Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 20-29 Mayıs 2021

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, Zeytinburnu Kültür Sanat, sergi ve Nağmedâr dinletileri kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 20-29 Mayıs 2021

SÖYLEŞİ: 20 Mayıs Perşembe // 20.00 

Kavramların İzinde: Entelektüel 

Sunan: Asım Öz 

Konuk: Yunus Şahbaz 

Günümüz düşünce, sanat, siyaset ve kültür dünyasında giderek daha fazla önem arz eden fakat üzerinde çok konuşulmayan meseleler genel olarak kültürel ortamın eski yatkınlıklarla oyalanmasına neden oluyor. “Kavramların İzinde” söyleşilerinde kültürel ortamın yeni ve eski meseleleri günümüzdeki konumlanışlar ihmal edilmeden ele alınıyor. Bu ayki programda entelektüelin nitelikleri, aydınla benzerlik ve farklılıkları, Türk düşüncesindeki serencamı, yasa koyucu vasfını kaybeden entelektüel öznenin işlevi gibi konular üzerinde durulacak. 

 

SERGİAçılış Tarihi: 21 Mayıs Cuma // 18.00 

On Yılda Yarışma Fotoğrafları Seçkisi 

Sergi Süresi: 21 Mayıs-21 Haziran 2021  

Zeytinburnu Kültür Sanat 2020-2021 sezonunda Zeytinburnu Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen fotoğraf yarışmalarından seçilen eserleri sanatseverlerle buluşturuyor. Zeytinburnu’nun sokaklarını, meydanlarını, caddelerini, en önemlisi de insanlarını sanatçı gözüyle bize gösteren fotoğraflar 21 Mayıs-21 Haziran tarihlerinde Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde hafta sonu hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak. 

 

NAĞMEDAR: 22 Mayıs Cumartesi // 15.00 

Devran İlahileri 

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedaâr, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. Konserin icracı isimleri ise şu şekilde: ney Fatih Yıldız, hanende Fatih Demir, kanun Onur Nak. 

 

SEMİNER: 25 Mayıs Perşembe // 20.00 

Tasavvuf ve Şiir // Ekrem Demirli 

Modern dünyanın sorunları karşısında tasavvufla kurulabilecek irtibatın irdelendiği “Tasavvuf ve Şiir” seminerlerinde, tasavvufun, edebî imkânlar zemininde kitlelere nasıl ulaştığı, bazen bir mutasavvıfın şiiri, bazen de tasavvuf literatürü içerisinde muhtelif konular ele alınarak işlenmektedir. 

 

SÖYLEŞİ: 26 Mayıs Çarşamba // 20.00 

100 Yüze İmza ve Söyleşi: Sunan: Samed Karagöz 

Konuk: Mona A. Tufan 

Zeytinburnu Kültür Sanat, sizleri Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarıyla buluşturmaya devam ediyor. “100 Yüze İmza ve Söyleşi” programının mayıs ayındaki konuğu yazar Mona A. Tufan olacak. Yazarın İnsan, Hakikat ve Anlam isimli kitabından hareketle gerçekleştirilecek bu sohbete davetlisiniz. 

(YouTube yayınını takip eden katılımcılara Mona A. Tufan’ın İnsan, Hakikat ve Anlam kitabı hediye edilecektir.) 

 

SÖYLEŞİ: 28 Mayıs Cuma // 20.00 

Edebiyat Ne Söyler?: “Edebiyat ve Postkolonyalizm” 

Sunan: Cemal Şakar 

Konuk: Bilgin Güngör 

Edebiyat ve edebiyatın meselelerinin disiplinler arası bir yöntemle ele alındığı; her ay farklı bir alandan bir uzmanla edebiyatın muhtelif perspektiflerden masaya yatırıldığı “Edebiyat Ne Söyler?”söyleşileri mayıs ayında eleştirmen Bilgin Güngör’ü ağırlıyor. Moderatörlüğünü usta öykücü Cemal Şakar’ın üstlendiği “Edebiyat Ne Söyler?” söyleşileri, Türk edebiyatına dair derinlikli bir kavrayış çabasıyla alternatif bir edebiyat gündeminin imkânlarını yokluyor. 

NAĞMEDÂR: 29 Mayıs Cumartesi // 15.00 

Yunusça İlahiler 

Gelenekli Gelecek konser programı Şubat ayında da dinleyiciler ile buluşuyor. Hanende Ferhat Oğuz Korç, ney Saadettin Delikaya, kanun Emre Tüzer müzikseverleleri dinletilerine bekliyor. 

Yayın Tarihi: 21 Mayıs 2021 Cuma 13:30
YORUM EKLE

banner19

banner36