banner17

Afrika'ya İstanbul'dan su gider!

Dert çok, hem-dert de çok. 'Su's' seni Afrika'ya bir bardak su için çağırıyor.

Afrika'ya İstanbul'dan su gider!

Derdimiz çok. Bir Müslüman olarak dertlenmemiz gereken insan, coğrafya o kadar çok ki... Son zamanlarda bu dertlerin en önem kazananlarından biri de Afrika. Daha geçen hafta Afrika ile ilgili burada bir habere yer vermiştik.Afrika

Yıllardır Batının sömürüsü altında can çekişen Afrika’nın hangi toprağına el atsanız hem maddi hem manevi açlığı görüyorsunuz. Afrika insanı yüzyıllardır kendisine ulaşılamamış olmanın tesiriyle gönlü ve bedeni aç bir şekilde bekliyor. Batı’nın fakirleştirdiği ve tembelleştirdiği topraklar bugün Müslümanların gündemine daha bir farklı giriyor. Afrika yeniden gündemimizde.

Anadolu insanı Afrika yollarına düştü. Kara kıtanın insanlarının dertleri gönlümüze düşeli beri Afrika uzak bir kıta değil artık. “Delik büyük, yama küçük ama elimizden geleni yapacağız.” fikri şu anda genciyle yaşlısıyla pek çok gönüllünün gönlünde Afrika sevdasını büyütüyor.

Bu sevdanın peşine düşenlerden bir kısmı da altı İHH İnsani Yardım Vakfı gönüllüsü genç. İHH’nın gençlerin fikirlerini ve projelerini değerlendirmesi sonucu yollara düşen gençler Su’s adında bir aksiyon grubu kurdular. Su’s Grubu, hazırladıkları organizasyonla Afrika’nın kurumuş dudaklarına bir damla da olsa ferahlık vermeyi amaçlamışlar. Grup üyelerinden Kadriye Hanıma Su’s ile ilgili bir soru sorduk:

Su’s Grubu niçin toplandı?

İHH gönüllüleri proje üreterek İHH’nın organizasyonlarının daha farklı yönlerde gelişmesini sağlıyor. Bu anlamda biz de arkadaşlarımızla kendi ilgi alanlarımıza göre farklı bir proje ortaya koyduk. Afrika hepimizin içinde büyüyen bir yara. Dolayısıyla bu yaraya bir nebze merhem olabilmek için bu organizasyonu oluşturduk.

AfrikaDünyanın farklı bölgelerinde ve özellikle Afrika’da coğrafî şartlar, uzun süreli kuraklık, altyapı eksikliği, sosyal ve siyasî istikrarsızlık nedeni ile başta içme suyu olmak üzere hayatlarını idame ettirmeye yetecek miktardaki suyu bulmakta zorluk çeken insanlara temiz içme ve kullanma suyu ulaştırmak için su kuyuları açmak temel amacımız.

İlk organizasyon yarın

Su’s Grubunun ilk organizasyonu 27 Eylül Pazartesi günü yapılacak. Organizasyon Eyüp Osmanlı Parkındaki Eyüp Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenecek. Program sabahleyin açılacak kermesle başlayacak. Kermeste gıda ürünlerinden giyim eşyalarına kadar kermese hibe edilen eşyalarla akşam saatlerine kadar gelir elde edilecek.

Ömer Karaoğlu konseri

Organizasyonun akşam bölümünde ise zengin konuk listesiyle bir program düzenlenecek. Programda Afrika üzerine konuşmalar, barkovizyon bilgilendirme sunumu ve konser var. Konserde Ömer Karaoğlu, Mustafa Demirci, Ender Doğan, Başar Dikici, Murat Necipoğlu sahne alacak. Programı şair Gökhan Cengiz sunacak.Afrika

Bir damla da senden olsun arkadaşım!

Sadaka-i cariye en büyük yatırım. Bu dünyadan ayrılsak da peşimizden ayrılmıyor. Afrika da sadaka-i cariyenin -Anadolu tabiriyle- en hora geçecek yeri. Derler ki “hizmet, zordur ve herkese nasip olmaz.” Su’s Grubu hizmet edebilmeyi ayağımıza kadar getirmişken onlara destek olmak, bu hizmete omuz vermek hepimizin borcu. Afrika’da akan bir çeşmeniz olsun isterseniz Su’s grubunun su konseri temsili bir rakam olarak 10 lira. Ayrıca kermesten işinize yarar, karnınızı doyurur bir şeyler bulmak da mümkün. İstanbul’dan uzaklarda olanlar ya da “İstanbul’dayım ama gidemem” diyenler için gruba ve Afrika’ya ulaşmak için irtibat no: 0544.7807396.

Programa bilet almak isteyenler İHH İnsani Yardım Vakfı’nda Harun Yavuz Yılmaz’dan, Kadın Kolları Gönüllü Biriminde Zeliha Kaya’dan ve Eyüp Cafer Paşa Medresesinden bilgi alabilirler.

 

Ömer Faruk Pekuz kara kıtaya su diledi Mevla’dan

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2010, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Medine FIRTINA
Medine FIRTINA - 8 yıl Önce

Çok güzel bir gün ve geceydi.Emeği geçen arkadaşlara teşekürler.İnşallah herşey bekledikleri gibi olur ve amacına ulaşır.

banner19

banner13

banner20