Adalet ve özgürlük arayışını tartıştılar

Anadolu Platformu’nun Kuzuluk’taki ‘İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı’ üst başlıklı buluşmasında öne çıkan, ‘İhsan edilmiş özgürlükler, genişletilmiş tutsaklıklara dönüşüyor’ cümlesi oldu..

Adalet ve özgürlük arayışını tartıştılar

 

Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu, yedi yıldır düzenli olarak Sakarya ili Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk beldesinde güzel bir buluşma gerçekleştiriyor. Anadolu’nun farklı şehirlerinde faaliyet gösteren platform bileşeni dernek ve vakıflardan yüzlerce aile beldeye geliyor ve yaklaşık bir hafta süren buluşma kapsamında birçok çalışmayı yürütüyor.

Son birkaç yıldır takip ve istifade etmeye çalıştığım buluşma bu yıl “İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı” üst başlığıyla gerçekleşti.  Her gün üç oturumun yapıldığı buluşmada,  panellerin ve hasbihal adıyla gerçekleşen sohbetlerin ana konusu, Hz. Adem’den günümüze insanlık tarihi boyunca süregelen adalet mücadelesinin geçmişi ve bugünüyle değerlendirilmesiydi.

Adalet ve özgürlük arayışında Müslümanların da kayıtsız kalmadığını göstermek için

Gözlemlediğim kadarıyla buluşma, sadece bu oturumların dinlenmesi amacıyla gerçekleşmiyor. Aileleriyle buluşmaya iştirak eden platform mensupları, bir yandan geride kalan bir yıllık süreci ele alırken, diğer yandan da birbirinin tecrübelerinden faydalanarak yeni sezon için istişare ediyor. Sanıyorum, bu yıl genç katılımcı sayısındaki gözle görülür artışın Anadolu Öğrenci Birliği’nin faaliyetleriyle ilgisi vardı. Çocuklar içinse platform bünyesindeki projelerinden biri olan Evde Karakter Eğitimi’nin devamı niteliğinde sosyal faaliyetler ve oyunlar tertip edilmişti.Anadolu Platformu, Kuzuluk, İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı

Kuzuluk’ta “Anadolu Buluşması” şeklinde gerçekleştirilen programın hem oturumlarında, hem de aralarda yapılan sohbetlerde farklı illerden gelen yüzlerce insan, birbiriyle tanışıyor, sohbet ediyor, konuşuyor ve fikirlerini tartışıyor.  Güncel meselelere ilişkin görüş alışverişi yapıyor. Haliyle her an yeni bir istişare zemini oluşabiliyor.

Bu yılki buluşma için neden adalet ve özgürlük temasının seçildiğini Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, açılış programında kısaca anlattı. Zulmün ve köleliğin, dünyayı değiştirerek sarstığı, yeni bir dünyanın küresel güçler tarafından inşa edilmek istendiği bir dönemde insanlık adalet ve özgürlük talep ederken, Müslümanların da bu mücadelede kayıtsız kalmadığını göstermek istediklerine dikkat çekti.

Buluşma süresince Av. Muharrem Balcı, Av. Cüneyt Toraman, Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Ümit Aktaş, Ramazan Kayan, Muhammed Muhtar Şakıti, Turan Kışlakçı, Ahmet Özcan, Doç. Dr. Berat Özipek, Yılmaz Ensaroğlu, Davut Özgül, Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş, Ethem Sancak, Mehmet Uçum, Enver Sezgin, Akın Özçer, Hüseyin Özhazar, Prof. Dr. Yasin Aktay ve Turgay Aldemir oturumlarda konuşmacı olarak söz aldılar. Platformun sitesinde oturumlarla ilgili hazırlanan haberlerden, yapılan tartışmalara göz atma imkânı bulabiliyorsunuz.

