Ahmed Kuddûsi Hazretleri anıldı

Son zamanlarda kültürel etkinliklerde önemli atılımlar yapan Niğde'nin Bor Belediyesi tarafından Ahmed Kuddûsi Hazretleri'ni Anma programı ve Tasavvuf Müziği Konseri düzenlendi.

Ahmed Kuddûsi Hazretleri anıldı

Programın başında Borlu Ali Eren Hoca, Kuddûsî Hazretleri hakkında uzun ama çok anlamlı bir konuşma yaptı. Daha sonra Ahmed Şahin, Mehmet Kemiksiz ve Hâfızlar Musiki Topluluğu, Kuddûsî Hazretlerinin Divanından oluşan eserleri muhteşem seslendirdiler. Seslendirilen eserlere semazen ekibinin katılımı da ayrı bir güzellik kattı. 

Toki Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Kapalı Spor Salonu’nu ilk kez bu kadar dopdolu, seyircileri bu kadar heyecanlı gördük. Salonun tribünleri bayanlara, saha içerisi de beyefendilere ayrılmıştı. Tıklım tıklım dolu bu salonda güzel saatler geçirdi izleyenler.

 

Ali Eren hoca
Ali Eren hoca

Programda ince ayrıntılar

Program için her ayrıntı  düşünülmüştü. Anma programı için hazırlanmış davetiye ve afiş de, Kuddûsî Hazretlerine yakışır bir şekilde olmuş. Ahmed Şahin ve Mustafa Said Şahin tarafından topluluk için özel hazırlanan afişin zarafetine hayran olmamak elde değil!  

Siyah fon üzerindeki kapakta Kuddûsî Hazretlerinin şu sözü özenle seçilmiş:  

“Gel sen de kardaş

Ol bize yoldaş

Eyleriz hâl-daş

Sâdık olanı…”  

Davetiyenin arka kapağındaki siyah fon üzerindeki “Kuddûsî Hazretlerinin Gülü” de kompozisyonu tamamlamış.  İç taraftaki Erol Dönmez’e ait “Yâ Hazreti Kuddûsî” hattı da zarafeti simgeliyor. Biz güzel şeyleri çok seviyoruz çünkü “Allah güzeldir, güzeli sever.”  

 

Bor’da yaşamış mübarek bir zat… 

Anma toplantısının başında konuşan Ali Eren Hoca, Ahmed Kuddûsî Hazretleri’nin özellikle Borlular için ayrı bir yere sahip olduğundan bahsetti.  Kuddûsî Hazretleri’nin 11 Rebiülevvel 1183'te (Temmuz 1769) Niğde'nin Bor ilçesinde doğduğunu anlatan Ali Eren’in konuşmasından kısa notlar: 

Asıl adı Ahmet b. İbrahim olan Ahmed Kuddûsî Hazretleri daha çok “Mer’aşî-zade” ve “Kuddûsî”  olarak bilinir. 

Kuddûsî lakabını ona bizzat Allah (cc) vermiştir. Öyle ki, o anasının karnında iken Allah’ın “Kuddus” ismini zikreder ve annesi de bunu duyar. 

Küçük yaşlardan itibaren medreseye devam eden Kuddûsî Hazretleri, babasının vefatından sonra uzun yolculuklara çıkmış. Kayseri, Erzincan, Şam, Mısır, Mekke ve Medine’de uzun yıllar kalmış; sonra Bor’a dönmüş. 

Ahmed Kuddûsi Hazretleri anıldı

Peygamberimizden davet almış 

Bor’a döndükten kısa bir süre sonra rüyasında Peygamber Efendimizi gören ve Medine’ye davet alan Kuddûsî Hazretleri, bunun üzerine Medine’ye gitmiş ve hayatının 17 yılını orada Efendimizin kabrinin başında geçirmiş… 

Geri kalan hayatını Bor’da geçirmiş ve hicri 1265 yılında vefat etmiş. 

