Afrikalılar Eyüp Sultan'ı çok sevdiler!

Türkiye’de okuyan Afrikalı öğrencileri temsilen yeni kurulan TASU’nun başkanlık seçimleri Eyüp Belediyesi meclis salonunda yapıldı.

Afrikalılar Eyüp Sultan'ı çok sevdiler!

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği bölümünde okuyan Kamerunlu Hamza Adil kardeşim ile yaklaşık üç yıldır görüşürüz. Kendisi uzun bir süredir benim de müdavimlerinden olduğum Eyüp Sultan’daki Mihrişah Sultan Sibyan Mektebi’nde çocuklara ücretsiz İngilizce ve Fransızca dersleri veriyor.

Abartısız olarak söylüyorum ki Hamza Adil’in inanılmaz bir zekâsı var. Mesela Türkiye tarihini çok iyi biliyor. Ekonomiden, siyasetten, iktisattan ve dış politikadan anlıyor. İngilizce ve Fransızcayı anadili gibi konuşuyor. Dinî konularda da iyi denebilecek kadar bilgisi var. Ve kelimenin tam anlamıyla bir istikamet adamı… Samimi, inançlı, saf ve temiz bir insan… Hamza Adil, Dış İşleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’na hayranlık duyuyor ve kendisine onu örnek aldığını söylüyor.Afrikalı Öğrenciler Birliği

Geleceğin Kamerun Cumhurbaşkanı o

Biz Hamza Adil’e geleceğin Kamerun Cumhurbaşkanı gözüyle bakıyoruz. Hakikaten de bunun için ciddi ciddi dua ediyoruz. Çünkü o her yönüyle bizim hayranlığımızı kazanmayı başardı. Zaten kendisi kararlı bir insan ve lider karakterine sahip… O, bu güzel vasıflarından dolayı Sibyan Mektebi sorumlusu ve Uluslararası İzci Lideri Dr. Mehmet Emin Bey’in de gözdesi oldu.

Aynı zamanda Uganda’nın eğitim sorumlusu olan Dr. Mehmet Emin Bey bir ayağı Afrika’da olan birisi… Ülkemizde Afrika’yı en iyi tanıyan, bilen isimlerin başında geliyor... Afrika üzerine sürekli düşünen ufuk sahibi bir insan… Onun yönetimindeki Sibyan Mektebi, aynı zamanda Afrikalı öğrencilerin de uğrak mekânı… Her vakitte orada mutlaka Afrikalı birilerini görürsünüz. Afrikalı insanlarla bu kadar yakın dostluklar kurabilen insan herhalde çok azdır.

Mehmet Emin Bey,Afrika yöresel kıyafeti giydi

Dr. Mehmet Emin Bey, Afrikalı öğrencileri kardeşleri gibi görüyor ve onlar için elinden gelen her şeyi yapıyor. Özellikle son bir yıldır ülkemizde okuyan Afrikalı öğrencilere ulaşmak için büyük gayretler sarf etti. Defalarca onlarla birlikte kahvaltılı toplantılar düzenledi. Onların gönlüne girmek için getirdikleri komik yöresel kıyafetleri bile giydi. Çünkü onlarla ilgili çok büyük bir “ufuk projesi” vardı... Bu projeye ilk başta biz inanmamıştık fakat sonraları Afrikalı öğrencilerin bu projeye ilgi gösterdiklerini görünce biz de artık inanmaya başladık.

İleride büyük bir güç olarak doğacak Afrika Birliği’nin çekirdeği olacak bir projeydi bu… Türkiye’de Okuyan Afrikalı Öğrenciler Birliği’ni kurmaktı amacı… Dr. Mehmet Emin Bey’in bu konuda en büyük desteği Kamerunlu Hamza Adil’di tabii ki… İlk toplantılara beş- altı kişi geldi; sonrakilere on-on beş kişi derken, en son toplantıda 80 kadar Afrikalı öğrenci bir araya geldi. 15 kadar ülkeden çeşitli inançlardaki Afrikalı öğrenciler büyük bir heyecanla buluşmuştu.

