Zeytinburnu Kültür Sanat'ta dolu dolu bir hafta konuklarını bekliyor

Zeytinburnu Kültür Sanat'ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların gündeme alınacağı ve konukların misafir edileceği programlar bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, sergi ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat'ta dolu dolu bir hafta konuklarını bekliyor

 

SERGİAçılış Tarihi: 17 Şubat Çarşamba // 19.00  

  

Tezyin: Şeyma Çınar’ın Tezhip ve Minyatür Sergisi  

Sergi Süresi: 17 Şubat – 26 Mart 2021  

Şeyma Çınar, tezhip eğitimine 1998 - 2003 yıllarında Sema Nakışhanesinde Semih İrteş ve Mamure Öz’ den ders alarak başladı. 2001 yılında Kültür Bakanlığından Türk Süsleme Sanatları ve tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004 yılında Türk İslam Sanatları kütüphanesinde Orhan Dağlı’dan çiçek ressamlığı ve minyatür dersleri aldı. 2011 yılında Sanatçı Kadınlar Platformu’nun kuruluşunda bulunan sanatçı; platformun yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürdü. 2004 yılında başladığı Sergi ve Proje Koordinatörlüğü kapsamında birçok sergi organizasyonu düzenledi. Sanatçının eserleri 3 kişisel ve 50 karma sergide yer aldı. Ayrıca eserleri birçok dergi ve kitapta basılan sanatçının illüstrasyon, ahşap üzerine tezhip ve porselen tasarımları bulunuyor. Özel ve resmi kurum koleksiyonlarında eserleri bulunan sanatçı; halen kendi atölyesinde ve İstanbul Tasarım Merkezinde tezhip dersleri veriyor.   

 

SEMİNER18 Şubat Perşembe // 20.00  

Tasavvuf ve Şiir // Ekrem Demirli  

Modern dünyanın sorunları karşısında tasavvufla kurulabilecek irtibatın irdelendiği “Tasavvuf ve Şiir” seminerlerinde, tasavvufun, edebî imkânlar zemininde kitlelere nasıl ulaştığı, bazen bir mutasavvıfın şiiri, bazen de tasavvuf literatürü içerisinde muhtelif konular ele alınarak işlenmektedir.  

 

SEMİNER19 Şubat Cuma // 20.00  

Eski İstanbul’da Çocuk Olmak // Ali Şükrü Çoruk  

İnsan hayatının kendisine has, ileriki yıllarda da unutulmayan dönemlerinden birisi şüphesiz çocukluktur. Değişen zamana bağlı olarak her alanda olduğu gibi sabit kalan durumların yanı sıra farklı zamanlarda farklı çocukluklardan söz etmek mümkündür. Bu seminerde Osmanlı’da ve eski İstanbul’da çocuk, çevresinde gelişen hayat, eğitim, oyun, eğlence vs. çerçevesinde, görseller eşliğinde ele alınacaktır.  

 

SEMİNER: 22 Şubat Pazartesi // 20.00  

İslâm Düşüncesi: İslam’da Eleştirel Düşüncenin Yöntemleşmesi: Fahreddin Razi Geleneği // Prof. Dr. Ömer Türker  

Prof. Dr. Ömer Türker rehberliğinde, İslâm düşüncesine yön veren ana prensipler ve İslâm düşünce birikiminin bugünün modern meselelerine yönelik yaklaşımlarını ele alan “İslâm Düşüncesi” seminerleri, her ay odaklandığı spesifik konularla topyekûn bir düşünce tablosu resmediyor. Türker Şubat ayındaki seminerini Fahreddin Razi özelinde İslam’da eleştirel düşüncenin teşekkülü üzerine gerçekleştirecek.  

