Zeytinburnu Kültür Sanat’ta 9-15 Ocak etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta 9-15 Ocak etkinlik takvimi

SİNEMA: Öksüz Kız

Gösterim Tarihleri: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 Ocak

Gösterim Saatleri: 13.30

Öksüz Kız, kötü kalpli üvey annesi ve üvey kız kardeşi nedeniyle kötü bir hayat yaşayan öksüz bir kızı kurtaran bir prensin hikâyesini konu ediyor. Kendi hâlinde bir yaşam süren genç bir kızın hayatı, evlerine bir cici anne ve kızının gelmesiyle değişir. Evin tüm yükünü üstlenmek zorunda kalan genç kız, üvey annesi ve üvey kız kardeşinin kötü davranışlarına maruz kalır. Onu bu sıkıntılı hayattan kurtaracak olan ise bir prenstir.

SİNEMA: Buğday Tanesi

Gösterim Tarihleri: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 Ocak

Gösterim Saatleri: 16.00-19.00

Buğday Tanesi, yaşadığı haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşın mücadele eden milletvekili Serkan Bayram’ın hayatından esinleniyor. Serkan Bayram, henüz küçük bir bebekken buğday tarlasında çıkan elim bir yangında ellerini kaybeder. Büyük mücadeleler vererek hayata tutunmayı başaran Serkan Bayram, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin milletvekili, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeliğini yapmış başarılı bir avukat, örnek bir eş ve aile babasıdır. O, haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşı verdiği mücadele ile engelli insanlara umut olur.

SÖYLEŞİ: 100 Yüze İmza ve Söyleşi

Sunan: Aykut Ertuğrul

Konuk: Prof. Dr. Ahmet Sarı

9 Ocak Pazartesi // 19.30

Zeytinburnu Kültür Sanat, sizleri Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarıyla buluşturmaya devam ediyor. “100 Yüze İmza ve Söyleşi” programında Aykut Ertuğrul’un ocak ayındaki konuğu Prof. Dr. Ahmet Sarı olacak. Tersine Çevrilmiş Bir Teori isimli yeni kitabından hareketle, Ahmet Sarı’yla eserleri ve yazı hayatı üzerine yapılacak bu sohbete davetlisiniz.

(Tersine Çevrilmiş Bir Teori kitabı, ilk 100 katılımcıya hediye edilecektir.)

SÖYLEŞİ: Mimarlık ve Yaşam

Sunan: Dr. Olcay Aydemir

Konuk: Celâleddin Çelik

10 Ocak Salı // 19.30

İnsanoğlunun barınma ihtiyacı ile başlayan mimarlık, fiziksel olarak bugün eğitimden sağlığa, ekonomiden ticarete kadar hayatın tüm kademelerinde karşılık bulur. Bu fiziksel süreci sosyal, kültürel, iktisadî ve çevresel parametrelerden ayrı tutmak imkânsız. Dr. Olcay Aydemir’in sunduğu “Mimarlık ve Yaşam” söyleşisinde özellikle tarihî bir kent olan İstanbul’da mimarlığın farklı boyutları ele alınıyor. Ocak ayında Mimarlık ve Yaşam programında Dr. Olcay Aydemir, mimar Celâleddin Çelik’i konuk ediyor.

SEMİNER: Medeniyet Bilinci Seminerleri

Sunan: Prof. Dr. Özcan Hıdır

11 Ocak Çarşamba // 19.30

Bu programda Prof. Dr. Özcan Hıdır medeniyetimizin arka planına dair temel dinamiklerle ilgili bazı konuları günümüzde, genelde insanlığın, özelde ise Müslümanların ilgili problemleriyle irtibatlı olarak ele alacaktır. Bu bağlamda öncelikle “kültür ve medeniyet” bilincimiz ana hatları, temel dinamikleriyle tahlil edilecek; daha sonraki seminerlerde ise “Kur’an ve Sünnet/temel kaynak”, “gelenek”, “vakit”, “hikmet” bilincimiz işlenecektir. Ayrıca “Batı’da yeni nesil İslamofobi” ve “Batı’nın Ortadoğu-İslam dünyası teo-politiği” gibi seminerlerle “kültürel ırkçılık” hâlini almış olan İslamofobi ve “Batı-Garbiyyat” bilinci oluşturulmaya çalışılacaktır.

PANEL: Yücel Çakmaklı 86 Yaşında Paneli

Moderatör: İhsan Kabil

Konuşmacılar: Ali Osman Emirosmanoğlu, Mesut Bostan, Nazif Tunç

12 Ocak Perşembe // 19.30

Yücel Çakmaklı Türk sinemasına bir ömür vakfetmiş, büyük bir yönetmendi. Birçok edebî eseri başarıyla sinemaya uyarlayan ve kendine has bir sinema dili oluşturan bu kıymetli yönetmeni Zeytinburnu Kültür Sanat’ta bir panelle anıyoruz. Panelde Çakmaklı’nın yaşamı, filmleri ve sinema dili uzman konuklar tarafından anlatılacak. İhsan Kabil’in moderatörlüğünü yapacağı panele Ali Osman Emirosmanoğlu, Mesut Bostan ve Nazif Tunç konuşmacı olarak katılacak.

SİNEMA: Akıllı Balık

Gösterim Tarihleri: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 Ocak

Gösterim Saatleri: 13.30, 16.00, 19.00

Akıllı Balık, kendilerine her gün yeni şeyler öğreten öğretmenlerini çok seven iki balık Bella ve Milo’nun okulda yaşadıkları maceraları anlatıyor.

NAĞMEDAR: Mihmandar Türküler

14 Ocak Cumartesi // 14.00

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Mihmandar Türküler” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Solist Özcan Uçarer, bağlamada Sedat Karaçay ve ritimde Erhan Boz.

ÇOCUK TİYATROSU: Mış Gibi

Gösterim Tarihi: 15 Ocak Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Bir piyanonun havaya kaldırılMIŞ, olmayan enstrümanın çalınMIŞ, olmayan her şeyin yapıl”MIŞ GİBİ” göründüğü bu şov; müziğe olan aşkı, tatlı bir dille anlatmaktadır. Pandomim ve müziğin müthiş buluşması… Duygunun dili yoktur, her şekilde ifade edilebilir. Paylaşımın güzelliği müthiş bir fiziksel performans ile sizlerle…

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2023 Salı 13:00
YORUM EKLE

banner19

banner36