1417 Sadece Bir Sayı Değil!

16 Ocak, saat 13:00'te, Ankara Abdi İpekçi Parkı'ndan Yüksel Caddesi'ne sessiz bir yürüyüş yapılacak, Gazze'de öldürülenler için..

1417 Sadece Bir Sayı Değil!

16 Ocak 2010, saat 13:00'te, Ankara Abdi İpekçi Parkı'ndan Yüksel Caddesi'ne sessiz bir yürüyüş yapılacak, Gazze'de öldürülenler için, onların fotoğrafları taşınarak.

İnsanlar adımsız kalıyor

10557Konu hep yaşamanın detaylarına takılıp kalıyordu. Yürümek, ağlamak, konuşmak, bakmak, bağırmak, dokunmak, uyumak, selâmlaşmak, dinlenmek, dinlemek.

İlk olarak Bağdat bombalanırken düşünmüştüm, sonra Felluce direnirken aklıma düştü, Gazze topyekûn yok edilmek istenirken çığlık muhasebesine ulaşmıştı bu düşünceler. Üzerlerine bomba yağdırılan insanların bir yaşamı var, evleri, çocukları, akrabaları, dostları, mahallelerinde bakkalları, berberleri, fırınları var, soluk alıp veriyorlar, düşünüyorlar, seviyorlar, küfrediyorlar, dua ediyorlar.

'Oradakiler de insan' farkedişi değildi bu, bu saydığım hareketleri, duyguları, tepkileri hayatımda yaşadıkça oradaki insanların hareketleri, duyguları, tepkileriyle özdeşleşiyordu kafamda. Bir adım atınca, aklına düşürse Gazze'nin bombalanışı, oradaki bir insan bu adımdan sonra bir adım daha atamadı düşüncesi caddenin orta yerinde durduruyor insanı. Adımsız kalıyorsun.

1417 sadece bir sayı değil!

Geçen yıl gerçekleşen Gazze katliamında, günlerce bombalanan şehirde, 1417 insan öldürüldü. Ölümleri sayılara indirgemek, artık bir silme yöntemi aynı zamanda. Irak'taki ölümler günlük istatistik tarzında geçiyordu/geçiyor haber bültenlerinde ekranın altındaki banttan. Arada bir fotoğrafları gösteriliyor öldürülenlerin, bir yüzleri olduğu hatırlanıyor ama bir süre sonra tekrar unutulmaya bırakılıyor her şey, vicdan dahil.

10553Bu silikleştirme çabasına bir eylemle karşı çıkılıyor, eylemin organizatörü MAZLUMDER. Eylem duyurusunda ''bizler bu bindörtyüzonyedi canın üzerine zamanın örtülerinin örtülmesine razı değiliz.'' deniyor. 16 Ocak 2010, saat 13:00'te başlayacak olan '1417 Sadece bir saygı değil' eyleminde, eylemciler üzerlerinde Gazze katliamında öldürülen çocukların fotoğrafı ve ismi yer alan beyaz ve kırmızı önlüklerle Abdi İpekçi Parkı'ndan yürüyeşe başlayacak ve sessiz bir hâlde Yüksek Caddesi'ne kadar yürünecek.

Ankara'daki eylemle eş zamanlı olarak İngiltere'de Trafalgar Meydanı'nda aynı eylem gerçekleştirilecek. Ankara'daki bu yürüyüşe katılacak olanların 0 543 349 05 06 numaralı telefon aracılığıyla irtibata geçmeleri gerekiyor. //gazze1417.wordpress.com/ , //gaza1417.wordpress.com/ .

10555

 

M. Fatih Kutan eyleme çağırdı

 

Yayın Tarihi: 14 Ocak 2010 Perşembe 18:26 Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2010, 20:46
banner25
YORUM EKLE

banner26