Ali Erkan Kavaklı Tokat'taydı

Eğitimci-yazar Ali Erkan Kavaklı “Evde ve Okulda Başarılı Eğitimin Sırları” konulu konferans için Tokat’taydı. Programla ilgili izlenimleri Mustafa Uçurum yazdı.

Ali Erkan Kavaklı Tokat'taydı

Eğitim-öğretimle dopdolu geçen bir ömür. Söyleşiler, konferanslar, imza günleri ve rehberlik ağırlıklı seminerler. Okuyucularla buluşan elli bir kitap. Yaşadığı çağın olaylarına tanıklığını ispatlayan düşünce kitapları ve romanlar. 28 Şubat, Gaffar Okkan cinayeti, darbeler, darbe girişimleri, ülkenin yaşadığı ve derin izler bırakan her olay hakkında tarihe not düşen bir yazar.

Ali Erkan Kavaklı, kırk yılı aşan bir süredir düşünce dünyamıza kazandırdığı eserleriyle nesillerin kendini bilerek yetişmesine ömrünü adamış bir yazarımız. Akit gazetesinde yazdığı köşe yazılarında hem eğitim dünyasının hem de gündemin nabzını tutmaya devam ediyor. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı seminer, söyleşi ve konferanslar ile gençlerle buluşmaya devam ediyor.

Tokat’ta öğrencilerle buluşup başarılı olmanın sırlarını paylaşan Kavaklı; Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi’nin ev sahipliğinde İrfan Sohbetleri’ne de katılarak bir söyleşi gerçekleştirdi.

Hans varsa Hasan da var, Elizabeth varsa Elif de var

Kişisel gelişime tekâmül zaviyesinden yaklaşarak bu minvalde eserler veren bir yazar Ali Erkan Kavaklı. Hırsın, enaniyetin yerine tekâmül. Bu merkezde beyin üzerine araştırmalar yapan, eserler ortaya koyan Kavaklı, 12-13 Ocak tarihlerinde Tokat'taydı. Tokat’ta buluştuğu gençlerle, zihni, ruhu dolu gençler olarak yetişmenin yolları üzerine sohbetler gerçekleştirdi.

Beyin yapısının herkeste aynı olduğunu, önemli olanın beyni en iyi şekilde kullanmaktan geçtiğini anlatan Kavaklı; dışa bağımlı bir yaşamdan kurtulmak için çok çalışmak gerektiğinin altını çizdi: “Hans’ın, Elizabeth’in, Yasef’in ürettiklerini kullanmayı bırakmadan kendi ayaklarımız üstünde duramayız. Hasan, Elif, Yusuf olarak kendi gücümüzü ortaya koyup üreten biz olmalıyız. Bizim elimizde Kuran gibi bir mucize ve Kuran gibi bir güç var. Bizim her şeyin en iyisini yapmamız gerekiyor. Çünkü Kuran’ın mesajı çok açık: Gerçekten inanıyorsanız, siz mutlaka en üstünsünüzdür.”

Kuran’ı anlayan nesle ihtiyacımız var

Ali Erkan Kavaklı, Tokat Sümbülbaba Sohbet Evi’inde düzenlenen İrfan Sohbetleri’nin de konuğu oldu. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Tokat Şubesi’nin düzenlendiği sohbette Kavaklı, Kuran’ı anlamak merkezli bir söyleşi gerçekleştirdi. Dünyayı anlamanın Kuran’ı anlamak ve yaşamakla ilgisinin olduğundan bahseden Kavaklı, dünyaya hükümran olan bir tarihin evlatları olarak düştüğümüz yerden kalkmasını da bilmemiz gerektiğini, bu bilinçle yetişecek nesillere ihtiyacımız olduğunu belirtti.

Okumak, okuduğu ile amel etmek üzerine notlar paylaşan Kavaklı, okuyan nesillere ihtiyacımız olduğunu ve böylelikle tekrar dünyada söz sahibi bir güç olabileceğimize dikkat çekti. Dört bir yandan kuşatılan, içten ve dıştan saldırıya uğrayan bu aziz milletin birlik olarak bütün felâketleri atlatabileceğini söyleyen Kavaklı, “Bunun en iyi örneğini 15 Temmuz direnişinde tüm dünyaya gösterdik.” dedi.

Tokat’ta son olarak 26 Haziran Kültür Sarayı’nda dinleyicilerle buluşan Kavaklı, peygamber merkezli bir eğitim sisteminden bahsetti. “Kuran’ı anlamıyorum.” gibi bir bahanenin kabul edilemeyeceğini, İslam’ın ilk yıllarında, çobanlık yapan sahabelerin nasıl olup da peygamberi ve Kuran’ı çok iyi anlayan bir seviyeye ulaştıklarını örneklerle anlattı.  

Kuran’ı anlamak için bir disipline ihtiyacımız olduğunu söyleyen Ali Erkan Kavaklı, dinleyicilerden de bir söz almayı ihmal etmedi: “Her gün on dakikayı ayırarak iki sayfa Kuran meali okumak.”

Öğreten, yaşayan, çocukları seven, ailesini ihmal etmeyen, savaşta komutan, suffa okulunda hoca peygamber. Örnek almak ve peygamber ahlakıyla yaşayarak bu çizgide gençler yetiştirmek herkesin ilk görevi olmalıdır vurgusunu yapan Ali Erkan Kavaklı, yeni çıkan kitabı 15 Temmuz Direniş Destanı romanının haberini de dinleyicilerle paylaşarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Mustafa Uçurum 

Yayın Tarihi: 16 Ocak 2017 Pazartesi 14:15 Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2017, 14:44
banner25
YORUM EKLE

banner26