Zeytinburnu Kültür Sanat 2-8 Ocak etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat 2-8 Ocak etkinlik takvimi

SİNEMA: Arkadaşım Benjamin

Gösterim Tarihleri: 2, 3, 4, 5 Ocak

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Arkadaşım Benjamin, konuşabilen bir fil olan Benjamin ve dostlarının yaşadığı maceraları konu ediyor. Otto, yaz tatilinin gelmesinden dolayı oldukça memnundur çünkü hayvanat bahçesinde bulunan, konuşabilen bir fil olan arkadaşı Benjamin’in yanına gidebilecektir. Ancak Otto’nun planları pek de istediği gibi gitmez. Otto, hayvanat bahçesinin müdürü Tierlieb’in hayvanat bahçesini işletmeye devam etmesi için paraya ihtiyacı olduğunu öğrenir ve gereken para bulunmadığı takdirde hayvanat bahçesi kapatılacaktır. Arkadaşından ayrılmak istemeyen Otto, gereken parayı bulup hayvanat bahçesinin kapanmasını önlemek için zorlu bir mücadeleye girişir.

SÖYLEŞİ: Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları

Sunan: Zeynep Türkoğlu

Konuk: Sertaç Timur Demir

3 Ocak Salı // 19.30

Yer: Zeytinburnu Kitapçısı

Zeytinburnu Kitapçısında Zeynep Türkoğlu, her ay birbirinden kıymetli konukları ağırlamaya devam ediyor. “Zeytinburnu Kitapçısı Buluşmaları’nın” ocak ayı konuğu yazar Sertaç Timur Demir. Türkoğlu, Tıbba İman Çağı kitabı çerçevesinde bir sohbet gerçekleştirecek.

(Tıbba İman Çağı kitabı, ilk 30 katılımcıya hediye edilecektir.)

SEMİNER: İhya Okumaları

Prof. Dr. Ömer Türker

5 Ocak Perşembe // 19.30

Gazzâlî’nin en hacimli ve en önemli eseri olan İhyâü Ulûmi’d Dîn hakkında, “İslâm’a dair bütün kitaplar kaybolup sadece İhyâ kalsaydı diğerlerini aratmazdı.” şeklinde yaygın bir kanaat bulunduğu ifade edilir. Bu önemli eserden hareketle gerçekleşen programda her ay kitabın bir bölümü, tarihî arka planıyla ele alınıyor. Bir önceki programda Gazzâlî’nin yaptığı ilimler tasnifini anlatan Prof. Dr. Ömer Türker, bu programda ise İmam Gazzâlî’nin “kelamın konusu” hakkındaki görüşlerinin değerlendirmesini yapacak.

SİNEMA: Öksüz Kız

Gösterim Tarihleri: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 Ocak

Gösterim Saatleri: 13.30

Öksüz Kız, kötü kalpli üvey annesi ve üvey kız kardeşi nedeniyle kötü bir hayat yaşayan öksüz bir kızı kurtaran bir prensin hikâyesini konu ediyor. Kendi hâlinde bir yaşam süren genç bir kızın hayatı, evlerine bir cici anne ve kızının gelmesiyle değişir. Evin tüm yükünü üstlenmek zorunda kalan genç kız, üvey annesi ve üvey kız kardeşinin kötü davranışlarına maruz kalır. Onu bu sıkıntılı hayattan kurtaracak olan ise bir prenstir.

SİNEMA: Buğday Tanesi

Gösterim Tarihleri: 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 Ocak

Gösterim Saatleri: 16.00-19.00

Buğday Tanesi, yaşadığı haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşın mücadele eden milletvekili Serkan Bayram’ın hayatından esinleniyor. Serkan Bayram, henüz küçük bir bebekken buğday tarlasında çıkan elim bir yangında ellerini kaybeder. Büyük mücadeleler vererek hayata tutunmayı başaran Serkan Bayram, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin milletvekili, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun üyeliğini yapmış başarılı bir avukat, örnek bir eş ve aile babasıdır. O, haksızlıklara ve ötekileştirilmeye karşı verdiği mücadele ile engelli insanlara umut olur.