Afrikalı Öğrenci Birliği kuruldu

Daha önceki yapılan hazırlık toplantıları Eyüp Sultan Sibyan Mektebi’nde yapılmıştı. Kimsenin içeri alınmadığı bu toplantılara Dr. Mehmet Emin Bey’le birlikte ben de bir iki defa iştirak ettim. Ciddi toplantılardı bunlar… Afrikalı gençlerin düşüncelerini, hayallerini, projelerini dinleyince Afrika’nın geleceği hakkında güzel şeyler düşünmeye başladım. Afrika’nın kısa bir zaman sonra dünyanın gözdesi olacağını tahmin etmek artık hiç de güç değil…

Bu toplantıların sonuncusu geçtiğimiz günlerde Eyüp Belediyesi meclis salonunda yapıldı. İstanbul'da çeşitli üniversitelerde okuyan 80 kadar Afrikalı öğrenci, kısa adın TASU olan Türkiye’deki Afrikalı Öğrenci Birliği’nin başkanını seçmek için bir araya geldi.

Yapılan seçimlerden sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünde okuyan Hamza Adil (Kamerun) 2 yıl süreliğine birliğin başkanlığına seçildi. İstanbul Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset bölümünde okuyan Momolu Dorley (Liberia) ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinde okuyan Jean Claude Mutavazi (Burundi) başkan yardımcıları olarak seçildiler. İstanbul Teknik Üniversitesi Telekomünikasyon Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapan Aboud J Karama (Tanzanya) ise genel sekreter olarak seçildi.Afrikalı Öğrenciler Birliği

Amaç Afrikalılar arasındaki yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak

Başkan olarak seçilen Hamza Adil yapmış olduğu teşekkür konuşmasında öncelikle buraya teşrif eden Afrikalı öğrencilere teşekkür ettikten sonra şöyle dedi: “Bize Eyüp Belediyesi’nin kapılarını açan ve toplantılarımız için bu salonu tahsis eden Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu Bey'e ve yardımcısı Semih Dikyol Bey'e özel olarak teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Eyüp Sultan Camii yakınındaki Sıbyan Mektebinden Dr. Mehmet Emin Bey ve Milli Eğitim Bakanlığından uzman müfettiş A. Kadir Okatan Bey’e de teşekkür etmek istiyorum.”

Teşekkür faslında sonra Türkiye’deki Afrikalı Öğrenci Birliği’nin Afrikalı öğrenciler arasındaki yardımlaşmayı ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulduğunu söyleyen Hamza Adil, genel olarak Afrikalı öğrencilerin kendi ülkelerine ve dünyaya karşı sorumluluklarını bilmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca Türkiye'de Afrika kültürünün tanıtılması için çalışmalar yapacaklarını da söyleyen Hamza Adil, öncelikli meselelerinden birisinin de burs alamayan öğrencilere burs temin etmek olduğunu ifade etti.

Irklar hiçbir anlam ifade etmiyor

Programda söz alan Dr. Mehmet Emin Bey ise Asr Suresinin mealini okuyarak sözlerine başladı. Afrika’nın dünyanın en güzel yeri olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Emin Bey, Afrika’nın bizim için çok önemli olduğunu ifade etti. Hem çevre temizliği anlamında çok temiz olduğunu hem de insanlarının çok temiz kalpli olduğunu söyledi. İyiliklerin yaygınlaştırılması, sömürü ve aşağılamanın bertaraf edilmesi için bu birlikteliğin çok anlamlı bir vazife gördüğünü söyleyen Dr. Mehmet Emin Bey, ileride bu öğrenci birliğinin çok hayırlı hizmetlerin çekirdeğini teşkil edeceğini söyledi.

Bilal-i Habeşi Efendimizi de rahmetle anan Dr. Mehmet Emin Bey, Allah katında bir ırkın diğer ırka karşı üstünlüğünün olmadığını, üstünlüğün ancak takvada olduğunu söyledi.

 

Aydın Başar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2012, 10:09
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
derbeder
derbeder - 7 yıl Önce

çok güzel bir haber... tebrikler...

banner19

banner13