15 bin Liseli kitap okuyacak!

Niğde Fatih Lisesi "Liselerarası Kitap Okuma Yarışması" düzenleniyor. Amaç 15 bin öğrenciye kitap okutmak..

15 bin Liseli kitap okuyacak!

Niğde’de Fatih Lisesi 3 yıldır önemli bir etkinliğe imza atıyor. Zor ama anlamlı bir yarışma düzenliyorlar. 4 yıllık liseyi bitirene kadar 4 kitap okumayan öğrenciler için bir yarışma yapılıyor.

Liselerarası Kitap Okuma YarışmasıÖğrencilere “Kitap” okutuyorlar!

Fatih Lisesi Müdürü Hilmi Arala Niğde genelinde bulunan 44 lisedeki 15 bin lise öğrencisine 7 adet kitap okutabilmek ve Niğde’nin kültür hayatına katkıda bulunmak istediklerini söylüyor.

Liseyi bitirene kadar 7 kitap okuyan bile yok!

Okul Müdürü Arala, yarışmayı anlatırken ilginç bir konuya değiniyor: "Lise hayatı boyunca 7 tane kitap okumayan öğrencilerin bile olduğu düşünülürse, bu yarışmanın önemi ve misyonu daha iyi anlaşılacaktır."

Fatih Lisesi Okul Müdürü Hilmi Arala 3 yıldır, okuldaki Kütüphanecilik Kulübü ve Edebiyat Öğretmenleri Kibar Ayaydın, Hakan Işık, Gülsüm Özengün, Osman Karakaş, Tülin Yücel Ertürk, Ayşe Belen tarafından organize edilen yarışmayı başarı ile yürütüyor.

Hilmi Arala Öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazanmasını sağlamak, onların okuyan, araştıran, sorgulayan bireyler olmasını temin etme amacıyla Fatih Lisesi tarafından üç yıldır düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen "Liseliler Okuyor" adlı yarışma 25 Şubat Perşembe günü başladı.

Liseliler okuyarak kazanacak!

Niğde'de okullar arası yapılan yarışmalar arasında ödüllerinin en yüksek olan ve üç yıldır düzenlenen bu yarışmada birinci olacak öğrenci 1.000 TL’nin sahibi olacak.

İkinci öğrencinin 750 TL, üçüncünün 500 TL, dördüncünün 250 TL, beşincinin 150 TL, 6 ila 10. sırada yer alacak öğrenciler de birer adet çeyrek altınla ödüllendirilecek. Ayrıca dereceye giren bütün öğrencilere başarı belgesi verilecek.

Yarışma komisyonu; yazar ve şairler…

Beş Şehir, Ahmet Hamdi TanpınarNiğde’deki Liselerarası 3. Kitap Okuma Yarışmasının komisyonu da şair ve yazarlardan oluşuyor.

Fatih Lisesi’nde bir toplantı yapan komisyon üyeleri, yarışma şartlarını ve okunacak kitapları belirledi.

Fatih Lisesi Müdürü Hilmi Arala Başkanlığında toplanan Yarışma Komisyonu;

Niğde Anadolu Öğretmen Lisesi Edebiyat Öğretmeni Selim Çolak, Niğde İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Zeki Durmaz, Fatih Lisesi Edebiyat Öğretmeni Kibar Ayaydın, Bor Akın Gönen Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Yılmaz Bacaklı, Bor Kız Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Edebiyat Öğretmeni Murat Soyak, Milli Eğitim Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu ve Edebiyat Öğretmeni H.İbrahim Tongur’dan oluşuyor.

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay“Türkiye Okuyor - Niğde Okuyor”

Bu yarışmanın Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan “Türkiye Okuyor” kampanyası kapsamında üç yıldır Niğde’deki lise öğrencilerine kitap okutuluyor!

Artık geleneksel hale gelen yarışmanın 3 aşamadan oluşuyor. Fatih Lisesi Müdürü Hilmi Arala, yarışma şartlarını şöyle anlatıyor:

"Yarışmanın 1. aşaması seçilen kitaplar okunduktan sonra okul bazında elemeler yapılacak ve her okulun mevcudunun % 3'ü oranında öğrenci sayısı bize bildirilecektir. Okullar elemelerini kendi kriterlerine göre yapacaklardır.

Yarışmanın 2. aşaması ise okullardan bildirilen öğrenciler, yarışma takvimine göre Niğde Fatih Lisesi'nde bir test sınavına tabi tutulacaklar.

3. aşamada ise test sınavı sonunda ilk 50 içerisinde yer alan öğrenciler komisyon tarafından klasik tarzda yazılı bir sınava tabi tutulacak ve dereceye girecek öğrenciler belirlenecek."

Dostlar Beni Hatırlasın, Aşık Veysel DerlemesiKomisyonca tespit edilen kitapların, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara dağıtılan 100 Temel Eser içerisinden seçilmiş.

Oğuz Atay’dan Âşık Veysel’e, İvo Andriç’ten Tanpınar’a kadar klasik olmuş 7 kitabı, 15 bin öğrencinin okuması istenmiş.

İşte seçilen kitaplar:

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları, Peyami Safa’nın Fatih-Harbiye, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir, Âşık Veysel’in Dostlar Beni Hatırlasın, Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı, Bahattin Özkişi’nin Sokakta, İvo Andriç’in Drina Köprüsü…

Bize düşen bu zor ve meşakkatli işi sürdüren, devam ettiren başta lise müdürü olmak üzere, destek verenlere, emek verenlere teşekkür etmek…

Okumak, farklı olmaktır…

Niğdeli öğrenciler farklı olmayı seçiyor…

 

 

H. İbrahim Tongur “ne güzel” deyip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2010, 02:31
banner12
YORUM EKLE

banner19