'99 depreminde çevresinden yardım toplamış

Binlerce kilometre ötede, Tayvan’da tanıştığımız çilek satan teyze Türk dostu çıktı..

'99 depreminde çevresinden yardım toplamış

 

Selman Yümnü, Çin’e yüksek lisans için giden bir kardeşimiz. Günün birinde, Çin’deki çilek bahçelerini gezerken, öyle bir teyze ile tanışmış ki, bu hatırayı sizlerle de paylaşmak istedik.

Miaolie kasabası, güzel çilekleri ile ünlü. Olay kahramanı teyzemiz de 69 yaşında. Tayvan’da Mioli şehrinde doğmuş. Selman, bu teyzemizi tanıdıktan sonra ikinci ziyareti röportaj için gerçekleştirmiş. Teyze bu duruma çok şaşırmış ve ve isminin yazılmasını istemediğini, yardımın böyle olduğunda daha anlamlı olduğunu söylemiş. 2 oğlu ve 4 torunu olan teyze ile görüşme detaylarını Selman Yümnü’nün kaleminden öğreniyoruz:Tayvanlı teyze

1999 depremi sonrası Tayvan’dan Türkiye’ye yardım göndermiş

Teyzeye Türkiye’den geldiğimi söyleyince, bana çileklerinden ikram etti ve uzun süre konuştuk. Teyzemiz, 1999’da Türkiye’de yaşanan depremden uzun uzun bahsetti. Deprem haberini ilk olarak televizyonda gördüğünü ve deprem haberlerinin uzun bir süre televizyonda ve gazetelerde yer aldığını anlattı. Haberi ilk duyduğunda şok olduğunu ve ölümlerin on binlerle ifade edildiğini duyunca çok üzüldüğünü, bir şeyler yapması gerektiğini düşünmüş. Bu teyze hali hazırda ‘Tzuchi’ adında dünya çapında afetzedelere ve mağdur kişilere yardım eden bir kuruluş üyesi olduğundan da bahsediyor. İlk aklına gelen ve o an için gönderebileceği tek şey, annesinin düğününde ona hediye ettiği altın bileziği olmuş. Türkiye’deki depremzedelere bu bileziği gönderiyor ama yine de bu bağışın yeterli olmayacağını düşünerek kasabasına gelen ziyaretçilerden ve yerel halktan da nasıl yardımlar toplayabileceği üzerine kafa yoruyor. Bir arkadaşı ile birlikte üzerinde ‘Türkiye İçin Dua’ yazan kutularla birlikte tapınakların önünde ve sokaklarda, insanları deprem mağdurları için yardım toplamaya davet ettiğini anlatıyor.

Tayvanlılara duyduğun sevgiyi Türklere anlat

Depremden önce Türkiye hakkında bilgisi olup olmadığını sorduğumuzda ise Türkiye’yi daha önce duyduğunu, ama Türkiye hakkında gerçek anlamda çok fazla bilgisi olmadığını, dinini, dilini, kültürünü vb. bilmediğini anlatıyor. Türkiye’deki insanların Müslüman olduğunu söylediğimde “yardıma muhtaç olan kişilerin hangi dinden ya da ırktan olduğuna bakılmaksızın, bütün mağdurlara yardım etmek gerekir, zaten Müslümanlıkta da bu vardır” dedi. Hayatında ilk defa bir Türk ile karşılaştığını ve bizim çok sıcakkanlı insanlar olduğumuzu söylüyor.

Yaşlı teyzemiz, bana ülkeme geri döndüğümde Tayvan sevgimi oraya getirip, insanlara ülkesinden bahsetmemi istedi. Tayvan ve Türk halkının ‘sevgi’ ile güzel bir iletişim yakalayabileceğini ve benim Tayvanlılar ile arkadaşlığımın gelecek için onu mutlu ettiğini söylüyordu.

TayvanBir elin verdiğini…

Sohbetimizin sonunda onunla resim çektirmek istediğimizi söylediğimizde ise yaptığı yardımın genel anlamda çok büyük bir şey olmadığını ve bu yardım organizasyonunda ondan daha fazla enerjisini harcayan insanlara haksızlık olur düşüncesi ile resim çektirmeyi istemiyor. Resim çektirmeye hakkı olmadığını, bunun her insanın görevi olduğunu, herhangi bir yerde mağdur durumda birisi olduğunda o kişiye yardım etmenin bir görev olduğunu düşündüğünü bize aktarıyor. Yardımların gerekli gizlilik sağlandığında daha çok amacına ulaştığını ve her ne olursa olsun bunun insanlar duysun diye yapılacak bir şey olmadıgını söylüyor. Biz de daha önce çekildiğimiz hatıra fotoğrafları ile yetiniyoruz.

Son olarak ise kimsenin başına ne zaman bir şey geleceğinin belli olmadığını ve eğer ülkeme döndüğümde Tayvan’da herhangi bir doğal afet olursa onları yalnız bırakmamamızı diliyor. Türkiye’ye dönmeden önce, istediğim zaman çilek yemeye gelebileceğimi söyleyerek kendisiyle vedalaştığımız teyze, bize din kardeşliğinden de bahsediyor: Müslümanların dünyanın neresinde bir felaket yaşanırsa yaşansın, içlerinin sızladığını bildiğini, aynı şeyi kendisinin de severek yaptığını söylüyor.

 

Sümeyye Karaarslan, Selman Yümnü’nün hatırasını iletti

Yayın Tarihi: 13 Mart 2012 Salı 21:24 Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2012, 17:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
selman yümnü
selman yümnü - 11 yıl Önce

bu teyzemizle tatlı muhabbeti sağlamama çeviri yaparak yardımcı olan johnsan lin e cok tesekkur ediyorum emeğinizesağlık

banner19

banner36