Antibalyoz cephe büyüyor!

Memur-Sen tarafından Ankara'da önemli bir sempozyum düzenlendi. Sempozyumun sonunda bir vefat haberi geldi.

Antibalyoz cephe büyüyor!

Ankara'da uluslararası demokrasi kongresi11042

Ergenekonla yatıp Balyozla kalktığımız şu günlerde Memur-Sen tarafından Ankara’da çok anlamlı bir sempozyum düzenlendi. 25-27 Ocak 2009 tarihinde düzenlenen “Uluslar arası Demokrasi Kongresi” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın açılış konuşması ile başladı. Konferansın sloganı “Bin yıllık desende bir ve beraberiz” idi.

11043Başbakan Erdoğan gündemle ilgili çok çarpıcı açıklamalar yaptığı program sonrasında Devlet Bakanı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’de konferansta birer konuşma yaptılar. Çok sayıda akademisyenin yanı sıra işçi ve memur sendikalara başkanları, milletvekilleri, gazeteci ve yazarların yoğun katılımı ile gerçekleştirilen programa vatandaşlarında ilgisi büyük oldu.

Kongrenin ilk oturumunda 1921, 1924, 1961 ve 1982 anayasalarında demokrasi, milli egemenlik, temel hak ve özgürlükler ve kuvvetler ayrılığı konusu tartışıldı. Oturum Başakanlığını Prof. Dr. Sami Selçuk’un yaptığı birinci oturumda Prof. Dr. Levent Köker, Prof. Dr. İlyas Doğan, Doç. Dr. Ahmet Yıldız ve Joost Lagendıjk birer sunum yaptılar. 

Panelistlerin ortak söylemleri ise Türkiye’nin demokratikleşme sorununu yıllardır çözemediği ancak çözüm için son yıllarda önemli adımların atıldığı yönünde oldu.11044

Programda sunumlar eş zamanlı olarak 3 ayrı salonda 3’er oturum şeklinde gerçekleştirildi. Toplam dokuz oturum ve iki ayrı protokol açılışı düzenlendi.

Din eğitiminden Sosyal politikalara, Kamu sendikacılığından Türkiyenin kimlik sorunlarına kadar çok farklı gündem sorunlarının tartışıldığı programda özellikle sendikacılar açısından en çok ilgi gören panel, Hak-iş Başkanı Sami Uslu, Kesk başkanı Sami Evren ve Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdunun katıldıkları program oldu.

Kesk Başkanı Sami Evren konuşması sırasında 3 yıldır neden toplu görüşmelere katılmadıklarının üzerinde dururken, toplu görüşme süreci devam ederken Başbakanın bir basın toplantısı üzenleyerek toplu görüşmeler bitmeden memurlara yapılacak zam oranını açıklamasını memur sendikacılarını hiçe saydığının bir göstergesi olarak gördükleri için grevli ve toplu görüşmeli sendika kanunu düzenlenene kadar toplu görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı.

11046Her ne kadar salonda sesleriin yükselmesine ve tartışmalara sebep olsa da sendikacılığın iktidar yandaşlığı olmadığını, sendikacılığın her zaman muhalefetin sesi olması gerektiğini anlatması bakımından manidardı.

Diyanet Sen Genel Başkanı vefat etti!

Porgram bir üzücü haberle son buldu. Ülkemizde ilk defa olarak özellikle imamların (din görevlilerinin) ve diyanet camiasının sendikalaşmasında büyük emekleri olan ve bir süredir tedavi gören, sempozyumda da konuşmacı olarak ismi bulunan Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız’ın yaşamını kaybettiği öğrenildi. Yakınlarına Allah’tan sabır dileriz. Mekanı cennet olsun.

 

Serkan Yorgancılar bilgilendirdi

 

Editör Notu: İlk gün konuşma yapan Ahmet Yıldız ile vefat eden Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız farklı kişiler. Merhuma Allah'tan rahmet, değerli bilimadamıza ise hayırlı ömürler dileriz.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2010, 21:20
banner12
YORUM EKLE

banner19