Açlık grevinde ölen ilk Osmanlı!

Kanuni'nin huzurunda tartışmanın bedeli pahalıya mal olmuş bir paşa idi o!

Açlık grevinde ölen ilk Osmanlı!

Kanuni Sultan Süleyman’ın kubbe vezirlerinden Hüsrev Paşa’nın ölümü Osmanlı tarihinde ilginç bir yer tutar. Çaşnigirbaşı, Kapıcular Kethüdası, Rumeli Beylerbeyi, Mısır ve Konya Valiliği, son olarak da kubbe veziri olan paşa nevi şahsına münhasır bir karaktere sahipti. Lakabı “deli” olan paşa, gayet sinirli ve hırslı biridir. Nitekim paşanın bu hali sonunu da hazırlamıştır.

Hüsrev Paşa türbesi
Hüsrev Paşa türbesi
Hüsrev Paşa türbesi
Hüsrev Paşa türbesi
Fotoğrafları büyütmek için üzerini tıklayınız

Sultanın huzurunda edepsizlik

Bir gün Kanuni Sultan Süleyman’ın huzurunda Hüsrev Paşa, sadrazam Süleyman Paşa ile tartışır. Hatta daha da ileri gittiği ve belindeki hançere sarılarak Süleyman Paşa’nın üzerine yürüdüğü söylenir. Sultan, vezirlerinin huzurunda yaptıkları bu edepsizliği affetmez ve ikisini de görevlerinden azleder. Küstahlığının cezasını vezaretten olarak ödeyen Hüsrev Paşa bu durumu gurur meselesi yapar ve çok içerler. Hatta birkaç gün sonra atına binerken yanında eski dalkavukların, hizmetkârların olmadığını fark edince bu durum karşısında yaşamanın anlamsız olduğunu düşünür. “Şimdi ben bu hal ile ata binmektense ölmek yeğdir. Bari kimesne beni bu halde görmesün!” der ve kendini evine kapatır.

17 gün açlık grevi

Lütfi Paşa’nın Tarih’ine göre olaylar bundan sonra şöyle gelişir. “Vezaretten azil olduğunu gussası (kederi) canına ve cigerine kâr edüp muâlece için (ilaç yapmak için) nice etibbalar (doktorlar) getirdüp bazı eşribe (şurup) ve ilaç kasdin ettiklerinde siz bana kasd edersiz, bana zehir yedirmek istersiz deyu gönlüne vesvese-i şaytani galebe edüp kimesneye itimad ve itikad edemeyüp ahirülemir on yedi gün miktarı yemek yimeyüp ve su içmeyüp bu hal üzerine dünyadan hasretle gitti.”

En süslü vezir türbesi

Sanat tarihçileri, Hüsrev Paşa’nın Fatih’te Hüsrev Paşa ve Hoca Efendi sokaklarının kesiştiği köşede yer alan türbe için “en gösterişli vezir türbesi” ifadesini kullanır. Gerçekten de usta Mimar Sinan, kufeki taşından yaptığı bu eserini özene bezene oluşturmuştur. Şu anda restorasyon geçiren türbe bir çok afet atlatmış, meşhur Fatih yangınında da yanmıştır. İçerisindeki dört lahdin bu yangın sırasında zarar gördüğü bilinmektedir.

Kapısındaki kitabede paşanın ölümüne tarih düşülmüştür:

Hak kıyamette inayet eylesin

Mustafa âna şefaat eylesin

İşidenler dediler tarihini

Daim Allah ona rahmet eylesin (952 h./ 1545 M.)

 

Fatih Güldal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2010, 17:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
fahri sarrafoğlu
fahri sarrafoğlu - 10 yıl Önce

Teşekkürler fatih kardeş..aynı sokakta oturuyorum ama bilmediğim ilave bilgiler de elde etmiş oldum...elinize, bilgisayar tuşlarına sağlık:))

yağız kürşat
yağız kürşat - 10 yıl Önce

Aydınlatıcı bilgi oldu..

banner19

banner13

banner26