Zeytinburnu Kültür Sanat etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat etkinlik takvimi

SİNEMA: Tom & Jerry

Gösterim Tarihleri: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Kasım

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Tom & Jerry, Jerry’nin hain planlarını engellemek için Tom ile anlaşan genç bir kadının hikâyesini konu ediyor. Genç bir kadın olan Kayla, Posh Otel’de çalışmaya başlamıştır ve kendisini kanıtlamak için her şeyi yapmaya hazırdır. Otelde büyük bir düğün organizasyonunun hazırlığı sürmektedir ve fare Jerry, düğünü mahvetmek için hazır bir şekilde beklemektedir. Düğünü herhangi bir şeyin bozmasına engel olmak için çalışan Kayla, Jerry’nin geceyi mahvetmesini önlemek için Tom adındaki bir sokak kedisinden yardım ister. Patronunun kendisini kapının önüne koymasını engellemek için Kayla, Tom ile birlikte hareket edip Jerry’yi durdurmanın yolunu bulmalıdır.

SEMİNER: İhya Okumaları

Prof. Dr. Ömer Türker

8 Kasım Salı // 19.30

Gazzâlî’nin en hacimli ve en önemli eseri olan İhyâ hakkında, “İslâm’a dair bütün kitaplar kaybolup sadece İhyâ kalsaydı diğerlerini aratmazdı.” şeklinde yaygın bir kanaat bulunduğu ifade edilir. Bu programda Prof. Dr. Ömer Türker, yıl boyunca İmam Gazzâlî’nin İhyâü Ulûmi’d Dîn adlı meşhur eserinin ilk bölümü olan “ilim babının” tahlilini yapacak. Ayrıca İslam düşünce geleneğinde bilimler tasnifi, bilginin taksimi, felsefe-kelam-tasavvuf ilişkisi, hakikat kavrayışı, fıkhın konumu, bilim-din ilişkisi, felsefe ve din ilişkisi başlıkları ele alınacaktır.

SİNEMA: Gufi ile Oğlu

Gösterim Tarihleri: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 Kasım

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Gufi, genç oğlu Max ile ülkeyi dolaşacakları bir seyahat planı yapar. Rotalarını balık avlamaya doğru çevirdiklerinde kendilerini bekleyen talihsizlikleri bilmemektedirler. Bir anda kendilerini o yumuşacık ve sarkık kulaklarının üzerinde bulurlar. Acaba Max daha küçücük bir Gufi olmasına rağmen sevgili ihtiyar babası gibi davranmayı öğrenebilecek midir? Bu sorunun cevabını Max ve Gufi’nin sahneye fırladıkları gelmiş geçmiş en büyük rock konserinde, muhteşem bir finalde bulacaksınız.

SEMİNER: Bize Şairden Bahset

Sunan: Zeynep Arkan

Konuk: Furkan Çalışkan

11 Kasım Cuma // 19.30

“Bize Şairden Bahset” söyleşi programında, konuk edilen şairin eserleri, poetik görüşü ve şiirlerinden yola çıkılarak edebiyat, mitoloji, toplum, günlük hayat ve insan üzerine birlikte düşünmek ve tartışmak amaçlanıyor. Şair Zeynep Arkan’ın sunduğu programda, insanın şiire neden ihtiyaç duyduğu, şairlerin ve şiirlerinin insana ne/ler kazandırdığı sorularına her ay farklı bir konukla cevap veriliyor.

NAĞMEDAR: Hak Yolcusu

12 Kasım Cumartesi // 14.30

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Hak Yolcusu” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Hanende Tarık Genç, Neyzen Muhammed Ceylan, Udî Adem Agahoğlu, kemanda Seyithan Güzel ve perküsyon ritimde M. Ali Genç.

KONSER: Özgün

12 Kasım Cumartesi // 19.30

Ünlü ses sanatçımız Özgün, 12 Kasım Cumartesi akşamı Zeytinburnu Kültür Merkezinde büyük bir konser verecek. Sanatçımızın performansını canlı dinlemek isteyen bütün sanatseverleri 12 Kasım Cumartesi günü saat 19.30’da Zeytinburnu Kültür Merkezine bekliyoruz.

ÇOCUK TİYATROSU: Yeşil Bir Dünya İstiyoruz

Gösterim Tarihi: 13 Kasım Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Tabiatın dört unsuru olan Hava, Su, Toprak, Ateş birbirleriyle uyum içerisinde çalışırken Dünya mükemmelliğini koruyordu. Fakat kendini beğenmişlik ve kibir nedeniyle araları açılıp kavga eden elementler, görevlerini yapmamaya başlarlar. Bu sırada Ahmet hastalanır ama 4 element görevlerini yapmadıkları için, Toprak yiyecek vermemekte, Ateş ısıtmamaktadır. Su ve Hava da bunlara ayak uydurunca dünyanın dengesi iyice bozulur ve Ahmet de iyi beslenemediği için iyileşemez. Oyunumuzun sonunda elementler kibrin neye yol açtığını görüp anlayabilecekler mi? Ahmet iyileşecek ve dünya tekrar eski düzenine dönecek mi?

