Anadolu Öğrenci Birliği Eskişehir'deydi…

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından Eskişehir’de düzenlenen “Örnek Neslin İnşası” konulu programdaydık.

Anadolu Öğrenci Birliği Eskişehir'deydi…

 

 2-3-4 Aralık tarihlerinde Marmara bölgesindeki Anadolu Öğrenci Birliği tarafından Eskişehir’de düzenlenen “Örnek Neslin İnşası” konulu programdaydık. Cuma günümüz yolculuk ve otele yerleşmeyle geçti…

Program, katılımcıların selamlanması ardından Kur’an tilavetiyle başlandı. Sözlerin en güzeli olan Allah’ın kelamından sonra, Ayşe Yıldız arkadaşımız açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında Eskişehir’deki öğrencilerin durumundan ve neler yaptıklarından bahsetti. Daha sonra programda emeği geçen Zeki Yıldız ve ES-EV Vakfı Başkanı Özcan Sarıer, Müslümanların iddia sahibi olmaları gerektiğinden, iddiasını kaybedenin derdini, derdini kaybedenin de dinini kaybedeceğinden kısaca bahseden bir konuşma yaptı.

Örnek neslin inşasında rol model olmakAnadolu Öprenci Birliği

Moderatörlüğünü Emrah Atilla’nın yaptığı, ‘Örnek Neslin İnşasında Rol Model Olmak’ konulu müzakereli konuşmasını yapan Ramazan Kayan hocamız gençlerin sorunlarını ve bu sorunların çözümlerini anlattı. Neslin inşası için tevhid temelli bir zihniyetin ve takva temelli bir şahsiyetin olmasından, örnek neslin önündeki engellerden, gençliği saran ideolojilerden ve insanlığı harekete geçirme yöntemlerinden bahsetti.

‘Topluma Dayatılan Rol Modeller ve Açmazlar’ konulu müzakereli konuşmasını yapan Ahmet Karakaş hocamız konuyu internet ve televizyonla sınırlandırarak ana başlığın küçük bir bölümünü anlattı. Son olarak da maneviyatımız maddiyatımıza yön veriyorsa yabancılaşıyoruz, yabancılaşıyorsak; benliğimiz zayıflıyor, bencilliğimiz artıyor ve dinsizleşiyoruz demektir diye konuşmasını bitirdi.

Bize değil, kendinize gelin!

Günün son konuşmacısı, moderatörlüğünü H.Caner Akkurt’un yaptığı ‘Umut Edilen Nesil’ konulu başlıkla Atasoy Müftüoğlu’ydu. Konuşmasında birileri tarafından düşündürtülmeye çalışıldığımızdan, davamız uğruna bir şeyler yapmak istiyorsak birbirimize sahip çıkmamız gerektiğinden, zamana kayıtsız kalmamızın sebebinin tarihe geç kalmamız olduğundan ve dünyayı bütünlük içinde takip etmemiz gerektiğinden bahsetti. Son olarak da ibadetin farkındalık gerektirdiğini, bizim Avrupa’nın zihinsel taşrasından kurtulmaya başlamamızı ve bunları yapabilmek için de neslin eski nesli geçmesinin şart olduğunu söyledi. Programdan sonra, önceden oluşturulan gruplar, kendilerine verilen sahabeleri müzakere etmek için dağıldı. Bilgi alışverişi yapıldı.

Anadolu Öğrenci BirliğiGüzel işler yapmalı

Son gün… Dün gece yapılan atölye çalışmalarının kısaca özeti yapıldı. Grup sözcüleri kendi sahabelerinin tarihini, örnek özelliğini ve günümüze nasıl aktarmamız gerektiğini anlattılar. 3 saat süren sunumlardan sonra gidiş hazırlığı yapmak için ara verildi. Ardından tarihçi Hüseyin Özhasar tarihteki gençlik hareketlerinden bahsetti. Bizi alıp ta eskilere götürdü. Konuşmanın ardından birkaç öğrenci programla ilgi genel yorumlarını belirttiler.

Ve sonuç bildirisi… Ebubekir Gündüz arkadaşımız bildiriyi okudu.

İki günde verilebilecek en son noktadaki verimi aldık. Programda emeği geçen Bölge Başkanı Hanifi Tosun, Başkan Yardımcısı Emrah Atilla, Bölge Sekreteri Bayram Yılmaz, ES-EV Vakfı Başkanı Özcan Sarıer, bölge yöneticileri ve emeği geçen herkese teşekkür ederek ayrıldık oradan.

Sena Hatun Baylan haber verdi   

Yayın Tarihi: 15 Aralık 2011 Perşembe 00:33 Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2011, 02:05
banner25
YORUM EKLE

banner26