Zeytinburnu Kültür Sanat’ta 28 Kasım-4 Aralık haftası etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta 28 Kasım-4 Aralık haftası etkinlik takvimi

SİNEMA: Yukarı Bak

Gösterim Tarihleri: 25, 26, 27, 28, 29, 30 Kasım

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Yukarı Bak’ta rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikâyenin başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır... Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

MÜZİKLİ SÖYLEŞİ: Kazlıçeşme Sanat Konuşmaları

Düzenleyen: Murat D. Çekin

Konuk: Burçak Evren

Yer: Kazlıçeşme Sanat

29 Kasım Salı // 19.30

Osmanlıdan Cumhuriyet’e kalan sanat mirasını ve Cumhuriyet’in 100 yılında nelerin başarıldığını ele alan program Kazlıçeşme Sanat Kütüphanesinde gerçekleşiyor. Programın bu ayki konusu; Türk sineması. Müzik bölümlerinde kemanda Ebru Söylemez, piyanoda Feride Öget bizlerle oluyor.

SÖYLEŞİ: 100. Yıl Konuşmaları

Sunan: Prof. Dr. Haluk Oral

Konuk: Prof. Dr. Zafer Toprak

30 Kasım Çarşamba // 19.30

100. Yıl Sohbetleri’nde Prof. Dr. Haluk Oral; tarih, edebiyat, sosyoloji, felsefe, sanat, ekonomi gibi pek çok disiplinin penceresinden Cumhuriyet’imizin 100 yılını, ilgili alanın önemli temsilcileriyle ele alıyor. Tarihin ve düşüncenin gölgesinde sorular eşliğinde geçmişten bugüne derli toplu bir Türkiye resminin oluşturulacağı programda kavramlar, olaylar, kişiler objektif bir şekilde ele alınacak. Prof. Dr. Haluk Oral, kasım ayında, Osmanlı ve erken Cumhuriyet devrine ilişkin çalışmalarıyla, Türk düşüncesinin yaşayan en önemli isimlerinden Prof. Dr. Zafer Toprak’ı ağırlayacak.

SİNEMA: Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi

Gösterim Tarihleri: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Aralık

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Charlie Brown, en iyi arkadaşı olan Snoopy ile birlikte, Kızıl Baron’a karşı el ele veriyor ve bu ikili, düşmanlarını alt etmek amacıyla uzun bir maceraya atılıyor.

SEMİNER: Bize Şairden Bahset

Sunan: Zeynep Arkan

Konuk: Metin Celâl

2 Aralık Cuma // 19.30

“Bize Şairden Bahset” söyleşi programında, konuk edilen şairin eserleri, poetik görüşü ve şiirlerinden yola çıkılarak edebiyat, mitoloji, toplum, günlük hayat ve insan üzerine birlikte düşünmek ve tartışmak amaçlanıyor. Şair Zeynep Arkan’ın sunduğu programda, insanın şiire neden ihtiyaç duyduğu, şairlerin ve şiirlerinin insana ne/ler kazandırdığı sorularına her ay farklı bir konukla cevap veriliyor.

ÖDÜL TÖRENİ: 12. Fotoğraf Yarışması Sergi ve Ödül Töreni

3 Aralık Cumartesi // 14.00

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde bu yıl 12.’si düzenlenen Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni ve sergi açılışı yapılacak. 3 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da yapılacak törenle ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserlerin sergi açılışı ve ödül alan sanatçıların ödüllerinin takdimi gerçekleştirilecek.

NAĞMEDAR: Elhan-ı Aşk

3 Aralık Cumartesi // 14.30

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Elhan-ı Aşk” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Hanende Hüseyin Süer, Neyzen Hüseyin Avni Özaydın ve kanunda Onur Nak.

ÇOCUK TİYATROSU: Gıt Gıt Gıdak Bir Kümes Müzikali

Gösterim Tarihi: 4 Aralık Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Tavuklar, horozlar ve civcivlerle dolu bir kasaba… Günleri müzik, dans ve tiyatro ile geçer. Evet, tiyatro! Bir tiyatroya ev sahipliği eder orası. Tavuklar ve horozlardır oyunbazları. Tek yaşayan onlar değildir oralarda, bir de sansarlar vardır! Tek dertleri kasaba halkının yumurtalarıdır. Bir sabah 3G halkı yumurtalarının ve değerli eşyalarının ortadan kayboluşuna açar gözlerini. Bu sorunu çözme görevi ise kasabanın tiyatrocularına düşer. İki tavuk ve bir horoz bu uzun yolculukta tehlikelerle baş edebilecek midir? Yumurtalar sağ salim sansarların elinden kurtarılabilecek midir?

Yayın Tarihi: 28 Kasım 2022 Pazartesi 13:00
YORUM EKLE

banner19

banner36