SERGİ: “At’a Senfoni” Fevzi Karakoç Resim Sergisi

Sergi Süresi: 8 Ekim-20 Kasım 2022

Ziyaret Saatleri: 10.00-21.00

Fevzi Karakoç’un resmi…

Gelenek kendi içerisinde sınırsız potansiyel bir enerji barındırır. Onunla doğru ilişki kurabildiğimizde bize geleceğimizin yol haritasını söyleyen mürşide dönüşür. Gelenekle kurulacak dinamik bir diyalog onu çağdaş dünyada yeniden yaratmakla mümkündür ve geleceği belirler. Octavio Paz’ın poetik metinlerinde altını çizdiği zaman algısındaki gibi, geleneğin oluşumu kesin bir tarihte değil, zamanla mekânın birbirine karıştığı eşzamanlı gelecek olan bir geçmiştedir. Gündelik hayatımızda zaman, geleceğe doğru düz bir çizgi gibi akarak ve kaçınılmaz olarak geçmişte kümelenen şimdiki anlardan oluşur. Ama medeniyetleri besleyen gelenekler bu tanımı ters-yüz eder. Bir sanatçının bu kadim oluşumla taklitten uzaklaşarak kurduğu yakın ve yaratıcı temas, geçmişi, şimdiki anda oluşturarak geleceğe dönüşen bir sihre sahiptir. Coğrafyaya ait olmanın yolu, söz konusu yaratıcı dokunuşla, o coğrafyada deneyimlenen tüm geleneksel birikimden yola çıkarak, özgün ve çağdaş yaklaşımlarla geleceği belirlemekten geçer. Ressam Malik Aksel’in deyimiyle, en kudretli sanatkârlar muhiti iyi görmüş ve tetkik etmiş kimselerdir. Bu sanatçıların eserleri hangi muhitin ürünü olursa olsun başka bir yerde, başka bir muhitte ve beynelmilel sanat sahasında da kendini gösterebilir.

İlginize sunduğumuz “At’a Senfoni” sergisi, yukarıda özetle altını çizdiğim entelektüel sanatçı yaklaşımının öncülerinden Fevzi Karakoç’un, ülkemizdeki sanat algısının gelişimini sağlayan çalışmalarından oluşuyor. Sanatçının erken dönem ve güncel çalışma örneklerinin yer aldığı serginin ana öznesi At. Karakoç’un tuvallerinde at her zaman özgün ve özgür oldu. Bu anlamda sanatçının At’a yaklaşımı atın ehlileşme öncesi kadar keskin özgürlüklerin bitmeyen senfonisi gibi. Sanatçı sanat yaklaşımıyla yeryüzündeki “At” türlerine bir yenisini “Fevzi Karakoç Atı”nı eklemiş oldu. Buradan baktığımızda At üzerine At’a Senfoni ismi verdiği özel bir kitap yazan Necip Fazıl Kısıkürek’in kitap ismi bizim sergimizin de ismi oldu.

Bütün yoğunlukları arasında sergi talebimizi kabul eden kendisinden çok şey öğrendiğimiz hocamız Ressam Fevzi Karakoç’a gönülden teşekkür ediyorum. “At’a Senfoni” Sergi projesinin sizlerle buluşmasının imkânlarını oluşturan Zeytinburnu Belediye Başkanı Sn. Ömer Arısoy’a, Karakoç’un sanat üretimlerine dair pek çok detaya yer verdiği kritik yazısını sergi kataloğuna taşıdığımız Sayın Emin Çetin Girgin’e ve emeği geçen tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Mehmet Lütfi Şen

FEVZİ KARAKOÇ

1947 yılında Çankırı’da doğan Fevzi Karakoç, 1968-72 yılları arasında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda okudu. 1974 yılında aynı kuruma asistan olan sanatçı, 1979 yılında Salzburg Yaz Akademisi’nde çalıştığı litografileri ile Salzburg Şehir Ödülü’nü aldı. 1983 yılında özgün baskı resim dalında sanatta yeterlilik alan Karakoç, 1986 yılında doçent, 1993 yılında profesör oldu. 2002 Ocak ayına kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde çalıştı. Şubat 2002 tarihinden beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyeliğine devam etmektedir.

Yayın Tarihi: 11 Kasım 2022 Cuma 15:00 Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2022, 20:49
YORUM EKLE

banner19

banner36