Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Nisan ayı etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Nisan ayı etkinliklerinde bu hafta 22 Nisan Cuma günü YKY Yazarlarıyla Buluşmalar’a yazar Zehra Tırıl konuk oluyor. 24 Nisan Pazar günü yapılacak Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri’nde ise evlat edinme konusu mercek altına alınacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Nisan ayı etkinlikleri

22 Nisan 2022

 

YKY Yazarlarıyla Buluşmalar                                                      

Zehra Tırıl

Moderatör: Zehra Onat

18:00

Loca

 

“YKY Yazarlarıyla Buluşmalar” dizisi kapsamında bu ay Zehra Tırıl konuk oluyor. Loca’da okurlarla bir araya gelecek olan yazar, moderatör Zehra Onat’ın sorularını yanıtlayacak, dinleyicilerle sohbet edecek ve isteyenler için kitabını imzalayacak. Zehra Tırıl’ın öyküleri gündelik hayatın akışında ayrı düşenleri bir araya getiren izleri, sakin, ağır ve güçlü bir nefesle duyuruyor. Parçalanmış benliklerde insanın hayatta kalma seyrini, okurun aklına sorular düşürerek, iç burkan ayrıntılarla yalın, çarpıcı, etkileyici bir dille anlatıyor. Geçen yıl YKY’den yayımlanan “Kapıların Kışında”, yazarın “Odalarda Annem Yok” ve “Pembe Gecelikli Kız”dan sonra üçüncü öykü kitabı. Bünyan’da doğan Tırıl, ilk öykü kitabı “Odalarda Annem Yok” ile 2000 Cevdet Kudret Öykü Ödülü’nü Sema Kaygusuz’la paylaşarak almıştı. Etkinlik aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından da eşzamanlı paylaşılacak. 

 24 Nisan 2022 Pazar

 

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri                                                         

Evlat Edinme 

Konuşmacılar:  Meral Erten, Dilek Karabenk, Ahsen Erdoğan

Moderatör: Sezai Halifeoğlu

18.00

Loca

 

 “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri” dizisinin bu etkinliğinde, ketumluk ve sır ile özdeşleşen bir konu var.  Etkinlikte konuşmacıların her biri sunumunda evlat edinme olgusunun dört temel unsurundan (evlat edinilmiş özne, çocuğu evlat edinilen özneler, evlat edinen özneler, kamusal-kurumsal alan) bir veya bir kaçına yoğunlaşacak. Evlat edinilmiş özne kimdir ve hikâyesi onun ruhsallığını nasıl belirlemektedir; erken bebeklik döneminde aileleri tarafından terk edilen veya ihmal edilen çocukların Çocuk Evleri’nde yaşadıkları deneyimi bebek ve orada onu kapsamaya çabalayan çevre açısından nasıl dillendirebiliriz gibi soruların yanıtları bir psikanalistin bakış açısıyla aranacak. Evlat edinme süreci ve sonrasının neleri içerdiğini, çocuk ve ailesinin bu uzmanlık alanının hangi katkıları sunmasına ihtiyaç duyduğunu bir sosyal hizmet uzmanı anlatacak. Ve bazı açılardan evlat edinme deneyime benzer bir başka deneyimi yaşayan, koruyucu aile modeliyle bir çocuğa annelik yapan bir konuşmacı, anneyle bebek arasındaki bağın biyolojik olmayan anne-çocuk ilişkisinde nasıl kurulduğunu kişisel örneklerle anlatacak. Etkinlik aynı zamanda Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Youtube kanalından eşzamanlı paylaşılacak. 

 

 

 

Yayın Tarihi: 18 Nisan 2022 Pazartesi 15:00 Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 11:52
YORUM EKLE

banner19

banner36