 

“Kuddûsî Divanı” önemli… 

Yanık ilahileri ve şiir şeklindeki nasihatleri hâlen okunmakta olan Ahmed Kuddûsî Hazretlerinin eserlerini topladığı “Kuddûsî Divanı” oldukça önemlidir. 

Ahmed Kuddûsi Hazretleri anıldıHerkesin en az bir kere dinlediği  “Cürmüm ile geldim sana” şiiri ilahi tarzında hâlen söylenmekte… 

“Ey rahmeti bol Padişah  
Cürmüm ile geldim sana.  
Ben eyledim hadsiz günah  
Cürmüm ile geldim sana.”
 

 

Son Söz Ahmed Kuddûsî Hazretlerinin… 

Vasiyetnamesini okumak bile yol gösterir bize. Okuyalım, uygulayalım… 

Ey evlâdım, eşim, akraba-yı  taallukatım! Size vasiyet ederim ki:

* Allahu Teâlâ’ya ve Resulüne itaat edesiniz, benim için ağlamayasınız. 

* Gece vefat edersem, gasledip sabah namazının akabinde birkaç komşu ile cenaze namazımı kılıp, Eski Mezar’da uygun bir yere defnedin.  Halka zahmet olmasın. 

* Beni methetmeyin.  Zira kabirde bu söylenilen sıfatlar sende var mıydı diye melekler sorarlarmış.  Hemen dua ve istiğfar edin.  Kur'ân-ı Kerim ve tevhit okuyup, ruhuma hediye edersiniz. 

* Nasihat kitaplarımı okuyup, nasihat alasınız.  İnşallah bana ve size faydalı olur.  Beni seven talebelerim; evlâdıma nasihat, hüsn-i nazar ve terbiye etsinler.  Nasihatte esrâr ve çok faydalar vardır.  Zikrederken Allahu Teâlâ’nın emrine yapışmak niyeti ile etmelidir. 
 
* Kefenimi Niğde bezinden yapın.  Cesedime ve kefenime yazı yazmayın.  Kabristanda teganni ile Kur'ân-ı Kerim okuyarak, oradaki Müslümanları bıktırmayın.  Allahu Teâlâ benden râzı olur ise, tegannisiz üç İhlâs-ı şerif yeter.  Allah korusun razı olmaz ise her biriniz bir hatm-i şerif okusanız fayda vermez. 

Ahmed Kuddûsi Hazretleri anıldı
 
* İlmi, taliplerine ve fukaranın sâlihlerine verin. 

* Dostlarınızın ne kadar kusurları çok olursa da, onlara muhabbet besleyin ve ihsan edin. 

* Dervişlerin İslâm dinine uymayanlarından uzaklaşın.  Ekseri sihir ve simyâ kullanarak herkesi aldatıp, mürşid-i kâmiliz derler.  Kıyamet, yeryüzünde âlim var iken kopmayıp, cahil üzerine ve Allahu Teâlâ’nın ism-i şerifini bilip söylemeyen kimselerin üzerine kopacaktır.  Siz bu durum karşısında mağrur olup, nefsin hevâsına tâbi ve Allahü teâlânın mekrinden emîn olmayasınız.  İblis ve emsâlini düşünesiniz. 

* Sâlih amel işledikten sonra hamd ve şükür etmeli.  Beşeriyet sebebiyle günah sâdır olur ise hemen istiğfar etmeli, Allahu Teâlâ’nın rahmetinden ümit kesmemeli. 

* Bu vasiyetnamemi mümin kardeşlere gösteresiniz. 

“Cürmüm ile geldim sana” eserini Mehmet Emin Ay’dan dinlemek için 

//video.google.com/videoplay?docid=-7354658264899031471&hl=tr# 
 

Fotoğraf Galeri için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=105

 

H. İbrahim Tongur haber verdi…

hitongur at gmail.com

Yayın Tarihi: 25 Ekim 2009 Pazar 16:55 Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2009, 08:40
banner25
YORUM EKLE

banner26