Aliya İzzetbegoviç'le hatıralarını kitaplaştırdı

Tokat’ta bir şiir etkinliğinde yer alan Bosna Hersek'in milli şairi Cemalettin Latiç’in, Bosna’dan, Türkiye’den ve Aliya’dan bahsettiği söyleşileri ile ilgili izlenimleri Mustafa Uçurum yazdı.

Aliya İzzetbegoviç'le hatıralarını kitaplaştırdı

Kardeş ülkelerle bağımızı kuvvetlendiren her türlü değer, aramızdaki ilişkilerin mesafesini de kısaltmakta. Bağlarımız güçlendikçe kökeni çok eskilere dayanan kardeşliğimiz de geçen zamana meydan okurcasına dipdiri bir duruşla hayatımızın ortasında yer almaya devam ediyor. Böylelikle kardeş ülkelerin bize karşı olan muhabbetini gördükçe de kardeşliğimiz daha da pekişecektir.

Fatih Sultan Mehmet'e ayrı bir muhabbet besliyor

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi’nin hazırladığıAk Zambaklar Şehri Tokat’ta Kardeş Ülkeler" şiir programı için Tokat’a gelen Cemalettin Latiç, Bosna’ya ve Türkiye’ye dair düşünceleriyle gönülleri fethetti. Osmanlı hayranı olan, hayatını okumaya ve araştırmaya adamış bir ilahiyat profesörü olan Cemalettin Latiç, Osmanlı’nın sadece ülkeleri fethetmediğini, aynı zamanda gönülleri de fethettiğini ifade ediyor.

Cemalettin Latiç, Tokat Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerle de buluşarak öğrencilerin sorularını cevapladı, şiirlerinden örnekler sundu. Fatih Sultan Mehmed’e ayrı bir muhabbet besleyen Latiç, Osmanlı’nın dünyaya hakim kıldığı adaletin, insanlığın, sanatın ulaşılamaz bir seviyede olduğunu, mükemmel eserlerle dünyada adından söz ettiren bir kültüre sahip olan Osmanlıya hayran olduğunu dile getirdi.

Cemalettin Latiç, her cümlesinde Türkiye’ye hayran olduğunu söylüyor. Turgut Özallı yıllardan başlayıp “Yeni Türkiye”ye uzanan çizgiyi çok sıkı takip ettiğini, bu değişimin dünyada da büyük yankı uyandırdığını anlatıyor. “Osmanlı nasıl ki dünyaya hakim olmuştu, Türkiye de izlediği politika ile dünyada herkesin dikkatini çekmeye başlayan bir ülke oldu.” diyor. Sanatıyla, siyasetiyle, şairleriyle Türkiye’yi çok iyi bildiğini de sözlerine ekliyor.

Sezai Karakoç çok iyi bir dost”

Cemalettin Latiç, şiirimizi de yakından takip ediyor. Yunus Emre’ye, Şeyh Galib’e, Mehmet Akif’e, Sezai Karakoç’a hayran biri. Bu isimlerin şiirlerini bilen Latiç, Türk şiirinin dünya şiirleri içinde çok önemli bir yeri olduğunu söylüyor. Sezai Karakoç isminin kendinde çok önemli bir yeri olduğunu da özellikle vurguluyor. Karakoç ile çok iyi bir dostlukları olduğunu, onun şiirini dünyaya tanıtmak için şiirlerini İngilizceye, Boşnakçaya çevirmek için çalışmalar yaptığını dile getiriyor.

Şairliğinin yanında çok iyi bir dost.” diye nitelendiriyor Sezai Karakoç’u. Mücadeleci kişiliği ve yürekten inanışıyla çok özel bir insan olarak gördüğü Karakoç’u tanımanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu da sözlerine ekliyor.

Cemalettin Latiç, Tokat’ta bulunduğu süre içerisinde okul sohbetinde, özel sohbetlerde ve şiir akşamında sıcak muhabbeti ile gönüllerde özel bir yer edindi. Son olarak hazırladığı bir kitabın haberini de şiir akşamında izleyicilerle paylaştı. Yakın dostu, dava arkadaşı Aliya İzzetbegoviç ile yaşadıkları anıları kaleme aldığını ve bu kitabın yakında okuyucularla buluşacağını sözlerine ekledi.

Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi, Cemalettin Latiç gibi bir dava adamını Tokatlılarla buluşturarak unutulmaz bir programa imza atmış oldu.

 

Mustafa Uçurum izledi ve yazdı

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2015, 15:31
banner12
YORUM EKLE

banner19