Önceki yıllarda yapılan buluşmalarda konuşulanlar kitaplaştırılmış

Anadolu Platformu, Kuzuluk, İnsanlığın Adalet ve Özgürlük ArayışıBu yıl takip edebildiğim birçok oturumda gerçekleşen konuşmalarda farklı pencerelerden değerlendirmelerin yapıldığını da gözlemledim; aynı pencereden bakan insanların farklı değerlendirmeler yapabileceğini de… Özellikle güncel meselelere yaklaştıkça, değerlendirme yaklaşımlarının önemini bir kez daha müşahede ederken, kimi konuşmacıların siyaseten nerde durduklarını ve yorumlarının hangi gerekçelere dayandığını birinci ağızdan dinleme imkânı buldum.

Sunumların sonunda gerçekleşen soru-cevap fasıllarında ise hep birlikte, dinleyicilerin kafalarında hangi soru işaretleriyle dolaştığını öğrendik. Sanıyorum herkesin farklı dersler çıkardığı oturumlar gerçekleşmiş oldu. Şahsen takip edebildiğim oturumlarda birçok not alırken, bazı tebliğlerin tam metinlerini okumanın gerektiğini de fark ettim. Bu noktada katılamayanlar için daha önceki yıllarda gerçekleşen buluşmalarda konuşulanların kitaplaştırıldığını haber edeyim.

İhsan edilmiş özgürlükler, genişletilmiş tutsaklıklara dönüşüyorAnadolu Platformu, Kuzuluk, İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı

Oturumların gerçekleşmesinden sonra yapılan tartışmaları özetleyen, öne çıkan ortak vurguları derleyen bir sonuç bildirgesi hazırlandı. Bütün insanların, sadece insan oldukları için, sınırlandırılamaz, devredilemez, vazgeçilemez haklara sahip olduğunun vurgulanan bildiride, adaletin ve özgürlüğün hayatın her alanında var olmasının gerekliliğine dikkat çekildi.

Müslümanlar olarak nerede bir insanın ayağına diken batsa bunun acısını duymak ve yardımına koşmakla mükellefiyetimiz hatırlatılırken, adalet ve özgürlük mücadelesinde referansların İslami olmasının da önemine dikkat çekildi. Özgürlük anlayışımızın temelinin tevhid ve takva olması gerektiği belirtildi ve bu bağlamda ithal edilmiş ya da ödünç alınmış özgürlüklerin sorunlarımızı sahici biçimde çözemeyeceği belirtildi.

Sonuç bildirgesine ifade olarak yansımamışsa da, Turgay Aldemir’in son oturumda söylediği “İhsan edilmiş özgürlükler, genişletilmiş tutsaklıklara dönüşüyor.” cümlesinin kayda geçmesi gerektiği kanaatindeyim.

Anadolu Platformu, Kuzuluk, İnsanlığın Adalet ve Özgürlük Arayışı“Bölmeye çalışan, birbirimizi dışlamaya teşvik eden unsurlara rağmen birliğimizi, beraberliğimizi ön plana çıkaran bir bilinç ile bu toprakların inşa edici dinamiği olan İslam’ın diriltici soluğuyla adil ve özgür bir gelecek kurabiliriz.” ifadelerine de yer verilen bildiride, adalet ve özgürlüğün siyasal iktidarların insafına bırakılamayacağı, iktidar sahiplerinden özgürlük dilenemeyeceği ve bunun için gerekenin direnmek olduğu da vurgulandı.

Programda emeği geçen herkesten Allah’tan razı olsun demek gerekiyor. Sanıyorum, sonuç bildirgesine de yansıyan tespitler, genel olarak çoğumuzun hassasiyetlerini yansıttığı gibi beklentilerimizi içeren bir mahiyet de taşıyor.

Önümüzdeki yıla kadar sonuç bildirgesinde zikredilen sorumlulukların hayata taşınması için atılacak birçok adımın olduğu da muhakkak. Bu konuda ise sadece platform üyelerine değil, herkese büyük bir sorumluluk düştüğünü hatırlatmak istiyorum.

 

Beytullah Emrah Önce haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2012, 12:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13