Zeytinburnu Kültür Sanat 19-25 Aralık etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat 19-25 Aralık etkinlik takvimi

SİNEMA: Ağustos Böceği ve Karınca

Gösterim Tarihleri: 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 Aralık

Gösterim Saatleri: 13.30-16.00-19.00

Ağustos Böceği ve Karınca, ormanın içinde çiçeklerle ve diğer böceklerle birlikte mutlu mesut bir yaşam sürer. Karınca, çalışmayı çok severken onun tam zıttı olan Ağustos Böceği gezip, eğlenip, hayalperest, tembel bir yaşam sürer. Ağustos Böceği’nin hayattan tek isteği zengin olmaktır ve tam da bu sırada Karınca ile ikisi ormanda bir define haritası bulur. Define haritasının peşine düşen Ağustos Böceği ve Karınca, kendilerini büyük bir maceranın içinde bulur.

SÖYLEŞİ: Mimarlık ve Yaşam

Sunan: Dr. Olcay Aydemir

Konuk: Hayrullah Cengiz

20 Aralık Salı // 19.30

İnsanoğlunun barınma ihtiyacı ile başlayan mimarlık, fiziksel olarak bugün eğitimden sağlığa, ekonomiden ticarete kadar hayatın tüm kademelerinde karşılık bulur. Bu fiziksel süreci sosyal, kültürel, iktisadî ve çevresel parametrelerden ayrı tutmak imkânsız. Dr. Olcay Aydemir’in sunduğu “Mimarlık ve Yaşam” söyleşisinde özellikle tarihî bir kent olan İstanbul’da mimarlığın farklı boyutları ele alınıyor. Aralık ayında Mimarlık ve Yaşam programında Dr. Olcay Aydemir, bir kutsal mabet olarak Ayasofya-i Kebir Camii ve son müze müdürünün hatıraları çerçevesinde konuşmak üzere kültür tarihçisi Hayrullah Cengiz’i konuk ediyor.

SİNEMA: 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali

Gösterim Tarihleri: 22, 23, 24, 25 Aralık

Gösterim Saatleri: 14.00-16.00-18.00

Bu yıl “Dostluk” temasıyla ve unutulmaz türkücümüz Neşet Ertaş’ın anısına düzenlenen 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, 22-25 Aralık tarihlerinde Zeytinburnu Kültür Sanat’ta gerçekleştirilecek. 58 ülkeden 522 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl ilk kez Festivalin ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir yapıma Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek. Festivalin yarışma kategorisine 189 film başvururken, İnsani Bakış Belgesel Yarışması kategorisine 89, Panaroma kategorisine 266, Kırk Yıllık Hatır kategorisine ise 13 film başvuru yaptı. Festivalin bu yılki jüri başkanlığını, ilk kısa metrajlı filmi ‘Kıyıda’ filmi 1998’de Cannes Film Festivali’nde yarışmalı ana bölüme seçilen, bu filmiyle çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere de katılarak birçok ödül alan Ebru Ceylan yapacak. Festivalin bu yılki jüri üyeleri ise Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un Beyaz Gemi adlı romanının beyazperdeye uyarlandığı Şambala filminin görüntü yönetmeni Akzholtoy Bekbolotov, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölüm Başkanı, sinema eleştirmeni Murat Tırpan ve ‘Küçük Kadınlar’, ‘Çalıkuşu’, ‘Yılanların Öcü’, ‘Diriliş; Ertuğrul’, ‘Bir Zamanlar Çukurova’ dizilerinin başarılı oyuncusu Hande Soral yer alıyor.

MÜZİKLİ SÖYLEŞİ: Kazlıçeşme Sanat Konuşmaları

Düzenleyen: Murat D. Çekin

Konuk: Kıymet Giray

Yer: Kazlıçeşme Sanat Kütüphanesi

23 Aralık Cuma // 19.30

Osmanlıdan Cumhuriyet’e kalan sanat mirasını ve Cumhuriyet’in 100 yılında nelerin başarıldığını ele alan program Kazlıçeşme Sanat Kütüphanesinde gerçekleşiyor. Programın bu ayki konusu; Türk resmi. Müzik bölümlerinde kemanda Ebru Söylemez, piyanoda Feride Öget bizlerle oluyor.

ÖDÜL TÖRENİ: Kent Çalışmaları Ödülleri Ödül Töreni

23 Aralık Cuma // 19.30

Fiziki, mimari, idari, ekonomik, toplumsal, kültürel, tarihî ve benzeri boyutlarıyla kenti konu edinen bilimsel çalışmaları, akademik uğraşlarını kent ve kent meseleleri üzerine yoğunlaştırmış bilim insanlarını ve kentlerin gelişimine katkısı bulunan kişileri ve kurumları/kuruluşları desteklemek ve teşvik etmek için Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Kent Çalışmaları Ödülleri’nin ödül töreni 23 Aralık akşamı saat 19.30’da gerçekleştirilecektir.

NAĞMEDAR: Neşet Ertaş Türküleri

24 Aralık Cumartesi // 14.30

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Neşet Ertaş Türküleri” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: Bağlamada Solist Emre Bilkay, gitarist Çağatay Özkaya ve kabak kemanede Alper Bulut.

ÇOCUK TİYATROSU: Yaramaz Kediler

Gösterim Tarihi: 25 Aralık Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Bir mutfak hikâyesi… Yaptığı pastalara sevgisini ve hayallerini katan, işinde usta bir pastacı ve yaptığı pastaları bozan yaramaz kedilerinin hikâyesi. Pastacı ve yardımcısı Horhor, pastaları bozanları ve neden bozduklarını bulmak için maceradan maceraya koşar. Pastayı bozan Müzisyen Kaplumbağa Fırfır mıdır? Yoksa dans yarışmasına hazırlanan Karıncalar Çıtır ve Kıtır mıdır? Yoksa mahallenin yaramaz çocukları mıdır? Yaramaz kedilerin tek isteği ise Pastacı’nın onları daha da çok sevmesidir.

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2022 Pazartesi 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36