1980'li yıllarda dergicilik çok meşakkatliydi

Osmaniye’de “Güneysu Sohbetleri”nin ilki gerçekleştirildi. Şair yazar Bestami Yazgan’ın yanı sıra ilahiyatçı yazar Osman Karataş da konuklar arasındaydı..

1980'li yıllarda dergicilik çok meşakkatliydi

 

26 Nisan Cuma akşamı Güneysu dergisi, Osmaniye’de Güneysu Sohbetleri’nin ilkini "Dünden Bugüne Güneysu" başlığıyla gerçekleştirdi. Derginin uzun yıllar genel yayın yönetmenliğini yapan şair yazar Bestami Yazgan’ın yanı sıra, derginin bir ara genel yayın yönetmenliğiyle bir ara sanat yönetmenliğini yapan, tiyatro oyunlarıyla tanıdığımız ilahiyatçı yazar Osman Karataş vardı. Bu iki isim aynı zamanda yeni döneminin yayın danışmanları olarak katılıyorlardı sohbete. Derginin halihazırda genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiş bendeniz de konuşmacı olarak bulunuyordum. Maksat “Ağlarım hatıra geldikçe gülüşlerimiz” mısraı bercestesinde olduğu gibi hatıraları yâd etmek ve bu minvalde derginin tarihine ışık tutmaktı.

Derginin adının nereden geldiği sorusuyla başladı sohbet. Bestami Yazgan, bu konuda Karadeniz’de çıkan Kuzeysu dergisine karşılık böyle bir adın teklif edildiğini sandığını, böyle bir tahatturun aklında kaldığını söyledi. Sözü edilen derginin Güneysu’dan beş yıl sonra yayına başlaması, bu tahatturun tersi bir durumun geçerli olduğunu gösteriyor. O vakt mahalli yer adlarının, Güneysu Caddesi ve Güneysu İlkokulu, dergi ismine kaynaklık ettiği söylenebilir. Dahası derginin ismi konusunda çok fazla bir çalışmanın yapılmadığı da görüldü Bestami Yazgan’ın bu konudaki konuşmasında. Hatta Güneysu adı verilirken, Osmaniye içinde bir dergi olacağı ve yerel bir yayında kalacağı gibi bir zannın da olduğu söylendi. Buna karşılık derginin ilk sayısından sonra sadece adıyla yerel kaldığı ve yapılan çalışmaların ismin önüne geçtiği belirtildi.  Güneysu adının naif olması, kültür sanat edebiyat kavramlarına yakışması da vurgulandı.r

Dergicilikle edip olmak konusu ele alındı

Derginin adından yola çıkılan sohbet, dergiciliğin 1980’li yıllarda taşrada ne zorluklar içinde olduğu konusunda ilerledi. Kurşun kalıplı dizgiler,  yarı ofset matbaalar, tek renk baskılar, sarı saman kâğıtlar üzerinde konuşuldu. Salonda dinleyici olarak bulunan matbaacıların da hatıraları dinlendi. Sorularla onlar da sohbete dâhil edildi. Derginin maliyetini düşürmek için harmanlamasını kendilerinin yaptığına değinen Osman Karataş, sayfaları derleyip zımbalayan öğrencilerin kimi zaman sabahladıklarını belirtti. Bir gün sabah geldiğinde yaptıkları işlerin yanında uyuyakalan öğrencilerle ilgili bir anısını da nakletti.

Günümüz dergiciliği ile 1990’lı yılların dergiciliği de bu sohbet toplantısında karşılaştırıldı. Posta kutularına gelen mektuplarla e-postalara gelen e-mektuplar üzerinde duruldu. El yazısı ve bilgisayar yazısındaki edebî kişilik üzerinde konuşuldu. Şehiriçi okurlarla şehirlerarası okurlar ve aboneler üzerinde duruldu. 1990’ların edebiyat dergisi okurlarının niteliğine, dönemin özelliklerine ve çevrenin okumaya katkısına değinildi. Günümüz okurlarının azalmasında medyanın çok yönlülüğü, cep telefonları ve sosyal paylaşım sitelerinin olumsuz etkileri üzerinde duruldu. Elektronik ortama doğru rotasını çevirmiş yeni dergicilikten bahsedildi.

gSohbet edebi olunca, dinleyenler de ilgili bulununca konudan konuya geçildi. Dergicilikle edip olmak konusu ele alındı. Dergileriyle meşhur olan edipler ve dergilerde meşhur olan edipler yâd edildi. Kimi dergilerin kişi dergisi, kimi dergilerin de topluluk dergisi olduğu yönündeki kanaatle Güneysu dergisinin topluluk dergisi olduğu vurgulandı. Diğer topluluk dergileri konuşuldu. Kişilere bağlı dergilerin Sırat-ı Müstakim’le başlatılabileceği, Ağaç, Büyük Doğu ve Diriliş’le devam ettirileceği belirtildi.

Programa katılanlar dergiyi tanıyanlar olduğu için yer yer hatıralarıyla sohbete iştirak ettiler. Derginin yükünü uzun yıllar omuzlayan kişi şair Bestami Yazgan olunca, sorularda daha çok ona yönelikti. Sohbet gecenin ilerleyen saati sebep gösterilerek sonlandırıldı. Son olarak konuşmacılara plaket, dinleyicilere teşekkür ve edebi âleme göç edenlere de Fatihalar hediye edildi.

 

Ahmet Doğru haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 10:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13