Afrika'da siyah olmak daha zor!

Bilgisizliğin açlıktan daha üzücü olduğunu söyleyen Afrikalı Müslümanlarla kadın gözüyle bir röportaj ..

Afrika'da siyah olmak daha zor!

 

 

10461Onlar bilgisizliğin açlıktan daha üzücü olduğu bir diyardan geldiler

 

Onları uzaktan gördüğümde çok sevmiştim. Zencileri biz, filmlerde izlediğimiz beyazların aksine çok severiz zannedersem. Kutlu topraklarda görebiliyorduk onları çokça. Türkiye’de de sayıları yavaş yavaş artıyor. Ki bizim ailemizin de 5-6 senedir siyah tenli bir dostu var. Şimdi konu onlar değil gerçi. Şimdi konu Afrika’dan, dinlerini öğrenmek için Mehmet Akif Kız Kur’an Kursu’na gelen kadınlar, genç kızlar.

Altınoluk’un ücretsiz eki Şebnem dergisinde, Aralık 2009 sayısında onlarla bir röportaj yapılmış. Röportajı okuyunca insandaki fetih duygusu, hizmet duygusu şaha kalkıyor. Evinizdeki yiyecekler, elinizdeki imkanlar gözlerini ağartmış size bakıyor. Bugün Allah için ne yaptın bugün Allah rızası için, Müslüman kardeşlerin için ne yaptın, diye sormadan önce, röportajlardan ikisini aktarmak istiyorum:

Herkesin gözü önünde doğum

Kamerunlu Selma Hanım: Eşimi Allah’a emanet ederek, sırf Allah rızası için yola çıktım. Çünkü orada İslam’ı bilen insanlara çok ihtiyaç var…

10458Bir ün ablamla Hıristiyan hastanesine gitmiştik. Bulunduğumuz bölgede zaten Müslüman hastanesi yok! Oradaki doktorlar da Hıristiyan oldukları için Müslümanlara çok onur kırıcı davranıyorlar. Muayene ederken çırılçıplak soyunmamızı istiyorlar. Sonra da “Hani siz Müslümanlar, örtülü idiniz. Bakın biz sizin her yerinizi görüyoruz!” deyip alay ediyorlar.

 

Burkino Faso’da bir arkadaşım doğum esnasında hastaneye gitmek zorunda kaldı. Odaya beş Hıristiyan erkek girdi, doğum odası bahçe katındaydı. Bütün pencereleri açtılar. Dışarıdan herkes kolaylıkla içeriyi görebiliyordu. “İstemiyorsan kalkıp gidebilirsin” dediler ve utanç içinde orada doğum yaptı.

Müslümanların adı “koyunlar”dır

Fadile: Hıristiyanlar Müslümanlara seslenirken hep “koyunlar” diye çağırırlar. Bir gün başımdan ayağıma kadar bir elbise giydim ve çarşıya gittim. Orada bir Hıristiyan bana seslenerek “Bir gün biz tamamen buraların hakimi olacağız. Şu üstüne giydiğin şemsiyeyi (başörtüyü) tamamen çıkartacağız.” dedi.

Sizin kahvaltı dediğiniz şey bizde zaten yok

Burkino Faso’da Nisan ayında bütün sular biter. Temmuz’a kadar bir daha su bulunmaz… Ardından çeşitli hastalıklar başlar ve çoğu da ölümle sonuçlanır. İnsanlar açlığı hissetmemek için bütün gün uyurlar. Kahvaltı dediğiniz öğün, zaten bizde yok!

10459Kadına Sınırsız Hizmet

Bu hanımların başında, “Kadına Sınırsız Hizmet Derneği’ni kuran (1995) Halime hanım var. Halime hanım orada, okullar tatil olur olmaz çocuklara İslami eğitim veriyor. Hanımların da dinlerini en güzel şekilde öğrenmeleri için uğraşıyor. Ayrıca onlara dikiş de öğreterek bir meslek sahibi olmalarını sağlıyor. Halime hanıma göre, oraya yapılacak en büyük yardım, su ve hastanenin yanında, İslam’ı öğretecek muallim ve muallimeler. Türkiye’ye geldiğinde etrafını dikkatle incelemiş Halime hanım. Eğer çevresindeki yaşantıyı İslam’a göre bulmazsa, hemen buradan ayrılacakmış.

Halime hanım, Afrika halkı hariç, herkes Afrika’dan yararlandı, diyor haklı olarak. Anlaşılan bunun da sonunun gelmesi yakındır.

10460Türkler gibi giyinin!

Halime Hanım ekliyor:

Oradaki Müslümanlar, Türkleri seviyorlar. Oraya “beyaz” bir tenle gelip de o toprakların zenginliğini sömürmeden, sadece insanlarına yardım ettikleri için… Biz gençken ailelerimiz hacca giderdi. Gelenler hep oradaki Türklerden bahsederdi. “Arafat’ta ne kadar kalabalıklar” diye hayran kalırlarmış. Oğlum bana “Çok kötü giyiniyorsunuz! Türkler gibi giyinin!” demişti. Türk hanımlarının temiz ve mütevazı giyim tarzları onların çok hoşuna gitmiş. 

Röportajın tamamı için tıklayın

 

Rabia Gülcan Kardaş, haber verdi

Yayın Tarihi: 12 Ocak 2010 Salı 18:19 Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2010, 23:59
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ed
ed - 11 yıl Önce

Hastane kismi ile ilgili anlatilanlar icimi cok acitti. Bu insanlarin en cok aciz oldugu anlarda;hastaliklarinda onlari kimlerin ellerine mahkum etmisiz!

Cok sukur ki; bu ihtiyac da farkedilmis: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=926386..

Rabbim devamini getirsin ve onlerini hep acik kilsin ins..

banner26