Ankara duvarlarında NFK şiiri!

Ankaralılar Üstad Necip Fazıl'ın Utansın şiirini yeni yıl kutlamalarına karşı sprey boyalarıyla sokaklara işlenmiş buldular.

Ankara duvarlarında NFK şiiri!

Siyasetin, bürokrasinin eylemlerinin merkezi Ankara, bu sefere farklı bir eyleme tanık oldu. Yeni yıl kutlamalarına karşı Ankara'da ilk defa sokak-artçılar sprey boyalarıyla seslerini çıkardılar. Üstad Necip Fazıl'ın utansın şiirinden mısralar sokaklara, caddelere işlenmişti.

Yerli Sokak-artçılar!

31 Aralık sabahı Ankara'lılar ilginç bir güne uyandılar. İlginçti çünkü her mağazanın yılbaşı indirimi yaptığı, her kafe-restoranın yılbaşı özel programı düzenlediği bu günde sokaklarda hiç beklemedikleri ve bir o kadar da insanı etkileyici bir dörtlükle karşı karşıyaydılar:

"Eski çınar şimdi noel ağacı/ dalında iğreti yaprak utansın
Ustada kalırsa bu öksüz yapı/ Onu sürdürmeyen çırak utansın!" 
Modernlik adı altında herkesin birbirini taklit ettiği bu zamanda bu eylemi gerçekleştirenler unutulan, göz ardı edilen bir gerçeği sokaklara taşıdılar.

Tim Blunk' ın

'Bir maske tak.
Duvara bir slogan yaz.
Şehitleri an.
Bir hayal kur.

Bir BARİKAT KUR... '  şiirini kendilerine düstur alarak yola çıktıklarını bildiğimiz İslamcı sokak-artçılar şimdi de Ankara'da boy verdi. Sayıları çok değil belki ama milyonları aşacak cesur yürekler olduklarını düşünüyorum onların. "Kim var!" diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım!" cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur!" duygusuna sahip artçılar onlar benim için. 

Muhtemelen bu genç artçılar Ankara'nın ayazında sabaha karşı 4 - 5 sularında koyuldular yollara. Dillerinde 'Utansın' şiiri ellerinde renk renk boyalar ve fon kartonuna çıkarılmış kalıplar... Böyle bir şey yapmanın verdiği heyecan, bu heyecanın ısıttığı yürekleri takdire şayan bir görüntü çıkarmışlar ortaya. 

Şiiri anlamayacaklar için! 

Yazdıkları şiir güzeldi ama eğleneceğiz diye zom sarhoş olan birisinin farkedemeyeceği farketse de anlayamacağı bir şiirdi nihayetinde. Bunu da düşünmüş olmalılar ki Sakarya Caddesindeki eğlence merkezlerinin önlerini, masalarını -kısa ve öz bir şekilde ve büyük puntolarla hazırladıkları- 'ZIKKIM İÇ' yazısıyla renklendirmişler. 

Eve dönerken belki de bu kirli, memur, bürokrat şehrinde karar verdikleri sıradışı bir şeyi yapmanın huzuru ile içlerinden üstadın şu dizesi hafifçe dönüştürülerek şöyle geçiyordu:
'Surda bir yazı yazdık mukaddes mi mukaddes / Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es.'

 

Burkay Bilgiç sevinerek bildirdi

Yayın Tarihi: 01 Ocak 2010 Cuma 17:16 Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2010, 09:11
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
cezmi kadıoğlu
cezmi kadıoğlu - 11 yıl Önce

üstadın şiirleriyle anlatılması çok güzel olmuş.
yapanlardan Allah razı olsun!

faruk özücanlı
faruk özücanlı - 11 yıl Önce

surda bir gedik açtık diye aklımda kalmış ama...

humeyra
humeyra - 11 yıl Önce

üstadın şu dizesi hafifçe dönüştürülerek şöyle geçiyordu:
cümlesi ile mısraın aslının yazılmadığı anlatılmış zaten.dikkatli okumak lazım yorumdan evvel.ama aklınızda kalan doğru. surda bir gedik açtık....

burkay bilgiç
burkay bilgiç - 11 yıl Önce

faruk bey dediğiniz gibi evet yazıyı yazanın bu kadar da değiştirme hakkı olsun dimi;))

gece giden
gece giden - 11 yıl Önce

sadece iki yere mi yazdınız?

Katre
Katre - 11 yıl Önce

"Bir maske tak.
Duvara bir slogan yaz.
Şehitleri an.
Bir hayal kur."

Bu dizeler Malcolm X'e ait değil, Tim Blunk'a ait...

furkan e
furkan e - 11 yıl Önce

"of aman ne yaman"
"rakı göl, fuhş umman
...çlerden bir orman
doğarlar toraman"
kaba kaçabilir ama sadece bir öneri :)

burkay
burkay - 11 yıl Önce

hocam yaklaşık 50 yere yazılmıştı o yazı. on onbeş tane de fotoğraf var elimizde ancak çoğu birbirine benzediği için sayın editörümüz sadece ikisini koymuş.


banner26