Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Ocak ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Ocak’ın ilk haftasında yapılacak olan etkinliklerinde 3 – 5 ve 7 Ocak’ta “bir sergi turu” başlıklı performans var. Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri’de devam eden “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisi kapsamında yapılan performansta katılımcılar da performansın bir parçası haline gelecekler.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta  Ocak ayı etkinlikleri

4 Ocak Çarşamba günü ise Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen bir etkinlikler serisi başlıyor. Bu serinin ilkine “Amerikalı Diplomat Amiral Bristol’ın Gözlemleri: Osmanlı’nın Çöküşü, Cumhuriyet’in Kuruluşu (1919-1927)” adlı kitabı kısa bir süre önce YKY’den çıkan tarihçi yazar Hakan Özoğlu konuk olacak.

 

7 Ocak Cumartesi günü ise Türkiye’nin 0+ yaş bebek ve çocuklara yönelik ilk ve tek klasik müzik topluluğu “BabyConcerts”, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’la birlikte özel bir konser serisine başlıyor. “BabyConcerts ile Kitap Okuma” başlıklı seride minikler, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan çocuk kitapları eşliğinde klasik müzik dinleyecekler.

 

 3, 5, 7 Ocak 2023                                                                                                

Performans

 

Bir sergi turu – Katılımcı performans                                                    

 

“Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” sergisinin işlerinden biri olan ve katılımcılarını sergi mekânında 30 dakikalık bir gezintiye çıkaran  “bir sergi turu” başlıklı performans son dört gününde katılımcılarını bekliyor. 3, 5, 7 Ocak tarihlerinde Yapı Kredi Kültür Sanat Galeri’de 19:30-20:00 arasında sergilenecek performansta katılımcılar kulaklıklardan gelen sesin hikâyesi ve hayalleri eşliğinde sergi mekânını ve işleri ziyaret edecekler. Performansın bir parçası haline gelerek onun gerçekleşmesini sağlayacaklar.

Metin ve tasarım: Ayşe Draz
Ses: Aslı İçözü
Ses kaydı ve tasarım: Dr. Oğuz Öner

Süre: 30’

 

*Biletli olan etkinlik 13 yaşından büyük herkesin katılımına açıktır. Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından verilecek MP3 çalarlar ve kulaklıklarla gerçekleştirilecektir. Dileyen katılımcılarımız kendi kulaklıklarını getirebilir. Etkinlikten en az 30 dakika önce gelinmesi rica olunur. Biletler Biletix’ten temin edilebilir. Gişede bilet satışı yoktur.

 

 4 Ocak 2023 Çarşamba                                                                                     

Söyleşi

 

100. Yıl Buluşmaları

“Cumhuriyet’in Kuruluşunun Alternatif Resmi: Amiral Bristol’ün Gözlemleri”

Konuşmacı: Hakan Özoğlu

Moderatör: Ahsen Erdoğan

18:30

Loca

 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünü olan 2023 boyunca bu konuda kamusal programlar düzenleyecek. Bu etkinliklerin ilkine “Amerikalı Diplomat Amiral Bristol’ın Gözlemleri: Osmanlı’nın Çöküşü, Cumhuriyet’in Kuruluşu (1919-1927)” adlı kitabı kısa bir süre önce YKY’den çıkan tarihçi yazar Hakan Özoğlu konuk oluyor.

I. Dünya Savaşı’nın ardından ABD Yüksek Komiseri olarak İstanbul’a atanan Tuğamiral Mark L. Bristol, Osmanlı’nın son dönemine ve Cumhuriyet’in kuruluşuna bizzat tanıklık etti. Bristol, raporları ve tavsiyeleriyle Soğuk Savaş yıllarından günümüze dek süren ABD-Türkiye stratejik ortaklığının da temellerini attı. Raporlarla yetinmeyip günlük de tutmuş olması, onu araştırmacılar açısından ayrıca değerli kılmaktadır. Özoğlu, kitabında çok sayıda birincil belgeye dayanarak Bristol’ın resmi yazışmalarını mercek altına alıyor ve Türkiye’nin ve imparatorluktan ulus devlete geçiş sürecinin alternatif bir resmini çiziyor. Etkinlikte Özoğlu ile bu alternatif resim konuşulacak.

Kitap ve makaleleri yedi dilde yayımlanan Hakan Özoğlu, University of Central Florida’da Orta Doğu Çalışmaları Merkezi Direktörü ve Tarih Bölümü profesörü.

 

*Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir. Kapılar etkinlikten yarım saat önce açılır.

 

 7 Ocak 2023  Cumartesi                                                                                                 

Çocuk Konseri

BabyConcers ile Kitap Okuma

“Bozuk Müzik Kutusu”

11:00

Loca
 

Türkiye’nin 0+ yaş bebek ve çocuklara yönelik ilk ve tek klasik müzik topluluğu “BabyConcerts”, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’la birlikte özel bir konser serisine başlıyor. “BabyConcerts ile Kitap Okuma” başlıklı seride minikler, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan çocuk kitapları eşliğinde klasik müzik dinleyecekler. Programda bir balerin de danslarıyla hikâyeyi yorumlayacak. 3-6 yaş grubuna yönelik ilk beş konser; YKY tarafından yayımlanan, Çiğdem Kaplangı’nın yazdığı ve Emine Bora’nın resimlediği “Bozuk Müzik Kutusu” kitabına ayrıldı.

Didem Karakaya – Flüt
Alise Juska Savga - Keman & Sanat Direktörü
Kasia Özdemir - Keman
Feride Berin Varol - Çello
Olga Yürükoğlu - Balerin
Burcu Çıtlak - Anlatıcı

Yayın Tarihi: 03 Ocak 2023 Salı 12:00
YORUM EKLE

banner19

banner36