Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Şubat ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Şubat ayı etkinliklerinde bu hafta 10 Şubat Perşembe günü Loca’da yapılacak olan Dünden Yarına İBB Koleksiyonları söyleşisinde İBB Koleksiyonları ve Arşivleri’nin dünü, bugünü ve geleceğine ilişkin vizyonu konuşulacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Şubat ayı etkinlikleri

11 Şubat Cuma günü ise iki etkinlik var: Loca’da yapılacak olan etkinlikte Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları konuşulacak. Aynı gün yapılacak diğer etkinlik ise Tüketimin Ardındaki Beyoğlu’nda Yürümek adlı bir yürüyüş... Bu yürüyüş rotasında kullanılan kaynaklardan arta kalanların kenti nasıl etkilediğini, hangi mekanizmaların ortaya çıkışına neden olduğunu öğreneceğiz.
 

10 Şubat 2022 Perşembe

Dünden Yarına İBB Koleksiyonları                                      
Sergi Konuşmaları

Konuşmacılar: Kerim Altuğ, Osman Ocak, İrfan Dağdelen

Moderatör: Ahsen Erdoğan

18:30

Loca + Youtube Canlı

 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta süren “BURASI” sergisinde İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ile yine İBB’ye bağlı Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nden yapılan çok değerli bir seçkiyi çağdaş sanat yapıtlarıyla bir arada görme fırsatını buluyoruz. Başka yüzlerce farklı temada sergiye yetecek kadar zengin bir birikimi barındıran İBB Kent Müzesi Koleksiyonları ve Atatürk Kitaplığı Arşivleri’nin tarihi 1925’e uzanıyor. Şişli’deki Atatürk Evi’nde bir İnkılap Müzesi kurma girişiminden 1981’de Atatürk Kitaplığı’nın ve 1988’de Şehir Müzesi’nin açılışına uzanan yolda koleksiyonlar ve arşivler; küresel ve yerel ölçekte değişen misyonlar, kültür politikaları ve yönetim anlayışlarıyla beraber çeşitlendi, zenginleşti. 10 Şubat Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak söyleşide İBB Koleksiyonları ve Arşivleri’nin dününü, bugününü ve geleceğine ilişkin vizyonu “BURASI” sergisine önemli katkı sunmuş olan üç değerli konuğumuzdan dinleyeceğiz. İBB Müzeler Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Kerim Altuğ İBB Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyon Uzmanı Osman Ocak ve İBB Atatürk Kitaplığı Nadir Eserler Uzmanı İrfan Dağdelen’in katılacağı söyleşi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan “BURASI” sergisi 27 Şubat 2022’ye kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta görülebilir. 

 

 

11 Şubat 2022 Cuma
Ömer Seyfettin’in Öykülerinde Çocukluğun Fırtınaları                        
Söyleşi
Konuşmacılar: Necdet Neydim, Talat Parman
18:30
Loca

Ömer Seyfettin 1909-1919 tarihleri arasında yazdığı beş öyküde çocukluğun fırtınalarını ele alır. Bunlar aynı zamanda çocuksu ruhsallığın temel sorgulamalarıdır: “İlk Cinayet”, “İlk Namaz”, “Kaşağı”, “And” ve “Falaka” başlıklı öyküler önce kökensel şiddetin ve cinsiyet ayırımının keşfini, sonra kardeş kıskançlığını ve toplumsal kardeşliği ve son olarak erişkinler dünyasının şiddetle yoğrulmuş acizliğini konu edinmişlerdir. Ömer Seyfettin’in bu öyküleri içinde yaşadığı tarihsel dönemin politik fırtınalarının etkisiyle yazılmış olsalar da çocukluktan erişkinliğe geçişi sağlayan ve evrensel olarak kabul edebileceğimiz temel sorgulamaları ele almaktadır.

