Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Şubat ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Şubat’ın ilk haftasında yapılacak olan etkinliklerinde 3 Şubat Cuma günü başlayacak yeni sergi dizisi “Bir Arada” üzerine bir söyleşi var. Sena Başöz’ün “İyileşme Olasılıkları” ve Noor Abuarafeh’in “Fısıldama Metotları” isimli sergileriyle başlayacak olan “Bir Arada” sergi dizisinin açılışla aynı gün yapılacak söyleşisinde serginin fikri, oluşum süreci ve sanatçıların ele aldığı temalar konuşulacak. Loca’da yapılacak söyleşinin hemen ardından ise Noor Abuarefeh’in tasarlayıp yazdığı “Son Müze”adlı bir metin okuması yapılacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta  Şubat ayı etkinlikleri

4 Şubat Cumartesi günü ise yine Loca’da “UNUTMADAN: 2021-22 Yıllarında Kültür ve Sanat Dünyasından Yitirdiklerimizin Ardından” adlı bir panel var. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi’nin (AICA TR) Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlediği panelde 2021-22 yıllarında kaybettiğimiz sanat eleştirmeni, küratör ve sanatçılar anılacak.

 

 

3 Şubat 2023 Cuma-Söyleşi

Sergi Konuşmaları: “Bir Arada”

18:30

Loca

Konuşmacılar: Noor Abuarefeh, Sena Başöz, Didem Yazıcı, Burcu Çimen

 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın “Bir Arada” isimli yeni sergi dizisi, Sena Başöz’ün “İyileşme Olasılıkları” ve Noor Abuarafeh’in “Fısıldama Metotları” isimli sergileriyle başlayacak.
3 Şubat-2 Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek söyleşide serginin fikri, oluşum süreci ve sanatçıların ele aldığı temaların tartışılacağı konuşmada, sanatçılar ile serginin küratörleri Didem Yazıcı ve Burcu Çimen bir araya gelecek. İstanbul merkezli çalışan Sena Başöz ile Kudüs & Rotterdam merkezli çalışan Noor Abuarafeh’in ortak noktaları arasında en belirgin olanı ikisinin de arşiv üzerine çalışması. Her iki sanatçı da hayalle hakikatin birbirine geçtiği alternatif dünyalar kuruyorlar. Tarihin nasıl inşa edildiği, belgelendiği ve yorumlandığıyla ilgilenen sanatçılardan Sena Başöz, bireysel ve toplumsal travmalardan nasıl iyileşebileceğimiz üzerine olasılıklar hayal eden, bedenin merkezde olduğu gerçeküstü anlatılar kurarken, Noor Abuarafeh tarih yazımını koleksiyonlar, ulus inşası ve kolonyal miraslar ilişkisi üzerinden ele alıyor. Söyleşinin hemen ardından konsepti ve metni Noor Abuarefeh’ye ait olan “Son Müze” adlı performans sergilenecek. Herkese açık olan etkinlik ücretsizdir.

 

 

3 Şubat 2023 Cuma-Performans

Son Müze

Katılımcı: Hande Kurdoğlu

19:30

Loca

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın “Bir Arada” adlı yeni sergi dizisinde “Fısıldama Metodları” başlıklı sergisiyle yer alan Noor Abuarefeh’in tasarlayıp yazdığı bu metin okumaya dayalı performans, yakın gelecekte müzelerin modasının geçeceğini öne sürüyor. Diğer tüm müzelerin ortadan kalkışını belgelemek ve bu arşivi sonraki kuşaklara aktarmak üzere inşa edilecek “Müzelerin Müzesi”ni ise ayakta kalan son anıt-müze olarak kurguluyor. Abuarefeh’nin 2018’de tasarladığı performans, ilk kez 2020’de İsviçre’de LiveWorks’te sergilenmişti. Metni bu akşam Loca’da Hande Kurdoğlu’ndan dinleyeceğiz.

 

Performans, saat 18:30’da başlayacak olan “Sergi Konuşmaları – Bir Arada” söyleşisinin ardından sahnelenecektir. Herkese açık ve ücretsizdir.

 

 

4 Şubat 2023 Cumartesi-Panel

“UNUTMADAN”: 2021-22 Yıllarında Kültür ve Sanat Dünyasından Yitirdiklerimizin Ardından

 

Konuşmacılar: Tamer Akakıncı, Mahmut Celayir, Levent Çalıkoğlu,  Tuba Önder Demircioğlu, Erkan Doğanay, Cevdet Erek,  Ahmet Ergenç, Ekrem Kahraman, Ekin Kano, Beral Madra, Irmak Özer, Nazlı Pektaş, Yusuf Taktak,  Özlem Üner, Misal Adnan Yıldız

13:00

Loca

Son birkaç yıl içinde kültür ve sanat dünyamızdan birçok kıymetli ismi art arda yitirdik. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi’nin (AICA TR) Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlediği panelde 2021-22 yıllarında kaybettiğimiz sanat eleştirmeni, küratör ve sanatçılar anılacak. Etkinlikte bu isimlerin Türkiye’de modern ve çağdaş sanata katkıları, öncülük ettikleri alanlar ve üretimlerindeki önemli dönemeçler ele alınacak.
Panel herkese açık ve ücretsizdir.

 

Program

 

I.                    OTURUM       13.00-14.10

Abdülkadir Günyaz  (1932 – 2021)  Konuşmacı: Tuba Önder Demircioğlu

Haşim Nur Gürel  (1948 - 2022) Konuşmacı: Levent Çalıkoğlu

Nevzat Metin (1948 – 2022) Konuşmacı: Ekrem Kahraman

 

II.                  OTURUM    14.10-15.40

 

Adnan Çoker (1927 – 2022) Konuşmacı: Yusuf Taktak

Komet (1941- 2022) Konuşmacı:  Nazlı PektaşAhmet Ergenç, Ekin Kano

Balkan Naci İslimyeli (1947 -2022) Konuşmacı: Erkan Doğanay, Mahmut Celayir

Sedat Balkır  (1964 - 2022) Konuşmacı: Özlem Üner

Kerem Durukan (1987 - 2021) Konuşmacı: Irmak Özer

 

III.                OTURUM  16.00-17.45

 

Tangül Akakıncı (1946 – 2021) Konuşmacı: Tamer Akakıncı

Sermin Sherif (1950 – 2022)  Konuşmacı: Beral Madra

Selma Gürbüz (1960 - 2021) Konuşmacı: Beral Madra, Levent Çalıkoğlu

Fulya Erdemci (1962 - 2022)  Konuşmacı: Misal Adnan Yıldız, Cevdet Erek

YORUM EKLE

banner36