Abdurrahim Karakoç anıldı…

18 Şubat akşamı Ali Emiri Kültür Merkezi'nde Abdurrahim Karakoç'a saygı gecesi vardı. Oradaydık...

Abdurrahim Karakoç anıldı…

18 Şubat akşamı Ali Emiri Kültür Merkezi’nde Abdurrahim Karakoç’a saygı gecesi vardı. Hazırlandım ve 20’de başlayacak olan programda izleyici olarak yerimi aldım. Programın içeriği, katılımcılar vesair ile ilgili hiçbir bilgim yoktu. Tek derdim Mihriban gibi bir eseri bize adeta bahşetmiş, bir zamanların ve hatta hala en çok konuşulan simalarından olan Karakoç’la ilgili güzel bir program izlemekti. Yeni ve duyulmamış bir şeyler bekliyordum ama pek umduğumu bulduğumu söyleyemem.

Şiir, şiir, şiir...

Açılışı Fazlı Karaman yaptı. Karaman birkaç cümlelik konuşmasında Abdurrahim Karakoç’un Mihriban şairi olduğundan, dava adamlığından bahsetti. Karakoç şiirleriyle bir nesle mührünü vurmuş bir şairdir, dedi. Ve ardından bir Karakoç şiiri…

Abdurrahim KarakoçSonrasında Halil Gökkaya mikrofonu eline aldı. Programa katılan eşine, dostuna, meslektaşlarına hoş geldin dedikten sonra Karakoç’un heceyi iyi kullanan bir Anadolu şairi olduğunu söyledi. Ardından tekrar şiirler okundu. Küçük bir müzik grubu da Karakoç’un şiirlerini seslendirdi.

Ardından bir ilköğretim öğrencisi bir Karakoç şiiri daha okudu. Programın daha sonlarına doğru bir başka ilkokul öğrencisi daha şiir okudu. Yani sizin anlayacağınız programın sonuna kadar şiir okundu desek abartmış sayılmayız…

Bestami Yazgan ne dedi?

Gecede yer alan bazı tanıdık simalar da vardı. Onlardan biri Bestami Yazgan’dı. Yazgan da küçük bir konuşma yaptı. Karakoç’a gösterilen vefaya teşekkür etti. Karakoç’un iyi ki bu milletin değerlerinin yanında olduğunu söyledi. Karşısında olsaydı, karşıda olsaydı halimiz nice olurdu, diye de ekledi.

Gecede Mehmet Nuri Yardım, Maraş-Der Başkanı Şaban Kurt, Recep Aslan gibi isimler de birer konuşma yaptılar ve Abdurrahim Karakoç’la ilgili anılarını, düşüncelerini paylaştılar.

Fazlı Karaman’la birlikte programı hazırlayıp sunan Halil Gökkaya’ya ait bir şiirin de okunup, müzik grubu tarafından seslendirilmesinin Abdurrahim Karakoç’saygı gecesinde neye tekabül ettiğini anlayamadım.

Benim için bu programın anlamını gece de konuşan Mehmet Nuri Yardım özetlemiş oldu. Yardım, son zamanlarda vefa rüzgarlarının daha sağlam estiğini söylemişti. Bu programı da bu minvalde yapılan, iyi niyetli bir program olarak hafızama kaydettim.

 

Besim Bal Karakoç’u biraz buruk andı

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2011, 18:20
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 8 yıl Önce

Mehmet Nuri Yardım ismini görünce bir yerde maşallah diyorum :) Tam geçmişteki hatıraları anlatacak bir isim Mehmet Nuri Yardım. Bir de anı, anma gibi etkinliklerin ismi :)

Ve fakat tahlil yönünden, bir ismi derinlemesine olarak inceleme bakımından oldukça zayıf bir ağabeyimiz...

Keşke derinlemesine okumalar yapsa bu sevgili ağabeyimiz...

E.Ş.
E.Ş. - 8 yıl Önce

Yunus'un öz-saf ve damardan dillendirdiği aşkın günümüzdeki temsilcilerinden üstad Abdurrahim Karakoç'u görmezden gelmeğe çalışan cüce müteşairler bilsin ki, "Lambada titreyen alev üşüyor "mısrası bir ömür içinizi acıtacak...

Zor oyunu bozar.

Usta'ya / Şiir'e selam ile.

banner19

banner13