Amin Alayıyla başladı 18 gencin hafızlığı

Güzel bir Osmanlı geleneği idi Amin Alayı. Şimdi yeniden canlanıyor.

Amin Alayıyla başladı 18 gencin hafızlığı

 

Bir Osmanlı geleneği olan Amin Alayı’nı 21. Yüzyılda tekrar hatırlatan ve yaşatan Sosyal Doku Derneği, bu sefer bu mutluluğu Çınar Kongre Merkezi’nde paylaştı. Salona girildiğinde eski geleneğin tekrar canlanmasının sevinci vardı. Salonun insanlara yetmeyip beylerin ayakta kalması programın nasıl da heyecan getirdiğinin kanıtıydı.

Amin Alayı
Amin Alayı
Amin Alayı
 

Nedir Amin Alayı? 

Peki bu kadar ilgi gören Amin Alayı nedir? Osmanlı’da mektebe başlama yaşı gelen çocuklara eğitimi sevdirmek için şenlik düzenlenirdi. Eğitime başlayacak çocuklar dualarla ve aminlerle evinden alınıp mektebe kadar götürülür ve hocası tarafından ilk dersi verilirdi. "Yarabbi! İlmimi, aklımı ve anlayışımı artır." Ve “Rabbim! Kolaylaştır, zorlaştırma, hayırlısıyla tamam eyle” duaları çocuğa tekrar ettirilir, topluca ‘Âmin’ler söylenirdi. İşte bu şenliğe de ‘Âmin Alayı’ denirdi.

Amin Alayları çocuklara eğitimi sevdirmek ve okuma istediğini aşılamak için tertip edilirdi. Bu törenlere verilen büyük ehemmiyet, İslâmî terbiye anlayışında mektebe ve mektep hocalarına verilen değeri de açıkça ortaya koymaktadır.

Hem hafız hem liseli

Sosyal Doku Derneği bu değerli mirasımızı tekrar canlandırarak İstanbul içinde ve dışında onlarca Amin Alayları düzenlemiş. Benim katıldığım Amin Alayında 18 gencin hafızlığa başlama şenliği yapıldı.

Bu gençlerin özelliği Türkiye’nin en önemli liselerini kazanıp “ben burayı kazanmaya güç yetirdim ama hafızlığımı yapacağım“ diyen gençler olması. Bunları yapmalarındaki sebep toplumda oluşan “liseyi kazanamadı bari hafızlık yapsın” düşüncesini yıkmaktır.

Kur’an hayat kaynağıdır

Programa Nureddin Yıldız ve Sultan Ahmet Cami baş imamı Emrullah Hatiboğlu konuşmacı olarak katıldı. Musab b. Umbeyrlere ihtiyaç olduğuna değinen Nureddin hoca artık Kur’an’ın hayat kaynağı olarak geldiğini söyledi.

Program hafız adaylarına hediye verme merasimiyle son buldu.  Bu program sayesinde yeni hafızları aramızda göreceğiz, umudumuz o dur ki, bu duaların bereketiyle, taşıdıkları hazinenin farkında, Hakk'ı müdafaa ve tebliğ şuuru olan yeni nesillerin gelmesi… 

Rabia Molak haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2011, 10:27
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13