Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 2-10 Nisan 2021

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat Etkinlik Takvimi: 2-10 Nisan 2021

Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, Zeytinburnu Kültür Sanat, sergi ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Bu ay kültür ve sanata dair sahiplendiğimiz bakış açısının bir başka somut örneği olarak 2-3 Nisan tarihlerinde "Vefatının 100. Yılı Anısına Osmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa Sempozyumu" gerçekleştireceğiz.

Sempozyum: 2 Nisan Cuma // 14.30-18.45 

3 Nisan Cumartesi // 10.30-17.15 

Vefatının 100. Yılı Anısına Osmanlı Sadrazamı ve Düşünür Said Halim Paşa Sempozyumu

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden akademisyenler ve araştırmacıların katılacağı sempozyumda, Paşa’nın yaşam öyküsü, siyasi ve ilmi kişiliği, entelektüel birikimi, Türk modernleşmesi ve İslam düşüncesi üzerine yaptığı tespit ve teşhisler, adil bir dünya sistemi kurmak için dikkat edilmesi gereken hususlar çeşitli veçhelerle sunulacak. Sempozyum boyunca siyaset, akademi ve entelektüel dünyamızdan 30 kıymetli isim, Said Halim Paşa’ya dair duygu ve düşüncelerini, onun sosyal ve siyasi fikirlerini altı oturumda dile getirecek. 

Nağmedar: 3 Nisan Cumartesi // 14.30 

Ramazan İlahileri 

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. Hanende Adem Tay, çelloist Gökhan Karcebaş, kanun sanatçısı Mustafa Dedeoğlu Ramazan ayına özel bir repertuvar ile 3 Nisan Cumartesi günü saat 14.30'da Nağmedar dinleyicileri ile buluşuyor. 

Seminer: 5 Nisan Pazartesi // 20.00 

İslâm Düşüncesi: “Varlık, Benlik ve Kaygı” // Prof. Dr. Ömer Türker  

Prof. Dr. Ömer Türker rehberliğinde, İslâm düşüncesine yön veren ana prensipler ve İslâm düşünce birikiminin bugünün modern meselelerine yönelik yaklaşımlarını ele alan “İslâm Düşüncesi” seminerleri, her ay odaklandığı spesifik konularla topyekûn bir düşünce tablosu resmediyor. Türker bu ay “Varlık, Benlik ve Kaygı” üzerine bir seminer gerçekleştirecek.

 

Söyleşi: 6 Nisan Salı // 20.00 

100 Yüze İmza ve Söyleşi 

Sunan: Samed Karagöz 

Konuk: Mesut Koçak 

Zeytinburnu Kültür Sanat, sizleri Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarıyla buluşturmaya devam ediyor. “100 Yüze İmza ve Söyleşi” programının nisan ayındaki konuğu Dr. Öğretim Üyesi Mesut Koçak olacak. Yazarın, editörlüğünü yaptığı Hayat Oyun Kayboluş Tutunamayanlar Kitabı’ndan hareketle gerçekleşecek programa davetlisiniz.  

(Mesut Koçak’ın editörlüğünü üstlendiği Hayat Oyun Kayboluş Tutunamayanlar Kitabı, ilk 100 katılımcıya hediye edilecek.) 

Konser: 7 Nisan Çarşamba // 19.00 

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu 

Türkiye'nin dört bir yanından derlenen türküleri yeni bir bakış açısıyla yorumlayan; ülkemizde ve dünyada gerçekleştirdikleri birçok başarılı performansla büyük beğeni toplayan İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, 7 Nisan Çarşamba günü, saat 19.00'da Zeytinburnu Kültür Sanat’a konuk oluyor. 

Seminer: 9 Nisan Cuma // 20.00 

Kazlıçeşme Sanat Buluşmaları 

Sunan: Ömer Faruk Şerifoğlu 

Konuk: Kamil Büyüker 

“Kazlıçeşme Sanat’ta açılan “Mebus ve Şair Mehmet Âkif Ersoy” sergimiz kapsamında, serginin küratörü sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu, Bozok Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kamil Büyüker’i ağırlıyor. Sergi mekânında gerçekleşecek söyleşide, Mehmet Âkif Ersoy ve İstiklâl Marşı’nın hikâyesi konuşulacak. 

Nağmedar: 10 Nisan Cumartesi // 14.30 

Andelîb Mûsıkî Topluluğu // Hacı Fâik Bey’in Tâhirbûselik Takımı 

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. Neyzen Hüseyin Özkılıç, tanburi Hulusi Babalık, hânende Murat Avşar Hacı Fâik Bey’in Tâhirbûselik Takımı meşkseverlerle buluşturmak için 10 Nisan Cumartesi günü saat 14.30'da Nağmedar'da bir araya geliyor. 

YORUM EKLE