5 saat içinde Kur'an-ı Kerim öğretiyor

Rizeli emekli imam Adem Uyumaz, harflerle benzetmeler yaparak geliştirdiği yeni teknikle Kur’an-ı Kerim'i 5 saatte öğretiyor.

5 saat içinde Kur'an-ı Kerim öğretiyor

 

Adem Uymaz, emekli olmasıyla birlikte 25 yıllık görevinin ardından kendisini Kur’an-ı Kerim öğretmeye adadı. Son 2 yıldır kendi geliştirdiği teknikle Kur’an-ı Kerim’i 5 saatte öğretmeye başladığını söyleyen Uyumaz, "Bu iddia değil, icraattır. Son 2 senede, önceki formülleri de geliştirerek yeni bulmuş olduğumuz tekniklerle 5 saatte Kur’an okumaya geçişi sağlıyoruz. Bunları yaparken ecdadımızı örnek alıyoruz. Dedelerimiz bu işi nasıl yapmış, bunun üzerinde kafa yorup yeni teknikler de ekleyerek sonuca varıyoruz. Bugünkü lisanda hafıza teknikleri deniliyor; biz şekillerle harfleri kavratıyoruz” dedi.

Yöreye göre de farklı benzetmeler yaptıklarını söyleyen Uyumaz, “Harflerin mahreçlerini, yerinden çıkışını öğretmek için; hediyenin ‘he’si, sucuğun ‘sad’ı, sincabın ‘sin’i gibi benzetmelerle harfleri kavratıyoruz. Harfleri kavrattıktan sonra zaten gerisi teferruattır. Kur’an alfabesini hiç bilmeyen bir kişi, 5 saatlik talimle Kur’an-ı Kerim’i açıp herhangi bir yerinden okumaya başlıyor" dedi.

Kur’an-ı Kerim ile Müslümanlar arasında büyük uçurumlar açıldığını söyleyen Uyumaz, "Öğrenemem, anlayamam, çok çalıştım öğrenemedim, çok işim var, meşgulüm, zamanım yok' diyen kardeşlerimize, bu formülle topluca ve ferdî olarak Kur’an-ı Kerim öğretiyoruz. Yüzde 99'u Müslüman olan ülkemizin yüzde 70'i maalesef şu anda Kur’an-ı Kerim okumasını bilmiyor. Bunu bir tenkit anlamında söylemiyorum. Yüce kitabımızı okumak için mazeretler üretemeyeceğimizi izah etmek için söylüyorum. Kur’an-ı Kerim talimi noktasında hiçbir şekilde ücret talep etmiyoruz ve herhangi bir maddi beklentimiz yoktur. Gayemiz Kur’an-ı Kerim’e hizmet etmektir” dedi.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2013, 11:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13