Zeytinburnu Kültür Sanat'ta haftanın etkinlikleri

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat'ta haftanın etkinlikleri

SİNEMA: Vol.İ

Gösterim Tarihleri: 18, 19, 20, 21, 22, 23,24 Kasım

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Vol.İ, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Çöplerle çevrili Dünya’yı temizleme görevi sevimli bir robota, Vol.İ’ye verilir. Çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan Vol.İ’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nin gelmesiyle son bulur. İki robotun arasında filizlenen dokunaklı ilişki, türlü zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışır. Film, tüketim çılgınlığına ve insan türünün kendi yaşadığı doğal çevreye verdiği zararlara dair yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer. Oscar ödüllü Vol.İ sinema tarihinin en önemli animasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.

TİYATRO: Yedi Kadın

Gösterim Tarihleri: 21 Kasım Pazartesi – 22 Kasım Salı

Saat: 20.00

Birbirini hiç tanımayan yedi kadının yolları kişisel gelişim kursunda kesişir. Altı haftalık süreçte kadınlar kendilerini özgürce ifade etmenin yollarını ararlar. Oyun, toplumda kadın olarak var olmayı yeniden keşfeden yedi kadının hikâyesidir.

SÖYLEŞİ: Mimarlık ve Yaşam

Sunan: Dr. Olcay Aydemir

Konuk: Prof. Dr. Ufuk Kocabaş

22 Kasım Salı // 19.30

İnsanoğlunun barınma ihtiyacı ile başlayan mimarlık, fiziksel olarak bugün eğitimden sağlığa, ekonomiden ticarete kadar hayatın tüm kademelerinde karşılık bulur. Bu fiziksel süreci sosyal, kültürel, iktisadî ve çevresel parametrelerden ayrı tutmak imkânsız. Dr. Olcay Aydemir’in sunduğu “Mimarlık ve Yaşam” söyleşisinde özellikle tarihî bir kent olan İstanbul’da mimarlığın farklı boyutları ele alınıyor. Kasım ayında Mimarlık ve Yaşam programında Dr. Olcay Aydemir, Prof. Dr. Ufuk Kocabaş ile konuşacak.

ÖZEL ETKİNLİK: Mehmet Alpay’ı Anma Programı

23 Kasım Çarşamba // 19.30

Zeytinburnu’nun hafızası, gazeteci Mehmet Alpay’ı vefatından bir sene sonra Zeytinburnu Kültür Sanat’ta anıyoruz. Hayatını ilçemize adayan bu müstesna şahsiyete vefa borcumuzu yerine getireceğimiz programımızı teşrifinizi dileriz.

PANEL: Doğumunun 117. Yılında Samiha Ayverdi Paneli

Moderatör: Beşir Ayvazoğlu

Konuşmacılar: Prof. Dr. Abdullah Uçman, Zeynep Uluant, Prof. Dr. Kenan Gürsoy

25 Kasım Cuma // 19.30

Samiha Ayverdi, Türk düşünce hayatına edebî eserleri ile birlikte bir cemiyet insanı, bugünkü tabirle bir sosyal sorumlu olarak da yön vermiş önemli bir yazarımızdı. Bu müstesna şahsiyet doğumunun 117. yılında ZKS’de düzenlenecek bir panelle anılıyor. Panelde Samiha Ayverdi’nin hayatı, eserleri, Boğaziçi ve İstanbul yazıları, düşünce dünyası ve şahsiyeti uzman konuklarca değerlendirilecek. Beşir Ayvazoğlu’nun moderatörlüğünü yapacağı panele Zeynep Uluant, Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Prof. Dr. Kenan Gürsoy konuşmacı olarak katılacak.

SİNEMA: Yukarı Bak

Gösterim Tarihleri: 25, 26, 27, 28, 29, 30 Kasım

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Yukarı Bak’ta rastlantı eseri yolları kesişen iki çocuk, yıllarca sürecek tatlı ve dokunaklı bir hikâyenin başkahramanlarıdır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır... Ölüm Ellie’nin kapısını çalar, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur.

NAĞMEDAR: Nev Edâ

26 Kasım Cumartesi // 14.30

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Anadolu’dan İlahiler” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Hanende Muhammet Ali Atalay, kanunda Emre Tüzel ve ritimde Fazıl Karagöz.

ÖZEL ETKİNLİK: 9. Geleceğin Ustaları Ödül Töreni

26 Kasım Cumartesi // 14.00

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nin bu yıl 9’uncusunu düzenlediği hüsn-i hat, minyatür, tezhip, çini ve kalem işi eserlerin değerlendirildiği “Geleceğin Ustaları” yarışmasının ödülleri, 26 Kasım Cumartesi saat 14.00’te yapılacak törenler sahiplerini buluyor.

ÇOCUK TİYATROSU: Mutluluğu Arayan Ayıcık

Gösterim Tarihi: 27 Kasım Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Mutluluk nedir? Cep telefonu nedir? Bu soruların cevabını aramak için kahramanımız üst katta eskimiş ve unutulmuş bir oyuncak olan Bilge Ayıcık’a gidecektir. Ve böylece bir arayış öyküsü olan yolculuk başlayacaktır...

Yayın Tarihi: 22 Kasım 2022 Salı 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36