 

SÖYLEŞİ: 23 Şubat Salı // 20.00  

Müzikli Söyleşi:   

Abdülbaki Nâsır Dede ve Acem Bûselik Mevlevî Âyin-i Şerîfi  

Düzenleyen: Murat D. Çekin  

Konuk: Harun Korkmaz ve Meydan Musiki Topluluğu  

1765 - 23 Şubat 1821 tarihleri arasında yaşayan; Tedkîk ü Tahkik adlı musiki nazariyatına dair eseri, icad ettiği nota sistemi ve günümüze intikal eden yegâne bestesi Acem Bûselik Mevlevî Âyini ile müzik tarihimizin önde gelen şahsiyetlerinden Yenikapı Mevlevîhanesi şeyhi Abdülbaki Nâsır Dede’yi vefatının 200. yıldönümünde anıyoruz.  

Söyleşi ardından Âyinhan Harun Korkmaz, kudümzen Enes Durceylan, neyzenler Ahmet Cavit Altınkaynak ve Muhammed Ceylan, tanburzen Alper Uzkur ve Rebâbî İsa Golitzen Farajaje, Acem Bûselik Mevlevî Âyin-i Şerîfi’ni icra edecektir.  

 

KONSER: 24 Şubat Çarşamba // 19.00  

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu  

İstanbul’un farklı bölgelerinde sürdürdüğü periyodik konserler ve çeşitli platformlarda verdiği konserler ile halkın ve sanatseverlerin beğenisini kazanan ve modern folk müziği alanında; modern yorumlara en yakın üslup ve tavrı çağdaş anlayışla icra ederek gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamak için, heyecan ve coşkuyla çalışmalarını sürdüren İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu 24 Şubat 20.00’de Zeytinburnu Kültür Sanat’ta sizlerle.  

 

SÖYLEŞİ: 25 Şubat Perşembe // 20.00  

Kavramların İzinde: Sekülerleşme  

Sunan: Asım Öz  

Konuk: Mehmet Özay  

Günümüz düşünce, sanat, siyaset ve kültür dünyasında giderek daha fazla önem arz eden fakat üzerinde çok konuşulmayan meseleler genel olarak kültürel ortamın eski yatkınlıklarla oyalanmasına neden oluyor. “Kavramların İzinde” söyleşilerinde kültürel ortamın yeni ve eski meseleleri günümüzdeki konumlanışlar ihmal edilmeden ele alınıyor. Dünyevileşme, çağdaşlaşma, laikleşme gibi terimlerle karşılanan sekülerlik esas itibariyle modern dünyaya has bir olgu. Sekülerleşmenin dini gerileten bir süreç olduğunu savunanlar ile yeni dini arayışların sekülerleşmeyi tehdit ettiğini iddia edenler arasındaki kutuplaşma, ortaya gerilimli bir çelişki çıkardı. Din elden gidiyor diyenler, dünya elden gidiyor diyenler ile bu yaman çelişkiyi paylaştı. Bu ayki programda; sekülerleşme kavramı merkeze alınarak, meselenin teorik çerçevesi üzerinde durulacaktır.  

 

SÖYLEŞİ: 26 Şubat Cuma // 20.00  

Edebiyat Ne Söyler?: Edebiyat ve İktidar  

Sunan: Cemal Şakar  

Konuk: Selim Somuncu  

Edebiyat ve edebiyatın meselelerinin disiplinler arası bir yöntemle ele alındığı; her ay farklı bir alandan bir uzmanla edebiyatın muhtelif perspektiflerden masaya yatırıldığı “Edebiyat Ne Söyler?” söyleşileri Şubat ayında yazar Selim Somuncu’yu ağırlıyor. Moderatörlüğünü usta öykücü Cemal Şakar’ın üstlendiği “Edebiyat Ne Söyler?” söyleşileri, Türk edebiyatına dair derinlikli bir kavrayış çabasıyla alternatif bir edebiyat gündeminin imkânlarını yokluyor.  

 

NAĞMEDÂR: 27 Şubat Cumartesi // 14.30  

Gelenekli Gelecek  

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenleri Nağmedar’da buluşmaya devam ediyor. Tanburî Gökhan Filizman, Neyzen Can Gülbal, ritimde Turgut Yiğit Dalar müzikseverleri dinletilerine bekliyor. 

Yayın Tarihi: 16 Şubat 2021 Salı 10:30
YORUM EKLE

banner19

banner36