Yirmi Altıncı Yılında Hocalı Katliamı Anılacak

“Tarih, Siyaset ve Uluslararası Hukuk Bağlamında 26. Yılında Uluslararası Hocalı Sempozyumu” 26-27 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Yirmi Altıncı Yılında Hocalı Katliamı Anılacak

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Hocalı Katliamı’nın 26. yıl dönümünü 26-27 Şubat tarihlerinde düzenleyeceği bir sempozyumla anacak. “Tarih, Siyaset ve Uluslararası Hukuk Bağlamında 26. Yılında Uluslararası Hocalı Sempozyumu” başlığıyla düzenlenecek olan etkinlikte, üzerinden çeyrek asırdan fazla süre geçtiği halde suçluların cezalandırılmadığı, mağdurların maddi ve manevi zararlarının telafi edilmediği bir uluslararası hukuk sorununa dönüşen katliam, tarih, siyaset ve uluslararası hukuk bağlamında ele alınacak.

Sempozyum, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Yerleşkesinde bulunan Milli İrade Binası Konferans Salonunda 26 Şubat’ta 09.00’da başlayacak.

26 yıl önce yaşanan trajedinin yerli ve yabancı kamuoyuna anlatılması için tarihçi, hukukçu, siyaset bilimcilerin konuya dair çalışmalarını sunacağı sempozyumda, katliama zemin hazırlayan tarihsel süreçler, katliamın toplumsal bellekte ve basındaki yansımaları, katliam sonrası Ermeni sorununun şekillenişi ve soykırım gibi insanlık suçları söz konusu olduğunda uluslararası hukukun işleyişinde yaşanan sorunlar gibi konular konuşulacak.

İki gün sürecek olan sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından bilim insanları katılacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2018, 19:24
banner12
YORUM EKLE

banner19