16 Mart Vicdan Günü!

TOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen, Filistinlilerin evini yıkmak isteyen İsrail işgal gücü buldozerlerini durdurmaya çalışırken ezilerek öldürülen Rachel Corrie için çağrı yaptı..

16 Mart Vicdan Günü!

tokad.jpgTOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen, Filistinlilerin evini yıkmak isteyen İsrail işgal gücü buldozerlerini durdurmaya çalışırken ezilerek öldürülen Rachel Corrie için çağrı yaptı.    

 

16 Mart 2003 özel ve önemli bir tarih. Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen İsrail işgal güçlerinin masum bir cana kıydığı gün. Tonlarca ağırlığındaki buldozerleri canını siper ederek durdurmaya çalışırken, kasıtlı olarak ezilen Uluslar arası Dayanışma Hareketi üyesi ve ABD vatandaşı Rachel Corrie’in ölüm yıldönümü. 16 Mart yaklaşırken Tokat’ta faaliyetlerini yürüten TOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen Temsilciliği ortak bir çağrı yaptı. 

 

tasfiye'lerÇağrıda 16 Mart’ın Rachel Corrie’nin ailesi tarafından da “Vicdan Günü” olarak kabul edildiğini ve ABD’de Filistin’in özgürlüğü için çalışan sivil toplum kuruluşlarının bunu benimsediği ifade edildi. 

Hatırlayacağınız üzere dört yıl önce Otuzuncu Harf Dergisi’nden Gökhan Şimşek ve Said Ercan'ın Corrie ailesine bir röportajda önerdiği Dünya Vicdan Günü aile tarafından benimsenmişti.Geçen yıl da İstanbul'da dunyabizim.com'un ve Tokat’ta TOKAD'ın düzenlediği etkinliklerde Rachel’ın insani, vicdani ve ahlaki örnekliği anlatılmış, işgale vicdanıyla direnen leydi rahmetle anılmıştı.  

Rachel CorrieGörünen o ki, fikir bu yıl  Corrie ailesi tarafından da kabul görmüş ve kamuoyuna yaptıkları çağrıda Rachel’ı ve Filistin’i 16 Mart tarihinde gündeme getirmelerini istemişler. “Uluslararası Vicdan Günü” ABD’li STK tarafından da etkinlik takvimlerine alınmış.  

Neler yapabilirsiniz? 

TOKAD, Tasfiye Dergisi ve Özgür Eğitim-Sen adına yapılan ortak duyuruda 16 Mart Vicdan Günü yaklaşırken herkesin yapabileceği ifade edilerek, bazı öneriler getirilmiş.  

a) Filistin’de işgal, Gazze’de ambargo ve Kudüs’te Mescid-i Aksa’yı yıkma çalışmaları devam ediyor. Bulunduğunuz şehirlerin yerel gündemine bu sorunu taşıyabilirsiniz. 

b) Hafta sonu ya da 16 Mart’ta Rachel Corrie ve Filistin için etkinlikler düzenleyebilirsiniz.  

c) Eğitimciyseniz o gün Rachel’ın insani, vicdani ve ahlaki örnekliğine de zaman ayırabilirsiniz.  

d) İsrail’in İstanbul’daki konsolosluğunu ve Ankara’daki büyükelçiliğini arayarak, fax çekerek 7 yıl önce öldürülen Rachel Corrie’yi unutmadığınızı, unutturmayacağınızı söyleyebilirsiniz.  

İsrail Konsolosluğu: Telefon: (0212) 317 65 00 Faks: (0212) 317 65 55 E-mail: consul-general-sec@istanbul.mfa.gov.il 

İsrail Büyükelçiliği: Telefon: (0312) 459 75 00 Faks: (0312) 459 75 55 E-mail: info@ankara.mfa.gov.il

Siz de neler yapılabileceğine dair yeni fikirler, projeler ortaya atabilir, uygulamaya geçebilir ve bunu kamuoyuyla paylaşabilirsiniz. 

Tasfiye, Rachel’ı böyle anlatmıştı 

Tasfiye Dergisi, geçen yıl Filistin Özel Sayısı hazırlamış ve Rachel Corrie de dergiye yad edilmişti. Dergideki yazılardan biri ise “Filistin’de Direnişin Üç Hali” başlıklı yazıydı. Direnişin çizgi hali olarak Naci el Ali; engelsiz hali olarak Şeyh Ahmet Yasin ve vicdan hali olarak da Rachel Corrie tasvir edilmişti. Aşağıda o yazının Rachel’la ilgili bölümü yer alıyor. 


Rachel CorrieDirenişin vicdan hali

Rachel Corrie. Vicdan coğrafyasında “batı”nın olmadığını gösteren, ABD nüfuslu ama kalben Filistinli bir kahraman. Zulme ve haksızlığa karşı vicdani reddin ve insani direnişin en masum ve en cesur ifadesi.

1979 yılında zengin bir ABD şehrinde doğdu, büyüdü, kolej eğitimi aldı ama en önem verdiği ders devlet okullarında öğretilmeyen vicdan ve adalet dersi olmalıydı ki; 2003 yılında arkadaşlarıyla birlikte gittiği Gazze’de, Filistinli bir ailenin evinin Siyonist işgalciler tarafından yıkılmasına engel olmak için önünde durduğu buldozerin altında can verdi.

Katil şoför, arkadaşlarının gözü önünde buldozeri Rachel’in üstüne sürdü, Rachel kaçmadı, buldozer durmadı; 23 yaşındaki koskoca bir vicdanı  ezdi ve Ortadoğu Güvercini’nin öldüğünden emin olmak için on tonluk o çelik yığınını bir kez de gerisin geri sürdü.

Rachel CorrieAnnesine gönderdiği mektupta “Biz başka çocuklar için endişe duyan çocuklarız” diye yazan, silahlı katillerin önünde “İsrail ordusu çocuklara ateş etmeyi kes!” dövizleri taşıyan, tankların  önünde evini terk eden bir babayla çocuklarının vurulacaklarından endişe duyduğu için tankla onların arasında duran cesur bir kahraman…

Evinden ayrılırken geri dönmeyi ve okulunu bitirmeyi ümit eden Rachel, hiç bilmediği bir işgal coğrafyasında yıllardır tüm dünyanın gözü önünde süregiden vahşi bir soykırıma karşı durdu, okulların soğuk yüzünde göremeyeceği vicdani bir direnişi öğrendi ve öğretti…

Rachel, evine geri dönemedi, katliam ordusu Filistin’i terk edene kadar da dönmeyecek…

Küçük Rachel'in 1989'da yaptığı konuşmasını izlemek için tıklayın

 

 Beytullah Önce hatırlattı

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 18:29
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13