Afgani'nin filmi olsa keşke!

İlahiyatçı İhsan Eliaçık, en büyük hayalini Sakarya'da açıkladı..

Afgani'nin filmi olsa keşke!

Son dönemin gündem ismi, televizyondaki tartışma programında tanınan İlahiyatçı İhsan Eliaçık, en büyük hayalini Sakarya’da açıkladı! Programda Eliaçık ve katılımcılar arasında polemikler yaşandı.

İhsan Eliaçık
(+)

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart ayı etkinliklerinden biri, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif etkinliğiydi. Programın konuğu Mehmet Akif Ersoy kitabının yazarı İlahiyatçı İhsan Eliaçık’tı. Son dönemde MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar’la televizyonda yaptığı tartışma reyting alınca, gözler Eliaçık’a çevrildi. Salonu dolduran Sakaryalılar, yaklaşık bir saat Eliaçık’tan Mehmet Akif şiirleri dinledi. Eliaçık, “Günümüzde çizgimiz, İstiklal Marşı’nın çizgisinde olmak zorunda. İstiklal Marşı’nın yazıldığı 1921 yılı çizgisine geldiğimiz halde, Kürt Sorunu da çözülür, her sorun çözülür” dedi.

En büyük hayalim

En büyük hayalinin Cemalettin Afgani’nin filminin çekilmesi olduğunu da söyleyen Eliaçık, “Siyaset adamlığı, aktivistlik ve gazetecilik yapan Afgani, Avrupa egemenliğine karşı, güçlü bir İslam uygarlığının yeniden canlandırılabileceğine olan inancıyla, İslam coğrafyasını dolaşarak İslam düşüncesinin gelişimini etkilemiş, birçok modern İslami harekete öncülük etmiş biridir. Günümüz gençlerini Afgani’yi bilmelerini isterdim” dedi.

Karşılıklı atışmalar

Günümüz şartlarına göre hareket edilebileceğinden işaretle sözlerini İslam anlayışına getiren Eliaçık, konuşmasında “Ölünün arkasından dua okunmaz”, “İmamların hutbeye çıkarken sergilediği seremoni kandırmacadır. Peygamberimiz, hutbeyi bir odunun üzerinden verirdi”, “Takke takıyorlar, bugün takke şart değil ki! Gündelik hayatta nasılsan Allah’ın karşısına da öyle çık.” gibi örnekler verince, salondaki bazı dinleyiciler söz istedi. Karşılıklı atışmalar yaşandı.

İhsan Eliaçık
(+)

Mart sonuna kadar

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mart ayı etkinlikleri kapsamında, dün Film Gösterimi başlıklı etkinlikte, yakın bir süre önce vefat eden Yönetmen Ahmet Uluçay’ın Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmi izlendi. Programda ayrıca, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, film üzerine bir değerlendirme yaptı. 200 kişinin katıldığı gösterimde, Kabil soruları cevapladı. Mart ayının sonuna kadar Sakarya’ya Mehmet Altan (23 Mart) ve Gülay Göktürk (26 Mart) konuk olacak.

 

 

İbrahim Özkahya haberdar etti

Yayın Tarihi: 20 Mart 2010 Cumartesi 18:47 Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2010, 19:22
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Barbaros Yılmaz
Barbaros Yılmaz - 12 yıl Önce

Bu adam düpedüz ateist sosyalist.Sosyalizmin ateist yorumunu her şeyiyle İslamileştirip(?) katı bir propaganda üslubuyla satmaya çalışmaktan başka bir şey yapmıyor.Melekler doğa olayları Allah mutlak oluş,cebrail-ruh kainatı kaplayan bilindışına hakim genel sezgi hali vs vs.Yaşayan Kur'an dediği mealiyle Kur'anı tamamen sekülerleştirmiş-tekdünyalılaştırmış.İtikada dönük hadislerin tamamını reddediyor.Spinozaik ateist-panteizmi savunuyor.Dikkatli irdelenirse Kur'anı Resulün yazdığını söylüyor!

Ali Göçer
Ali Göçer - 12 yıl Önce

"ilahiyatçı" terimini İhsan Eliaçık için kullanmak ona hakaret etmek gibi bir şey.

teolojinin her türlüsüne karşı çıkan ve islam'ın dünyevi, iktisadi vurgularını öne çıkaran biri için.

Hatice
Hatice - 12 yıl Önce

kanaatimce Afgani'den çok çok çok daha önemli adamlar var filmi çekilmesi gerekilen...( bazen bazı düşünürlerin sıkıntılı görüşlerine eleştirel de bakamadığımızdan fazla yüceltiyoruz gibi...)
Bir de takke takmış, sarık takmış... günah mı! şirk mi! mesela bazı güzel şeylerin gelenekselliğine karşı çıkmaları da anlamlandıramıyorum gerçekten.

myz
myz - 12 yıl Önce

oldukça dikkatli okuyoruz takip ediyoruz kendisini o yüzden ona ilahiyatçı demek onunla zekeriya beyaz gibi leri bir kefeye koymak büyük talihsizlik olur ...

düşüncelerine ve kurani yorumlarına karşı çıkanlarlara bir bakın ya burjuva müslümanlarıdır ya da geleneksel zihne sahip araştırmayan okumayan farklı seslere tahammülü olmayan tiplerdir ...

iftiralara dikkat edelim hele bir müslümana yapıyorsak ahireti unutmamak lazım...

tespih
tespih - 12 yıl Önce

hakkında yaptığın yorum neden yayınlanmıyor.adam halifelerden birine hakeret etmişti yazdım yayınlanmıyor.bu adamı mı koruyorsunuz _

cumali muratoğlu
cumali muratoğlu - 12 yıl Önce

gözümsün üstad. çok doğru söylemişsin. afgani yi anlayabilse keşke müslümanlar.

emir hak
emir hak - 12 yıl Önce

Bu adam düpedüz ateist sosyalist. diyen barbaros...
sen daha müslümanın imanına iftira edebilen bir çuukurdayken hangi cumlene ve neden inanalım ki?
birebir uzunca görüştüm onunla ona ateist diyen vallahi ona iftira etmiş olur.
az ve öz.

banner26