SERGİ: “Yel Değirmenlerine Karşı” M. Zahit Büyükişliyen Retrospektif Sergisi

Yer: Kazlıçeşme Sanat

Açılış: 6 Ocak Cuma // 19.00

Gösterim Tarihleri: 6 Ocak Cuma - 19 Mart Pazar

“Sanatçılık bir meslek değildir, ben her zaman böyle düşünüyorum. Yalnızca bir icra işi değildir sanatçılık, ruhuyla, beyniyle, duruşuyla ortaya konan bir özgünlüktür.” diyen M. Zahit  Büyükişliyen’in eserlerinin sergileneceği “Yel Değirmenlerine Karşı” M. Zahit Büyükişliyen Retrospektif Sergisi 6 Ocak Cuma akşamı saat 19.00’da Kazlıçeşme Sanat’ta açılıyor.

SEMİNER: Bize Şairden Bahset

Sunan: Zeynep Arkan

Konuk: Mehmet Erte

6 Ocak Cuma // 19.30

“Bize Şairden Bahset” söyleşi programında, konuk edilen şairin eserleri, poetik görüşü ve şiirlerinden yola çıkılarak edebiyat, mitoloji, toplum, günlük hayat ve insan üzerine birlikte düşünmek ve tartışmak amaçlanıyor. Şair Zeynep Arkan’ın sunduğu programda, insanın şiire neden ihtiyaç duyduğu, şairlerin ve şiirlerinin insana ne/ler kazandırdığı sorularına her ay farklı bir konukla cevap veriliyor.

PANEL: Başka Kelimelerle Hüsamettin Arslan: Hatıralar ve Düşünceler Paneli

Moderatör: Nabi Avcı

Konuşmacılar: Prof. Dr. Bünyamin Bezci, Prof. Dr. Bengül Güngörmez, Dr. Murat Yılmaz, Ekrem Ayyıldız

7 Ocak Cumartesi // 19.30

Hem çevirileri hem de telif eserleri ile Türkiye’de sosyal bilimlere eşsiz katkılar sunan önemli bir akademisyenimizdi Prof. Dr. Hüsamettin Arslan. 2018 yılında kaybettiğimiz bu önemli akademisyenimizi Zeytinburnu Kültür Sanat’ta bir panelle anıyoruz. Panelde Hüsamettin Arslan’ın akademiye ve sosyal bilimler yayıncılığına katkıları, görüşleri ve farklı yönleri uzman konuklar tarafından ele alınacak. Prof. Dr. Nabi Avcı’nın moderatörlüğünü yapacağı panele Prof. Dr. Bünyamin Bezci, Prof. Dr. Bengül Güngörmez, Dr. Murat Yılmaz ve Ekrem Ayyıldız konuşmacı olarak katılacak.

NAĞMEDAR: Elhan-ı Şita

7 Ocak Cumartesi // 14.30

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Elhan-ı Şita” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Hanende Kerim Öztürk, Neyzen Yasin Özçimi ve Tanburi Hakkı Özçimi.

ÇOCUK TİYATROSU: Kardan Adam’ın İnadı

Gösterim Tarihi: 8 Ocak Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

İlkbahar mevsimi gelmesine rağmen Kardan Adam gitmemekte inat eder. Bu durum hem mevsimlerin düzenini bozmakta hem de çocukları huzursuz etmektedir. Baharın habercisi Neşeli Güneş her ne kadar uğraşsa da Kardan Adam’ı ikna edemez ama Kara Bulut yaptığı bir planla bu durumu çözecektir. Tatlı dille ricalar, planlar, oyunlar ve türlü türlü hareketli dakikalar minik seyircilerini beklemekte.

Yayın Tarihi: 02 Ocak 2023 Pazartesi 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36