Almanya'daki Müslümanlar ne halde?

Birlik Vakfı Bursa Şubesinin Cuma Konferanslarında 'Almanya'da Müslüman Olmak' konusu konuşuldu.

Almanya'daki Müslümanlar ne halde?

Birlik Vakfı Bursa Şubesinin Cuma Konferanslarının 22 Nisan 2011 akşamki konusu Almanya’da Müslüman olmak, Almanya’da İslam’ı yaşamaktı. Konuyu anlatacak olan kişi, bu alanda gerçekten yetkin olan ve halihazırda çalışmalarını öğretim üyesi olarak Almanya’da sürdüren Tuba Işık Yiğit’ti.

Bu konuyu anlatmak için olabilecek en doğru isimlerden biri Tuba Işık Yiğit’ti kuşkusuz. Çünkü o aynı zamanda Almanya’daki Müslümanların sorunlarının çözülmesi için Alman Devleti tarafından oluşturulmuş heyetin sivil 16 üyesinden biri ve heyetteki tek mesture bayan. Yani konuyu sadece akademik düzlemde bilen biri değil, bizzat hayatının her alanında yaşayan biri aynı zamanda.

Almanya denilen bir ülke

Konuşmasına Almanya hakkında bilgiler vererek başlayan Tuba Işık Yiğit, manzaranın daha iyi kavranması için öncelikle şu sayısal verileri aktardı:

“Almanya, 82 milyon nüfuslu bir ülke. 82 milyon nüfusun 4.3 milyonu Müslüman. Bu Müslümanların %45 kadarı Alman, %55 kadarı da 20 farklı ülkenin vatandaşlarından oluşuyor. Bunların arasında Türklerin sayısı da yaklaşık olarak 2.7 milyon.”

Türkler Almanya’nın hangi bölgelerinde yaşar?

Almanya’nın 16 eyaletinin tümünde Türk olmasına rağmen, Türklerin yoğunlukla yaşadığı iki eyalet olduğunu harita üzerinde anlatan Tuba Işık Yiğit, bu eyaletlerin iki özelliğiyle öne çıktığını vurguladı: Bu eyaletlerden biri maden bölgesi, diğeri de otomotiv sektörünün yoğun olduğu bölge.

Almanya’da dinî dernekler

1960’lı yıllardan itibaren Almanya’ya gitmeye başlayan Türkler, bir topluluk olacak sayıya geldikten sonra da sosyal hayatla ilgili taleplerde bulunmaya başlamış. Bu talepler çok geniş yelpazede olsa da, dini talepler daha görünür olmaya başlamış zamanla. Bu talepleri karşılamak için Diyanet’in din görevlisi göndermeye başlama tarihi 1978.

Almanya’da yaşayan Müslümanlar, çeşitli dernekler kurarak kendilerini ifade etme yolunu seçmiş. Bu derneklerin en eskisi, Alman Müslümanların 1953 yılında kurdukları Deutsche Muslim Liga. Bu tarihten sonra Almanya’daki Müslümanlar,  çeşitli dernekler kurarak seslerini duyurmaya devam etmiş. Bu dernekler arasında Müslümanların kurmuş oldukları dernekler şunlar:

1.VİKZ, 1973,

2.İGMG, 1976,

3. DİTİB, 1984

4. ATİB, 1988

Tuba Işık Yiğit, Birlik VakfıBu derneklerin dışında, bu derneklerin de içinde yer aldığı iki tane çatı kuruluş var. Bunların biri Türklerin ağırlıklı olduğu ve Türkçeye “İslam Konseyi” adıyla çevirebileceğimiz bir kuruluş ve bir de Alman Müslümanların ağırlıkta oldukları bir konsey daha var. (Aslında tüm bu derneklerin hepsinin belli cemaatlerle ilişkisi var. Polemik konusu olmasın diye cemaat isimlerini özellikle belirtmedik.)

Devlet ne yana düşer

Alman devletinin Müslümanlara bakış açısı hakkında da bilgi veren Tuba Işık Yiğit, Devletin inandığını yaşayan değil de, inancın sadece kalple sınırlı olduğunu düşünen bir Müslümanı tercih ettiğini aktardı. Bunun dışında, Müslümanların örgütlenip çeşitli cemaatlerin bir araya gelmemeleri için de perde arkasında kulis yaptığının sezildiğine de değindi.

Din dersleri konusu

Eyaletlerin kendi kararlarını kendi aldıkları için her yerde aynı uygulamanın olmadığı vurgulayan Tuba Işık Yiğit, eyaletlerin çoğunda İslam Din Dersi olduğunu ifade ederek din derslerinin de iki model etrafında şekillendiğini söyledi. Bu modeller,

İslamkunde modeli: Bu ders, daha çok İslam kültürü ve ahlak bilgisine yönelik bir ders,

İslam Din Dersi: Kişinin mezhebine uygun olarak verilen ders.

Tuba Işık Yiğit, Almanya’da din dersi öğretiminin sorunlarından birinin de öğretmen sorunu olduğunu söyledi. Din dersi öğretmenlerinin donanımlarının çok yetersiz olduğunu ve bu sorunun belki de en acil sorun olduğunu vurguladı.

Günlük hayat nasıl?

Gündelik hayatta uzun yıllardan beri varlığı bilinen ama hala aşılamayan sorunlara da değinen Tuba Işık Yiğit, bu sorunları birkaç başlık altında şöyle sıraladı:

Dil sorunu,

Başörtülü kadınların çalışma hayatında yer almaları sorunu,

Alman toplumunun İslam hakkında bilgisizliği,

Müslüman/yabancı düşmanlığı yapan tetikçi medya.

Sorunları aşmak için yapılan çalışmalar

Tuba Işık Yiğit’in verdiği bilgiye göre, hem kişilerin hem de devletlerin bu sorunları aşma konusunda çabaları var. Bu konuda yapılan çalışmalardan bazıları şunlar:

Mukayeseli İlahiyat ve Kültür Merkezi kurulması,

Cami-kilise diyalog çalışması,

Üniversitelerde İlahiyat kürsülerinin oluşması.

Almanların, Alman Müslümanlara bakışı nasıl?

Almanya’da, özellikle evliliklerin etkisiyle, sayıları gittikçe artan oranda Alman’ın Müslüman olduğunu söyleyen Tuba Işık Yiğit, Almanların Müslüman Almanlara büyük öfke duyarak onlara “Yuva Kirletici” anlamına gelen bir hitapla hitap ettiklerini belirtti.

Müslümanları bekleyen tehlike ne

Tuba Işık Yiğit, Almanya’da öteden beri var olan yabancı düşmanlığının zamanla İslam düşmanlığına dönmeye başladığını ve belki de en büyük tehlikenin bu olduğunu vurguladı.

 

 

Fikri Özçelikçi, notlar aldı

Yayın Tarihi: 26 Nisan 2011 Salı 09:56 Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2011, 22:05
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
gamze g.
gamze g. - 11 yıl Önce

ne yazik ki cok karamsar bir almanya portresi cizilmis.

misalen ögretim görevlilerinin "donanimsiz" bulundugu din dersini bir kere ziyaret edip orada ögrenim gören ögrencilerin ALLAH derken gözlerindeki isigi görmüs bu hanim kizimiz?

ben gördüm ve her gün görmeye devam edecegim insaALLAH, bir ümmetin toplandigi, sadece türk degil, arnavut, bosnali, pakistanli ..müslüman cocuklarinin toplandigi o dersleri vermekten mutluluk duyuyorum.

banner26