ABD askeri Başkasının Ölümü'nde

Türkiye'de Ulvi Alacakaptan'ın sahnelediği Muhsin Mahmelbaf'ın 'Başkasının Ölümü' oyunu dünyanın dört bir yanında beğeni toplamaya devam ediyor..

ABD askeri Başkasının Ölümü'nde

Dünyaya bir şeyler oluyor!Dead For Another

Her geçen gün cebimize sığacak kadar küçülen dünyada neler olmuyor ki? Mesela Amerika Birleşik Devletlerinde İranlı ödüllü sinema yönetmeni Muhsin Mahmelbaf'ın “Başkasının Ölümü” isimli tiyatro eseri tam 9 hafta boyunca 41 defa 4 ayrı ekip tarafından sahnelenmiş.

İşin ilginç kısmı ise oyunu sahneye koyanların hiç birinin aslında tiyatro oyuncusu olmaması. Kansas City muhafız alayına mensup askerlerin bizatihi okuyup etkilendikleri bu oyunu sahnelemek istemeleri onlara kitabı veren binbaşı Joey Norses Daltonni’yi hiç şaşırtmamış.

Dead For Another“Salon bulma sıkıntısı çekmedik” diyen binbaşı oyunu ücretsiz olarak gösterime aldıklarından dolayı mı yoksa İran senaryosunu ABD’li askerlerin canlandırmalarından dolayı mı hınca hınç bir kalabalık olduğunu kestirememiş.

13472

Frankfurt Şehir Tiyatroları ise önümüzdeki aylarda, yani öğrencilerin yaz tatili döneminde 12 gösterim olarak oyunu sahnelemeyi planlamış. Ne diyelim? Sevindik doğrusu.

Ulvi AlacakaptanUlvi Alacakaptan Sahneyi Ücretsiz açıyor!

Kişilerin isimlerinin olmadığı sadece rütbelerinin olduğu ve tek görevlerinin emir almak, emir vermek; ast ve üst arasındaki köle/efendi ilişkisi olduğu bir dünyada geçen bu oyunda kimin ne “mal” olduğu sadece dış kıyafet ve rütbesiyle belli oluyor. Seyirci daha sonra bu dışarıdan görünen aynı zamanda bu kişilerin akıl ve zihin şekli olduğunu da idrak ediyor.

1989 yılından bu yana Türkiye’de bu oyunu sahneleyen, oyununun Türk Tiyatrolarında “klasik”leşmesini sağlayan Ulvi Alacakaptan ve ekibi 11 Nisan 2010 Pazar günü saat 20:00’de Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde oyunu ücretsiz olarak sergileyecek.

 

 

 

DünyaBizim Yalan Haber Servisi

Kerem Abadi haber verdi

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2010, 15:51
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ğr szn
ğr szn - 9 yıl Önce

bilhassa başkumandanı canlandıran İbrahim Öner'i dikkatle izleyiniz... bununla birlikte Birlik Sahnesi yaza doğru bir "ikinciye" imza atacak: İnsanlar ve Soytarılar yeniden sahnelenecek. hem de ilk kez sahneye konan ekip tarafından, yaklaşık 25 yıl sonra. İbrahim Sadri, Ulvi Alacakaptan, Hüseyin Goncagül vs...

banner19

banner13