Yeni atölye: "Temel Sanat Eğitimine Giriş: Işık, Figür, Mekân İlişkisi"

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Necmettin Asma'nın yönetiminde yeni bir atölye başlatıyor.

Yeni atölye: "Temel Sanat Eğitimine Giriş: Işık, Figür, Mekân İlişkisi"

İllüstrasyon ve çizim, fikir ve el becerisinin birlikte icra edildiği kadim bir sanattır. Materyaller gelişirken çizim yaklaşımı ve teknikleri de aynı hızda gelişiyor. Sanatçının geliştirdiği kendine has teknikleri, ortaya çıkardığı ürünü özgünleştiren önemli temel faktörlerden sadece bir tanesi… Bu atölyede, kendine has çizim yaklaşımının geliştirilmesine yardımcı olacak birtakım ipuçları bulacaksınız. “Çizim yaparken karşılaşılan sorunlar nelerdir?” “Bir çizimi etkileyici yapan beceriler” “Çizim yeteneği sonradan kazanılabilir mi?” gibi sorulara cevaplar arayacağız. Temel beceriler, tonlar ve daha birçok konuda tecrübeli ressamların kullandığı tekniklere de yer vereceğiz.

Temel sanat eğitimine dair mütevazı bir başlangıç olması planlanan atölyede ele alınacak başlıklar şu şekildedir: 

Çizgi, Yüzey, Doku, Işık, Renk, Tonlar, Tarama, Hacim

Atölye katılımcıları ile ayrıca, hatların (kenarların) algılanması, mekân (uzay) algısı, figür, obje ve mekân arasındaki ilişkiler algısı, optik yanılma, görmeyi güçlendiren teknikler gibi başlıklar altında küçük pratik denemeler de yapılacaktır.

5, 12 ve 19 Nisan 2019 tarihlerinde üç oturum şeklinde yapılması planlanan atölyeye katılmak için 30 Mart 2019tarihine kadar web sitesinde yer alan formu doldurarak başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Not: Atölye saati 17.00’dir.

BAŞVURU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

Yayın Tarihi: 27 Mart 2019 Çarşamba 19:00
YORUM EKLE

banner19

banner26