Zeytinburnu Kültür Sanat 5-12 Aralık etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat 5-12 Aralık etkinlik takvimi

SİNEMA: Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi

Gösterim Tarihleri: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Aralık

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Charlie Brown, en iyi arkadaşı olan Snoopy ile birlikte, Kızıl Baron’a karşı el ele veriyor ve bu ikili, düşmanlarını alt etmek amacıyla uzun bir maceraya atılıyor.

SÖYLEŞİ: 100 Yüze İmza ve Söyleşi

Sunan: Aykut Ertuğrul

Konuk: Sadık Yalsızuçanlar

5 Aralık Pazartesi // 19.30

Zeytinburnu Kültür Sanat, sizleri Türkiye’nin en önemli şair ve yazarlarıyla buluşturmaya devam ediyor. “100 Yüze İmza ve Söyleşi” programında Aykut Ertuğrul’un aralık ayındaki konuğu Sadık Yalsızuçanlar olacak. İki Semazen Bir Palyaço isimli yeni kitabından hareketle, Yalsızuçanlar’la eserleri ve yazı hayatı üzerine yapılacak bu sohbete davetlisiniz.

(İki Semazen Bir Palyaço kitabı, ilk 100 katılımcıya hediye edilecektir.)

TİYATRO: Aziz Dostum Çehov

Gösterim Tarihleri: 5 Aralık Pazartesi - 6 Aralık Salı

20.00

Çehov Rusya’nın kaotik geçiş dönemi yazarlarından olup yaşanan bu kaosu oyunlarında başarıyla yansıtmaktadır. Sistemlerin ve yönetimlerin değiştiği coğrafyalarda insanın aynı kalması beklenemez ancak bu süreç son derece sancılı ilerler. İnsanlar değişir, dönüşür ama kısa vadede eski-yeni kültürel şokunu benliklerinden silemezler. Anton Çehov da oyunlarında çağını başarıyla yansıtmakta, alt metinler (ayrıntılar) oyun örgüsüne hakim olabilmekte ve oyunun tamamına yayılabilmektedir. Bir Evlenme Teklifi evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adayıyla yaşadığı münakaşaları anlatır.

PANEL: Vefatının Sene-i Devriyesinde Teoman Duralı Paneli

Moderatör: İsmail Coşkun

Konuşmacılar: Cengiz Çakmak, Deniz Duralı, Elif Duralı Çağlayan, Muhammet Hanefi Kutluoğlu

7 Aralık Çarşamba // 19.30

Prof. Dr. Teoman Şaban Duralı, Türkiye’de çalışmaları ile felsefe-bilim’in kuruculuğunu üstlenmiş, yurtiçinde ve yurtdışında çalışmaları ile teveccüh toplamış önemli bilim insanımızdı. Yaşamı boyunca Türkiye’de felsefe-bilimi kurmaya ve yaşatmaya çalışmış bu büyük bilim insanımızı ZKS’de düzenleyeceğimiz bir panelle anıyoruz.

Panelde Prof. Dr. Teoman Şaban Duralı’nın hayatı, eserleri, felsefe-bilim kavramı uzman konuklar ve Duralı’nın yakınları tarafından anlatılacak. Prof. Dr. İsmail Coşkun’un moderatörlüğünü yapacağı panele Cengiz Çakmak, Deniz Duralı, Elif Duralı Çağlayan ve Muhammet Hanefi Kutluoğlu konuşmacı olarak katılacak.

SİNEMA: Ayı Kardeşler Macera Parkı

Gösterim Tarihleri: 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 Aralık

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Heyecan verici bir deneyim sunan “Vahşi Yaşam” kapılarını açmıştır. Konuklar taktıkları gen bilekliği sayesinde hayvana dönüşebilmektedir. Vick, “Vahşi Yaşam”ın büyük ödüllü bir yarışmaya ev sahipliği yaptığını öğrendiğinde katılmaya karar verir. Bramble ve Leon adında gizemli bir adamla birlikte çalışan Vick, turnuvayı kazanmayı başarır. Ancak ödülü almadan hemen önce parkın verilerini kopyalamaya çalışırken yakalanınca işler karışır. Tam da bu sırada konuklar vahşileşerek saldırmaya başlar. Vick, yaşananların önüne geçip her şeyin normale dönmesini sağlayabilecek midir?

SEMİNER: Medeniyet Bilinci Seminerleri

Sunan: Prof. Dr. Özcan Hıdır

8 Aralık Perşembe // 19.30

Bu programda Prof. Dr. Özcan Hıdır medeniyetimizin arka planına dair temel dinamiklerle ilgili bazı konuları günümüzde, genelde insanlığın, özelde ise Müslümanların ilgili problemleriyle irtibatlı olarak ele alacaktır. Bu bağlamda öncelikle “kültür ve medeniyet” bilincimiz ana hatları, temel dinamikleriyle tahlil edilecek; daha sonraki seminerlerde ise “Kur’an ve Sünnet/temel kaynak”, “gelenek”, “vakit”, “hikmet” bilincimiz işlenecektir. Ayrıca “Batı’da yeni nesil İslamofobi” ve “Batı’nın Ortadoğu-İslam dünyası teo-politiği” gibi seminerlerle “kültürel ırkçılık” hâlini almış olan İslamofobi ve “Batı-Garbiyyat” bilinci oluşturulmaya çalışılacaktır.

SÖYLEŞİ: Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları

Sunan: Zeynep Türkoğlu

Konuk: Melike Günyüz

9 Aralık Cuma // 19.30

Yer: Zeytinburnu Kitapçısı

Zeytinburnu Kitapçısı’nda Zeynep Türkoğlu, her ay birbirinden kıymetli konukları ağırlamaya devam ediyor. “Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları”nın aralık ayı konuğu Melike Günyüz. Türkoğlu, Cağaloğlu’nda Bir Yayıncı Portresi: Ebubekir Erdem kitabı çerçevesinde bir sohbet gerçekleştirecek.

(Cağaloğlu’nda Bir Yayıncı Portresi: Ebubekir Erdem kitabı, ilk 30 katılımcıya hediye edilecektir.)

NAĞMEDAR: Sinemdeki Türküler

10 Aralık Cumartesi // 14.30

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Sinemdeki Türküler” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Solist Osman Aslan, kavalda Selami Gördeli ve kabak kemanede Turgay Dilber.

ÇOCUK TİYATROSU: Kitaplar Ülkesi

Gösterim Tarihi: 11 Aralık Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Kitapları sevmeyen bir çocuk kitaplar ülkesindeki bütün Dede Korkut Masalları’nı saklar, Keloğlan ve Kırmızı Başlıklı Kız’ın da masallarını alır, diğer herkesin kendi gibi cahil olmasını ister. Bunu gören Keloğlan ve Kırmızı Başlıklı Kız, Dede Korkut’un yanına yardım istemeye gider ve kitaplar ülkesinde yaşanan olayı anlatır. Dede Korkut’un planı sayesinde Zirzop’u yakalar ve ona bir oyun oynarlar. Sonrasında Zirzop’a doğru yolu gösterirler. Zirzop yaptıklarından pişman olur ve her gün düzenli kitap okumaya başlar.

Yayın Tarihi: 04 Aralık 2022 Pazar 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36