Yazar çocukluğuna dönük yazdığı öykülerinde ve faklı dönem ve ortamları betimlerken anlatılanı görselleştiren bir dil kullanır. Dahası çocuğun psikolojik gerçekliğine doğrudan tanıklık yapabilen ve bunu metnine, yaşamın kendi gerçekliği ve çocuğun yaşamın içindeki duruşunu onu algılayışı, duyguları, travmaları ve sorunları yansıtabilmesi açısından hiç de yabana atılmayacak bir açıklıkta yansıtan bir yazar olarak öne çıkar. Çocuğu ne kutsallaştırır ne de onu acımasızca suçlar ama yetişkinler dünyasının içinde çocuğun varlığını, kimliğini, öznelliğini korumasının hiç de kolay olmadığını ve bu dünyanın çocuğa bütünüyle yabancı olduğunu vurgular.

11 Şubat Cuma günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak söyleşide psikanalist Talat Parman ve çocuk edebiyatı uzmanı Necdet Neydim, belki çocuk edebiyatı yazarı olmayan ama kesinlikle çocukluğun yazarı olan Ömer Seyfettin’in öykülerini kendi çalışma ve bilgi alanlarından yola çıkarak tartışacaklar. Etkinlik Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacaktır.

 

 

11 Şubat 2022 Cuma

Tüketimin Ardındaki Beyoğlu’nda Yürümek                              
Yürüyüş Rotası

11:00

Yapı Kredi Kültür Sanat - Loca

Beyoğlu’nda kültür, eğlence, yeme-içme mekânlarındaki süregiden üretim ve tüketim, her gün devasa boyutta atığın ortaya çıkmasına yol açıyor. Barlardan ve lokantalardan çıkan cam, yayınevlerinden çıkan kâğıt, büyük giyim mağazalarından çıkan tekstil atıkları nereye gidiyor, nerelerde bekliyor? 11 Şubat Cuma günü saat 11:00’de yapılacak olan yürüyüş rotası, katılımcıları Beyoğlu’nun bu pek görünmeyen yüzüne bakmaya, kullanılan kaynaklardan arta kalanların kenti nasıl etkilediği, hangi mekanizmaların ortaya çıkışına neden olduğu konusunda düşünmeye teşvik ediyor.
 

Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki merkezinde başlayıp Tarlabaşı-Dolapdere yönünde devam edecek olan yürüyüşün anlatıcıları “Araf’ta Bir Beyoğlu” projesi ekibinden araştırmacı Aslı Sarığlu, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği’nden Ali Mendillioğlu ve Sıfır Ayrımcılık Derneği’nden Elmas Arus.
 

Yürüyüş, izleyiciyi İstanbul’a ekoloji ve kent ilişkisi çerçevesinden bakmaya davet eden “BURASI” sergisi kapsamında İstanbul Planlama Ajansı tarafından düzenleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık iş birliğiyle hazırlanan sergi, 27 Şubat’a kadar gezilebilir.

İstanbul Planlama Ajansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan bir ortak akıl mekanizmasıdır. Küresel sistem içerisinde İstanbul’un rolünü, vizyonunu, gideceği yönü belirlemeyi ve İstanbul’un gerçek sorunlarına bilimsel, akılcı ve kalıcı çözümler üretmeyi amaçlar.

Beyoğlu Senin, Beyoğlu kent gündemini yeniden tartışmaya açmak amacıyla Beyoğlu sakinleri, İstanbullular, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, bilim insanları ve ilgili kamu kurumlarını bir araya getirir ve birlikte çalışmanın yol haritasını oluşturur.

Etkinlik rezervasyonlu olup, kontenjan 15 kişiyle sınırlıdır. Etkinliğe 18 yaşından büyük herkes katılabilir. Etkinlik saat 11:00’de Yapı Kredi Kültür Sanat’ın 4. katında bulunan Loca’da başlayacak, dış mekânda sürecek ve yine Loca’da sonlanacaktır. Etkinlik süresi en az 3 saattir.

Yayın Tarihi: 07 Şubat 2022 Pazartesi 16:00
YORUM EKLE

banner19

banner36