Zeytinburnu Kültür Sanat 16-22 Ocak haftası etkinlik takvimi

Zeytinburnu Kültür Sanat’ta yine kültür hayatımızda önemli başlıkların açılacağı bir hafta bizleri bekliyor. Sezon boyunca düzenli olarak devam eden söyleşi ve seminerlerin yanı sıra Zeytinburnu Kültür Sanat; sergi, sinema, tiyatro, çocuk tiyatrosu ve konser kategorilerinde de nitelikli sanatçı ve eserleri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Zeytinburnu Kültür Sanat 16-22 Ocak haftası etkinlik takvimi

SİNEMA: Akıllı Balık

Gösterim Tarihleri: 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 Ocak

Gösterim Saatleri: 13.30, 16.00, 19.00

Akıllı Balık, kendilerine her gün yeni şeyler öğreten öğretmenlerini çok seven iki balık Bella ve Milo’nun okulda yaşadıkları maceraları anlatıyor.

SÖYLEŞİ: 100. Yıl Sohbetleri

Sunan: Prof. Dr. Haluk Oral

Konuk: İzzeddin Çalışlar

17 Ocak Salı // 19.30

100. Yıl Sohbetleri’nde Prof. Dr. Haluk Oral; tarih, edebiyat, sosyoloji, felsefe, sanat, ekonomi gibi pek çok disiplinin penceresinden Cumhuriyetimizin 100 yılını, ilgili alanın en önemli temsilcileriyle ele almayı amaçlıyor. Tarihin ve düşüncenin gölgesinde, sorular, sorunlar eşliğinde geçmişten bugüne derli toplu bir Türkiye resminin oluşturulacağı programda kavramlar, olaylar, kişiler objektif ve tutarlı bir şekilde yeniden ele alınacak. Prof. Dr. Haluk Oral, ocak ayında İzzeddin Çalışlar’ı ağırlayacak.

SÖYLEŞİ: M. Zahit Büyükişliyen “60 Yıllık Sanat Yolculuğunu” Anlatıyor

Sunan: Ömer Faruk Şerifoğlu

Konuk: Prof. Dr. M. Zahit Büyükişliyen

18 Ocak Çarşamba // 19.30

Yer: Kazlıçeşme Sanat

Kazlıçeşme Sanat, “Yeldeğirmenlerine Karşı/M. Zahit Büyükişliyen” başlıklı retrospektif sergi ile çağdaş Türk resminin büyük ustalarından Prof. Dr. M. Zahit Büyükişliyen’i ağırlıyor. Sanatçı kişiliğinin yanı sıra eğitimci kimliğiyle de binlerce öğrenci yetiştiren, onlarca sanatçıya hocalık eden Zahit Büyükişliyen ile kendisinin 60 yıllık sanat yolculuğunun yanı sıra Türkiye’de soyut sanatın oluşumu, bugünkü sanat ortamı ve problemlerini serginin küratörü Ömer Faruk Şerifoğlu konuşacak.

SİNEMA: Tabaluga

Gösterim Tarihleri: 20, 21, 22, 23 Ocak

Gösterim Saatleri: 13.30, 16.00, 19.00

Türünün son örneği olan Tabaluga, uçamayan ve ateş püskürtemeyen bir ejderhadır. Ateşini bulmak için yolcuklara çıkan Tabaluga’nın Arktos’la mücadelesinde en büyük destekçileri siyah bir ördek ve Prenses Lili’dir.

KONSER: İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu

20 Ocak Cuma // 19.30

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türk ve Batı enstrümanlarından oluşan karma bir orkestra ve çeşitli türlerde eserler seslendiren solistlerden oluşan toplam 30 üyesi vardır. Repertuarındaki eserler, geleneksel ve çağdaş müzik kavramlarını bir potada eriten, topluluk sanatçıları tarafından aranje edilmektedir. Genel olarak repertuarında, Türk halk müziği, klasik Türk müziği, klasik Batı müziği ve dünya müziklerinden eserler yer almaktadır. Toplulukta düzenlemeci ve yorumcu olarak her biri kendi konusunda üstün deneyime sahip sanatçılar görev yapmaktadır.

ÖZEL ETKİNLİK: Karne Festivali

21 Ocak-5 Şubat // 12.00-16.00 Arası

Zeytinburnu Kültür Sanat, karnesini alan bütün öğrencileri Karne Festivali’ne bekliyor! Sosis balon, yüz boyama, animatör, maskot, karikatür, akrobasi cambaz, ilüzyon, vantrolog, bubble şov, jonglör, balon katlama ve sevimli kuklalar gösterilerinin olacağı festival, 12.00-16.00 saatleri arasında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde olacak.

NAĞMEDAR: Fatih Oral Trio

21 Ocak Cumartesi // 14.00

Yer: Merkezefendi Dârulkurrâsı

Zeytinburnu'nda, geleneksel Türk müziği icracıları ve sevenlerinin düzenli olarak bir araya geldikleri Nağmedar, bu hafta da özel bir dinleti ile müzikseverleri davet ediyor. “Fatih Oral Trio” konserini icra edecek sanatçıların isimleri ise şu şekilde: neyde Fatih Oral, perdesiz gitarda Lütfücan Kapucu ve kontrbasta Oğuz Alp Erdoğmuş.

ÇOCUK TİYATROSU: Pinokyo

Gösterim Tarihi: 22 Ocak Pazar

Seanslar: 13.00, 15.00

Gepetto Usta ağaçtan çok güzel bir çocuk kuklası yapar. Adını da Pinokyo koyar. Çocuğu olmadığından, bu kuklayı o kadar çok sever ki “Canperi” kuklayı canlandırır. Ama tek bir kuralı vardır Canperi’nin “Pinokyo’nun yalan söylememesi.” Pinokyo eğer yalan söylemez ve iyi bir kukla olursa gerçek bir çocuk olabilecektir. Bakalım Pinokyo gerçek bir çocuk olabilecek mi?

Yayın Tarihi: 17 Ocak 2023 Salı 17:00
YORUM EKLE

banner19

banner36