Zeytinburnu Kültür Sanat, 2020-2021 sezonunun son etkinlikleri ile sizlerle buluşuyor.

Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra, Zeytinburnu Kültür Sanat, sergi, sinema, tiyatro ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturuyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat, 2020-2021 sezonunun son etkinlikleri ile sizlerle buluşuyor.

KONSER: 1 Haziran Salı // 20.00 

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu 

İstanbul’un farklı bölgelerinde sürdürdüğü periyodik konserler ve çeşitli platformlarda verdiği konserler ile halkın ve sanatseverlerin beğenisini kazanan ve modern folk müziği alanında; modern yorumlara en yakın üslup ve tavrı çağdaş anlayışla icra ederek gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamak için, heyecan ve coşkuyla çalışmalarını sürdüren İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu 1 Haziran Salı günü, saat 19.00’da Zeytinburnu Kültür Sanat’ta. 

 

SEMİNER: 2 Haziran Çarşamba // 20.00 

Kitaphane Söyleşileri: Yusuf Turan Günaydın 

Kitaphane Söyleşileri programında, hem Osmanlı’da matbaanın yaygınlaşmasından sonra çıkan süreli yayınlar ve basılan kitaplar, hem Cumhuriyet’in ilk yıllarında hem de günümüzde yayımlanan dergiler, kitaplar ve basım teknikleri değerlendiriliyor. Bu ayki Kitaphane’de Yusuf Turan Günaydın, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında Anadolu’da 90’lı yılların ortalarında çıkan bilgisayarlı matbaacılıktan, bu tarihlere kadar Anadolu matbaalarında kullanılan “tipo” tekniğinden ve bu teknikle basılmış kitaplar ve özelliklerinden, örnekleriyle söz edecek. 

 

SÖYLEŞİ: 3 Haziran Perşembe // 20.00 

Müzikli Söyleşi:  

Yazılı Kaynaklarda Türk Müziğinin Değişimi 

Düzenleyen: Murat D. Çekin

Konuk: Gönül Paçacı ve Omar Türk Müziği İcra Heyeti 

Dilin, kavramların ve algıların sürekli değiştiği, yerli müziğimizin Batı kültürü ve müziğinin etkisi altında uzunca zamandır farklı ifade biçimleri kazandığı bir zeminde, nazarî ve icraya yönelik köklü müzik geleneğimiz, yazılarak durağanlaşmış bir malzemeye bakarak ne derece anlaşılabilir? İstanbul Üniversitesi Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezi (OMAR) Müdürü Gönül Paçacı, farklı dönemlerdeki yazılı müzik kaynaklarından hareketle ve OMAR Türk Müziği İcra Heyetinin sunacağı örnek eserler eşliğinde müziğimizdeki değişim sürecini anlatıyor. 

 

SEMİNER: 4 Haziran Cuma // 20.00 

İslâm Düşüncesi: İslam’da Eleştirel Düşüncenin Yöntemleşmesi: Fahreddin Razi Geleneği // Prof. Dr. Ömer Türker 

Prof. Dr. Ömer Türker rehberliğinde, İslâm düşüncesine yön veren ana prensipler ve İslâm düşünce birikiminin bugünün modern meselelerine yönelik yaklaşımlarını ele alan “İslâm Düşüncesi” seminerleri, her ay odaklandığı spesifik konularla topyekûn bir düşünce tablosu resmediyor. 

 

NAĞMEDÂR: 5 Haziran Cumartesi // 15.00 

Saz ve söz 

Gelenekli Gelecek konser programı haziran ayında da dinleyiciler ile buluşuyor. Udi Ersin Ersavaş, hanende Ramazan Söyler, çelloist Gökhan Karcebaş müzikseverleri dinletilerine bekliyor. 

 

SEMİNER: 9 Haziran Çarşamba // 20.00 

Eski İstanbul’da Su Kültürü // Ali Şükrü Çoruk 

İstanbul pek çok unsurun yanında adı suyla anılan bir şehirdir. Şehir halkının içme suyu konusundaki seçiciliği, dinî vecibelerden hareketle temizlik konusunda gösterilen hassasiyet gibi sebepler, İstanbul’da kendisine has bir su kültürünün ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Bentler, sarnıçlar, suyolları, çeşme ve sebillerin yanında meşhur kaynak suları, sakalar, mehtap âlemleri İstanbul hayatının merkezinde yer alan bu kültürün akla ilk gelen unsurlarıdır. Bu seminerde görsellerden hareketle su kültürünün eski İstanbul’daki yansımaları üzerinde durulacaktır. 

 

TİYATRO: 10 Haziran Perşembe // 19.00 

Dikkat Köpek Var! - ZKS T İ YATRO KURSİYERLERİ 

Ağaçlıklı bir yolda yürürken beğendiği bir evin önündeki banka oturan delikanlı, evden çıkan genç bir kıza aşık olur. Onunla evlenmek isteyecektir. Ancak bu pek de kolay olmayacak; kendisini bir anda aşılması zor ve belki de manasız engellerle karşı karşıya bulacaktır. ZKS tiyatro kursiyerlerinin sahneleyeceği “Dikkat Köpek Var!” oyununa davetlisiniz.  

Yazan: Melih Cevdet Anday 

Yöneten: Dr. Barbaros Andiç 

Oynayanlar:  

Delikanlı: Fatih Dağdelen 

Kız: Almina Avcı 

Adam: Taha Ünivar 

Kadın: Songül Karacabey 

Doktor: Tuna Bilgin Ateş 

 

MEZUNİYET ŞÖLENİ: 12 Haziran Cumartesi // 14.00 

Sezon boyunda gerçekleşen kültür sanat kurslarından mezun olan kursiyerlerin, çalışmalarının sunulacağı sergiye ve gerçekleştireceği mezuniyet konserine katılımlarınızı bekliyoruz.

Sergi Açılısı: 14.00 

Ebru, Fotograf, Temel Resim, Yaglıboya, Tezhip, Minyatür, Hüsn-i Hat, Rölyef, Çömlek, Geleneksel Kagıt Üretim Atölyesi 

Mezuniyet Konseri: 14.30 

Baglama, Gitar, Diksiyon, Keman, Kemençe, Ney, Piyano, San 

Sertifika Töreni: 15.00 

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2021 Pazartesi 17:36
YORUM EKLE

banner19

banner36