı sıra burnu kırıldı.

8. Müslüman bir kadın ve onun iki çocuğu, evlerini sürekli taşlayan faşist gangsterlerin saldırıları ile başa çıkamayınca evini boşaltıp başka bir bölgeye göç etmek zorunda kaldı. Genç grup, İslam karşıtı sloganların yanı sıra Müslüman bayanın hicabına hakaret ettiler.

9. Müslüman bir öğrenci, okulda arkadaşlarının fiziksel saldırısına maruz kaldı. Başörtüsü başından çekilen öğrenciye, arkadaşları ‘Paki’ diyerek hakaret ettiler.

10. Ailesi ile alışveriş yapan bir Müslüman ‘Usame bin Laden’ sloganları eşliğinde linç edilmeye çalışıldı.

11. Londra’da toplanan bir grup faşist, yakınlarında bulunan bir camiye saldırarak, içindeki 5 Müslümanı yaraladılar.

 

Ammar Özden tarihe not düştü.

Yayın Tarihi: 13 Eylül 2010 Pazartesi 21:41 Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2010, 18:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
muzaffer tekin
muzaffer tekin - 11 yıl Önce

müslüman terörist olamaz..terörist müslüman olamaz..bi insan aynı anda hem müslüman hem terörist olamaz..insanlığa müslümanlığın savaştan şiddetten çok barış hoşgörü dini olduğunu temsil ve tebliğ yoluyla gösterecek müminler müslümanlar olmak lazım..Allah bunu nasib etsin ümmete,muvaffak kılsın inşallah..

banner26