banner17

17 Nisan'da İzmit'te yürüyoruz!

Yasak varsa, direniş de hep var olacaktır!

17 Nisan'da İzmit'te yürüyoruz!

Yıl 2004… Ankara’da başörtüsüne özgürlük talebi için Beyaz Buluşma düzenlenecektir. Kocaeli’den bu kampanyaya yoğun bir katılımın sağlanması için her cumartesi günü basın açıklaması yapma kararı alınır ve Mazlumder şubesinin inisiyatifiyle Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu oluşturulur…

Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü. 17 Nisan 2010, İzmit
(+)

Açıklama açıklamayı takip eder, sonra Ankara’ya gidilir, büyük bir organizasyon gerçekleştirilir ve gelinir, ama başörtüsü hâlâ yasaktır. Platform mensupları ne yapacaklarını istişare ederler. Adalet ve özgürlük bu topraklarda yeniden kök salıp, filize durmadan kimse rahat rahat bekleyemeyecektir. Karar açıklanır:

“Yasak varsa, direniş de hep var olacaktır!”

Başörtüsü yasağına karşı bir direniş başlayan direniş, zamanla kendi kazanımlarını da beraberinde getirir. Önce komşu şehir Sakarya’da kurulan başörtüsü platformu, Kocaeli’ye destek verir. “Zulme karşı omuz omuza!” sloganı böylece meydanlarda bir kez daha hayat bulur. Ankara, Van, Akyazı, Konya, Antalya derken başörtüsü ve inanç özgürlükleri platformları şehirden şehre sıçramaya başlar, direniş yayılır…

Sonra Kütahya, Afyonkarahisar ve son olarak da Bursa, başörtüsü direnişi olarak adlandırılan bu özgürlük mücadelesine omuz verir… Böylece yasağa karşı çeşitli zamanlarda ve mekanlarda gösterilen protestoların dışında, her Cumartesi günü şehirlerin meydanlarından birlikte ses verilmeye, birlikte direnmeye başlanmış olur.

260, 239, 220, 166, 135…

Şu an Kocaeli, Sakarya, Ankara, Akyazı, Konya ve Kütahya’da her Cumartesi; Van, Antalya ve Bursa’da her ayın ilk Cumartesi, Afyon’da ise iki haftada bir Cumartesi günleri, öğle vakti meydanlara çıkan insanlar; hem yasağın devam ettiğini unutmamızı istiyor, hem de herkes için adalet ve özgürlük talebini Müslümanca ortaya koyuyor…

Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü - Kocaeli
(+)

6 yıldır kesintisiz devam eden eylemlerin haftaları artık 200’lü sayılarla ifade ediliyor. Yağmur, kar, çamur, sıcak ya da soğuk, onları engelleyemiyor. Bahaneler üretip sorunun parçası olmak yerine mütevazı ama süreklilik arz eden mücadeleleriyle çözümün bir parçasına dönüşüyorlar.

17 Nisan’da sen neredesin?

17 Nisan 2010’da, Kocaeli’de başlayan başörtüsüne özgürlük eylemleri 6. yılına girecek… Her yıl olduğu gibi bu yıl da, İzmit’te büyük bir yürüyüş organize edilecek.

Şehrin her tarafına astıkları davet pankartları özgürlükten korkanlar tarafından bir gece ansızın sökülüp atılsa da, platform mensupları çağrılarını yinelemekten vazgeçmiyorlar.

261. eylemini gerçekleştirecek olan Kocaeli Gönüllü Teşekküller Platformu tarafından yapılan çağrı ise şöyle:

"17 Nisan 2010 Cumartesi günü saat 13:30’da İzmit Merkez Bankası önünden Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu olarak başörtüsü yasağının kalkması için yürüyeceğiz."

Yürüyüşümüzle özgürlüklerin önünü tıkayan bu çağdışı yasağa boyun eğmeyeceğimizi, direneceğimiz bir kez daha haykıracağız..

Tüm duyarlı dostlarımızı, STK’ları, siyasi parti temsilcilerini ve halkımızı bize destek vermek için bu yürüyüşe davet ediyoruz."

Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü - Kocaeli

 

Beytullah Önce davet etti 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2010, 18:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Şamilov
Ahmet Şamilov - 9 yıl Önce

orada o yürüyenlere adım başı cennette bir köşk versin rabbim. sağlık afiyet, esenlik ve muvaffakiyet versin
amin

banner19

banner13

banner20